سرماخوردگی را دست کم نگیرید، ممکن است کرونا باشد

سرماخوردگی را دست کم نگیرید، ممکن است کرونا باشد

به گزارش خبرتایمز، دکتر بهرام عین اللهی درباره وضعیت کرونا در کشور گفت: من بارها در صحبت های خود اعلام کرده ام که کرونا بیماری است که در حال حاضر در دنیا وجود دارد و به این زودی ها از بین نمی رود. ممکن است گاهی قوی‌تر و ضعیف‌تر شود، اما این ویروس، مانند ویروس آنفولانزا، ویروسی است که برای مدت طولانی در جهان باقی می‌ماند. همه دانشمندان به دنبال این هستند که ویروس از حالت اپیدمی یا همه گیر به ایزوله یا بومی تبدیل شود. با این حال، دلیل اینکه این اتفاق در سراسر جهان رخ نمی دهد این است که در واکسیناسیون و مقابله با ویروس نابرابری وجود دارد. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، بیش از 60 درصد جوامع باید علیه کرونا واکسینه شوند. این در حالی است که آمار کشورهای آفریقایی شش تا هفت درصد واکسیناسیون است.

وی افزود: اگر به تاریخچه Omicron نگاه کنیم، این ویروس از کشورهای آفریقایی و آفریقای جنوبی شروع شد و به همه جا سرایت کرد. ارتباطات و سفر در کشورها وجود دارد و این باعث می شود که ویروس به سرعت در جهان گسترش یابد و از کشوری به کشور دیگر منتقل شود.

انتشار سریع Omicron

عین اللهی ادامه داد: در کشور ما حالت جدید Omicron که سویه BA5 است وارد کشور ما شد و یکی از ویژگی های آن این است که خیلی سریع پخش می شود. حدود 18 برابر سریعتر پخش می شود و می تواند افراد را به دام بیندازد. افرادی که آلوده می شوند ممکن است بسته به سن، ایمنی و بیماری های زمینه ای خود به این بیماری واکنش نشان دهند. این امر به ویژه برای سالمندان و کسانی که دارای ایمنی ضعیف یا دیابت، بیماری های قلبی عروقی و غیره هستند بسیار مهم است و طبیعتاً کرونا برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

  تصادف مرگبار عابر پیاده؛ راننده فرار کرد

ساده سازی بیش از حد؛ با توجه به شیوع کرونا

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که نه تنها در کشور ما بلکه در جامعه جهانی دیده می شود، ساده لوحی است، گفت: وقتی به کشورهای دیگر از جمله عراق، سوریه، کشورهای اروپایی، آمریکا و… می روید، ساده لوحی در برابر بیماری ها وجود دارد. این است، و من احساس می کنم مردم کمی از پوشیدن ماسک خسته شده اند و این یکی از دلایلی است که باعث گسترش بیماری می شود. از طرفی باید این را یک فرهنگ و یک امر مهم بدانیم که اگر فردی به کرونا مبتلا شد بداند که این بیماری نه تنها برای او نیست بلکه می تواند دیگران را نیز مبتلا کند.

هر نوع سرماخوردگی را مشکوک به کرونا در نظر بگیرید

وزیر بهداشت افزود: در اینجا خودقرنطینه ضروری است و هر فردی از نظر اخلاقی باید بداند که نمی تواند خود را به دردسر بیاندازد اما اگر وارد مکان پرجمعیت، مترو، اتوبوس و… شود می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند. امروزه باید به هر نوع سرماخوردگی مشکوک به Omicron باشد. حالا شاید نتوان همه را آزمایش کرد، اما چون در وضعیت همه گیر هستیم، باید بدانیم که اگر جشن یا مهمانی های خانوادگی داریم، اگر فردی احساس سرما کرد، شرکت نکردن را وظیفه خود بداند. گاهی در بستری ها می بینیم که تعداد زیادی از افراد یک خانواده با هم مبتلا می شوند. در این شرایط باید پروتکل ها را رعایت کنند. در مهمانی ها افراد ماسک نمی زنند، غذا و میوه می خورند و به راحتی می توانند بیماری را سرایت کنند.

  جلسه ششمین مرحله از فروش ماهانه خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی توسط بهمن موتور

دیدگاهتان را بنویسید