سردرگمی دلار در بازار

روند قیمت دلار در حال تشدید است. دلار آمریکا که روز دوشنبه افزایش یافت، روز سه شنبه به شدت کاهش یافت و سپس در روز چهارشنبه بهبود یافت.

با توجه به این روند می توان گفت که تجار تصور روشنی از آینده مذاکرات هسته ای ندارند و همزمان با آغاز مذاکرات هسته ای رفتارهای متفاوتی از خود نشان داده اند. در واقع ارزی ها با اخبار هماهنگ شده و همزمان با اخبار مثبت اقدام به فروش ارز کرده و پس از اخبار منفی مسیر خرید را در پیش گرفتند.

سردرگمی بازیگران ارز و تاثیر اخبار حتی از روند قیمت دلار در دو روز گذشته کاملاً مشخص بود. دلار روز سه شنبه بیش از 400 تن به زیر 29 هزار تن رسید. بسیاری از فعالان انتظار داشتند با شکست مرز 29 هزار تومانی، انتظار کاهش بازار فعال شود.

اما این اتفاق نیفتاد و تا ساعت 3 روز چهارشنبه اسکناس آمریکا توانست تا محدوده 29230 تن پیش رود. این قیمت نسبت به روز سه شنبه 260 تن بیشتر بود.

دلیل کاهش عرضی دلار

اظهارات این فعالان نشان می دهد که تجار امیدوار بودند در پایان مذاکرات ابتدای روز سه شنبه بر سر اظهارات اصلی برخی از شرکت کنندگان در مذاکرات وین به توافق برسند.

یکی از مقامات وین که سخنانش در بازار بسیار مورد توجه قرار گرفت، نماینده روسیه بود. پس از دور اول مذاکرات، اولیانوف نسبت به توافق هسته ای ابراز امیدواری کرد و فضای مذاکرات را در مجموع مثبت ارزیابی کرد.

تاثیر این اظهارات در بازار روز سه شنبه مشخص شد. اما پس از روز دوم، نماینده روسیه اعلام کرد که مشکلات اصلی سد راه رسیدن به توافق هسته ای هنوز حل نشده است. تاثیرات این خبر در معاملات پشت صحنه روز سه شنبه مشخص شد و تا اوایل روز چهارشنبه گسترش یافت.

  فرصت لغو بازی ایران با اکوادور

تا ساعت 16 روز چهارشنبه هیچ اظهارنظر خاصی در مورد مذاکرات هسته ای وجود نداشت. بازار در روزهای اخیر نشان داده است که نسبت به اخبار مذاکرات حساس است و معامله گران با توجه به این اظهارات، موضع خود را تعدیل می کنند.

اگر اخبار خاصی به صورت مثبت یا منفی منتشر شود، می تواند رفتار معامله گران را در ابتدای معاملات آنلاین در روزهای پنجشنبه یا چهارشنبه تحت تاثیر قرار دهد.

سکه ها افزایش یافت

سکه امامی در پنجمین روز هفته موفق شد روند صعودی داشته باشد. فلز گرانبهای داخلی روز چهارشنبه با رشد 50 هزار تنی در محدوده 12 میلیون و 620 هزار تن قرار گرفت. سکه در روزهای اخیر بیشتر بین دو محدوده 12 میلیون و 500 و 12 میلیون و 600 هزار تنی در نوسان بوده و تمایل چندانی برای حرکت به سمت حمایت و مقاومت مهم نشان نمی دهد.

حمایت عالی از بازار سکه در شرایط فعلی در محدوده 12 میلیون و 200 هزار تن است و مقاومت مهم در بازار در محدوده 12 میلیون و 800 هزار تن خواهد بود. سکه در سال جاری هرگز بالای 12 میلیون و 800 هزار تن تثبیت نشده است.

افزایش قیمت سکه در حالی رخ داد که طلا در بازارهای جهانی شانس زیادی برای شکستن مرز 1800 دلار تا ساعت 16 نداشت.

سکه در شرایط فعلی بیشتر به حرکت قیمت دلار متکی است تا روند اونس طلا. اگر دلار بتواند بالای خط 29200 تن تثبیت شود، دلالان سکه با قدرت بیشتری خرید خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید