سبزی پلو با ماهی به روش چربی بپزید

پختن و خوردن سبزی پلو با ماهی در شب سال نو در ایران یک سنت دیرینه است، اما با جذب همه ایرانیان به خانه در ایام ولیعهد، این موفقیت اجباری با تمرین تهیه این غذای سنتی به سبک زنان مازندرانی ایجاد می شود. ، افزایش تنوع غذایی برای خانواده هایشان.

سبزی پلو با ماهی غذای مورد علاقه مازندرانی ها به خصوص در ایام عید و عید است. ماهی های مختلفی در مازندران صید یا پرورش داده می شود، اما ماهی مخصوص نوروز ماهی سفید است.

شاید راز طعم سبزی پلو با ماهی در سادگی پخت آن باشد. مازندرانی ها ماهی را به روشی بسیار ساده سرخ می کنند. طعم و مزه ماهی های شمال به این معناست که به هیچ طعمی غیر از نمک نیاز ندارند.

برای تهیه مقدار زیادی ماهی تازه باید به تور ماهیگیری رفته و از دریا ماهی بخرید اما ماهی تازه صید شده نیز در بازار ماهیگیران موجود است پس بهتر است ماهی مورد نیاز خود را از بازار محلی تهیه کنید یا فروشگاه های پروتئینی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تهیه کنید و در صورت تازه نبودن فقط از پوسیدگی آن مطمئن شوید زیرا تهیه ماهی به روش میزبانان مازندرانی طعم لازم را حتی به ماهی منجمد می دهد.

ماهی را چه از تور ماهیگیری تهیه کرده باشید و چه از بازار، پس از تمیز کردن فلس ها و شستن آن ها، باید آن ها را به اندازه دلخواه برش دهید و با کمی نمک سرخ کنید. در صورت تمایل می توانید مقداری کدو سبز و فلفل را با نمک مخلوط کرده و ماهی را از دو طرف برش دهید. این روش توسط اکثر بانوان ساحلی مازندران استفاده می شود.

  عادت های بدی که برای ما مفید است

سبزی پلو نیز با ترکیب برگ شوید و سیر تهیه می شود. اما علاوه بر سادگی در تهیه سبزی پلو با ماهی، از مواد دیگری نیز برای تهیه ماهی شکم دار استفاده می شود که فرآیند کمی طولانی تری دارد، اما بانوان مازندرانی این مواد را در روزهایی که فصل سبزی های صحرایی و تازه محلی است تهیه می کنند. سبزیجات را در فریزر قرار دهید. در این زمان ماهی مصرف و مصرف می کنند.

معمولاً در شکم ماهی سبزیجات شکم پر می گذارند، زنان مازندرانی برای تهیه این غذا ترجیح می دهند از ماهی ماده استفاده کنند تا فضای بیشتری برای کار داشته باشند. در مواقع دیگر مخصوصاً برای ماهی سرخ شده بهتر است از ماهی نر استفاده شود زیرا گوشت بیشتر است.

در شرق و مرکز و همچنین غرب مازندران، اگرچه برای تهیه سبزی شکم از سبزی تقریباً مشابهی استفاده می شود، اما سبزی هایی که در دو منطقه شرق، مرکز و غرب مازندران طبخ می شوند متفاوت است و هر کدام طعم خود را دارند.

گیاهان معطر
انار، برگ سیر، شوید، اوجی، زولنگ، سرسام، شنبلیله، جعفری، گشنیز و تره فرنگی از سبزیجات معطر و صحرایی هستند که در مرکز و شرق مازندران برای تهیه قیمه تره استفاده می شود.

انار ماده غالب سبزیجات چاودار است و تره، جو، شنبلیله، جعفری و گشنیز تقریباً به طور مساوی استفاده می شوند و از نظر کمیت در رتبه دوم قرار دارند و پس از آن سایر سبزیجات قرار دارند. انار، اوجی و زولنگ از سبزی های صحرایی و خودرویی مازندران هستند و فصل رویش این سبزی ها بهار است. این سبزی ها در دشت، صحرا و اطراف جنگل ها می رویند و از نعمت های طبیعی منطقه به شمار می روند.

  هواشناسی ایران امروز 24.09.1400

این سبزی ها را پس از تمیز کردن و شستن خرد کرده و می جوشانند. رب انار، گردو، دانه های انار خشک آسیاب شده از جمله موادی است که برای تهیه سبزیجات شکم پر به این سبزی اضافه می شود.

در غرب مازندران از سبزی‌های مشابه، اما با نام‌های مختلف مانند چوچک، هاروش، آب ترش و منیزیم همراه با سیر، گشنیز، نعناع، ​​رب انار و گردو برای تهیه سبزی شکم‌دار استفاده می‌شود. در برخی از مناطق مازندران به سبزی شکم خوری لذیذ هم می گویند.

برخی از بانوان مازندرانی بنا به ذائقه خانواده ماژیک یا تخم ماهی را با این سبزی در شکم ماهی می‌ریزند و ماهی را می‌دوزند و با احتیاط در تابه‌ای بزرگ می‌پزند. برخی دیگر از بانوان مازندرانی ترجیح می دهند ماهی را سرخ کنند و در کنار آن سبزی بگذارند که این روش ساده تر و راحت تری است.

عطر برنج مازندرانی و سبزیجات معطر همراه با طعم لذیذ ماهی، لحظاتی ناب را برای خانواده رقم می زند. اگر ماهی سفید ندارید می توانید از هر ماهی دیگری برای تهیه این غذای خوشمزه استفاده کنید. مازندرانی ها ماهی را با سیر سرو می کنند، چه سیر خشک و تازه باشد و چه سیر ترشی که توسط همسر مازندرانی تهیه شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید