سردرگمی بازار چند دلاری

نرخ توافقی فروش اسکناس دلار آمریکا در صرافی ها در محدوده قیمتی 29 هزار تن اعلام شد. در حالی که قیمت این ارز در معاملات آزاد در محدوده قیمتی 32 هزار تومان در نوسان است، دبیر کانون صرافی ها قیمت توافقی هر دلار را در محدوده 29 تا 29 هزار و 300 تومان اعلام کرد.

برخی از فعالان بازار ارز در تهران در مرکز این بازار از گشایش نرخ جدید ارز در کنار نرخ آزاد و متشکل از ارز صحبت کردند. پیش از این رئیس اتحادیه صرافان نرخ توافقی فروش دلار را 30 هزار تن اعلام کرده بود.

به گفته کارشناسان ارزی، با در نظر گرفتن سخنان فوق، در این بازار چند تعرفه ای باید مسیر جدیدتری را در پیش بگیریم. قیمت هر سکه طلای جدید ضرب شده به میانگین پله های کانال 15 میلیون تومانی بازگشت تا نرخ آزاد دلار به سطوح قیمتی 32 هزار تومانی کانال برگردد.

دیروز شنبه 28 خردادماه هر برگ دلار در بازار آزاد بازار تهران با قیمت های اولیه 32 هزار تن معامله شد. در پی اجرای سیاست های تسهیل گری نهادهای بازارساز به منظور افزایش حجم عرضه ارز در معاملات در بازار تهران، نرخ دلار روند نزولی جدیدی را رقم زد.

طی روند مذکور، قیمت هر ورق این اسکناس آمریکایی که روز یکشنبه 21 خرداد به سقف تاریخی 33 هزار و 150 تن رسید، به 31 هزار و 800 تن کاهش یافت. کاهش قیمت در معاملات عصر روز پنجشنبه 26 خردادماه متوقف شد و روند صعودی دلار را از سر گرفت.

در روند جدید صعودی قیمت هر ورق این اسکناس آمریکایی در روز شنبه با حدود 300 تن افزایش نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته به 32 هزار و 100 تن رسید. بسیاری از کارشناسان بازار ارز در تهران، افزایش قیمت ها را که در معاملات ارزی مشاهده می شود، معکوس موقت روند نزولی می دانند.

  هواشناسی ایران امروز 1402/02/22

روز گذشته دبیرکل کانون صرافی ها در کشور از وجود نرخ توافقی معاملات دلاری در کانال 29 هزار تومانی خبر داد. خبرگزاری فارس به نقل از این کارمند اعلام کرد: بر اساس معاملات انجام شده در بازار توافقی، در حال حاضر هر دلار برای خرید صرافی 29 هزار تن و برای فروش 29 هزار و 300 تن است.

این در حالی است که رئیس کانون صرافی های کشور در روزهای پایانی هفته گذشته نرخ توافقی خرید و فروش دلار را در همین محدوده اما در کانال 30 هزار تنی اعلام کرد. بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که هر چه نرخ ارز در بازار بالاتر باشد، سردرگمی کاندیداها بیشتر می شود.

بر اساس مصوبه جدید بانک مرکزی، هیچ مانعی در روند خرید و فروش ارز وجود ندارد و هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند برای افزودن ارز، هر آنچه که می خواهد در صرافی های کشور بفروشد. دارایی به بازار

اما عامل مبهم در فضای بازار ارز امروز تفاوت نرخ آزاد و توافقی است. چرا که اگر اصطکاک در روند خرید و فروش ارز وجود ندارد، چرا در بازار آزاد ارز همچنان فعالیت وجود دارد؟

قیمت سکه طلا با طرح جدید نیز در اولین روز هفته افزایش یافت. بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه، قیمت هر قطعه از این فلز گرانبها برابر حاصل ضرب سه عامل «دلار بازار آزاد»، «انس طلای جهانی» و «ضریب تبدیل وزن اونس به سکه است. به غیر از عامل سوم یا «ضریب تبدیل اونس به سکه»، عوامل دیگری نیز ممکن است در تعیین قیمت سکه طلا در بازار تهران مؤثر باشد.

  مراسم ترحیم آیت الله علوی گرگانی در گرگان

به گفته کارشناسان بازار سکه و طلا، با توجه به کاهش نرخ جهانی اونس طلا در روزهای اخیر، روند صعودی قیمت این کالای سرمایه ای ممکن است ناشی از افزایش قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران باشد.

در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلای امامی در بازار روز گذشته با حدود 460 هزار تن افزایش نسبت به نرخ ارز روز پنجشنبه 26 خردادماه به سطح قیمت 15 میلیون و 590 هزار تن رسید.

دیدگاهتان را بنویسید