سردی انگشتان دست و پا نشانه چیست؟

در بیشتر موارد سردی نوک انگشتان دست و پا مشکلی ندارد و تنها به دلیل تنظیم دمای بدن است که نوک انگشتان دست و پا سرد می شوند. اما اگر دست ها و پاها همیشه سرد هستند و این سردی با تغییر رنگ همراه است ممکن است به معنای مشکل جدی در بدن باشد و باید اقدامات لازم برای درمان آن انجام شود. دلیل این سردی و تغییر رنگ می تواند به دلیل مشکلاتی مانند مشکلات عصبی، مشکلات گردش خون در بدن، آسیب به بافت های دست و پا و … باشد.

علائم هشدار دهنده سردی انگشتان دست و پا

همانطور که گفته شد در برخی موارد سردی نوک انگشتان دست و پا با علائمی همراه است که باید برای درمان این مشکلات چاره اندیشی کرد و اقدامات لازم را انجام داد.

اگر نوک انگشتان دست و پا سرد است با علائمی مانند تغییر رنگ نوک انگشتان دست و پا به آبی و سفید، بی حسی نوک انگشتان دست همراه با سوزش، سردی انگشتان همراه با زخم و تاول و سفت شدن انگشتان دست. پوست نوک انگشتان، باید به دنبال علت این مشکلات باشید و برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سردی نوک انگشتان و انگشتان پا ممکن است به علائمی که در بالا به آن اشاره کردیم ربطی نداشته باشد، اما همچنان نشان دهنده یک مشکل جدی در بدن است. اگر انگشتانتان مدام سرد است و شما را آزار می دهد، ممکن است از مشکلات زیر رنج ببرید.

علت سردی نوک انگشتان دست و پا

اگرچه در بیشتر موارد سردی نوک انگشتان دست و پا طبیعی است و این امر باعث تنظیم دمای بدن می شود، اما گاهی اوقات این سردی می تواند به معنای مشکل و بیماری باشد و توصیه می کنیم اگر نوک انگشتان دست و پا ثابت باشند. سرماخوردگی دارید برای معاینه به متخصص مراجعه کنید. از عوامل اصلی سرد شدن نوک انگشتان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  چگونه احساسات دیگران را بخوانیم؟

کم خونی:

کمبود هموگلوبین در بدن باعث می شود اکسیژن رسانی به انگشتان دست و پا به درستی انجام نشود و این قسمت از بدن احساس سرما کند و کمبود آهن نیز باعث احساس خستگی، ضعف و سردی در بدن می شود.

کمبود آهن بیشتر به دلیل مصرف مواد غذایی نامناسب، انواع سرطان، مشکلات گوارشی، قاعدگی و … است. و با استفاده از غذاهای غنی از آهن می توان این مشکل را به راحتی حل کرد.

فشار خون پایین

فشار خون پایین می تواند دلایل زیادی مانند کم آبی بدن، کم خونی، مصرف برخی داروها و اختلالات غدد درون ریز داشته باشد.

وقتی فشار خون شما پایین است، بدن خون را از اندام‌های انتهایی به اندام‌های حیاتی پمپ می‌کند تا خون را تامین کند، به همین دلیل انگشتان دست و پا سرد می‌شوند.

فشار خون پایین معمولا با علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع، خستگی، ضعف و تاری دید همراه است و در صورت داشتن این علائم باید به پزشک متخصص فشار خون مراجعه کنید.

بیماری بورگر

در این بیماری رگ های خونی انگشتان دست و پا متورم و مسدود شده و خون به آن قسمت از بدن نمی رسد. سردی نوک انگشتان دست و پا در این بیماری با تغییر رنگ پوست به سفید همراه است.

بیماری لوپوس

لوپوس یک بیماری خودایمنی است که در آن بدن ملتهب می شود و از آنجا که در لوپوس سیستم ایمنی به بافت های بدن حمله می کند، سردی نوک انگشتان می تواند علت آن باشد.

کم کاری تیروئید: اختلال در عملکرد تیروئید بدن شما را مستعد ابتلا به روماتیسم می کند و در بیشتر مواقع احساس سرما می کنید.

  اعلام محدودیت بر تاج در تهران

کم کاری تیروئید با علائم دیگری مانند افزایش وزن، خستگی و یبوست همراه است. پس اگر این علائم را دارید، آنها را نادیده نگیرید و برای درمان به متخصص غدد مراجعه کنید.

درمان سردی نوک انگشتان

بیشتر اوقات با تغییر سبک زندگی و استفاده از غذاهای مناسب می توانید مشکل سردی انگشتان دست و پا را حل کنید. اگر در برخی موارد این مشکل با تغییر سبک زندگی قابل درمان نیست، باید روش های دیگری را انتخاب کنید.

در بیماری هایی مانند لوپوس، بورگر، کم خونی و … مشکل سردی انگشتان دست را باید با مراجعه به پزشک و مصرف دارو برطرف کرد.

اما در برخی موارد مشکل شما خیلی جدی نیست و می توانید با استفاده از روش های زیر سردی دست و پا را درمان کنید:

استفاده از مکمل های روغن ماهی

مصرف مکمل هایی مانند روغن ماهی می تواند در درمان سردی انگشتان دست و پا موثر باشد و همچنین از تنگ شدن عروق خونی جلوگیری می کند.

طب سوزنی انجام دهید

طب سوزنی یکی از روش های درمانی رایج در سراسر جهان است و با کمک این روش درمانی، گردش خون بدن بهبود یافته و سردی دست و پا با این روش قابل درمان است.

بیوفیدبک

بیوفیدبک نوعی تمرین ذهنی است که در آن می توانید دمای بدن خود را با استفاده از ذهن خود تنظیم کنید. در واقع بیوفیدبک ذهن را به سمت افزایش دمای بدن هدایت می کند که از طریق تنفس عمیق و برخی تمرینات خاص انجام می شود. برای اجرای این تکنیک باید به روانشناس مراجعه کنید تا او آموزش های لازم را به شما بدهد.

  چهارمین دوز تزریق واکسن تاج هنرمندان

اگر با روش های ذکر شده مشکل سردی نوک انگشتان دست و پا حل نشد، بهتر است برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید تا ابتدا با معاینات و آزمایشات لازم متوجه مشکل شما شده و سپس اقدامات لازم را انجام دهد. رفتار. پزشک ممکن است استفاده از دارو را برای درمان توصیه کند.

2022-11-30 08:23:40

دیدگاهتان را بنویسید