سایه سنگین بحران جهانی انرژی بر اروپا

آمریکا در آغاز جنگ در اوکراین او فکر می کرد که با ادامه این جنگ می تواند مانند سایر درگیری های نظامی در نقاط مختلف جهان در جهت منافع خود گام بردارد اما اکنون پس از گذشت نزدیک به 5 ماه از این درگیری ها به نقل از نیویورک تایمز، جهان با آن روبرو شده است. یک بحران بی سابقه همه را در تامین سوخت و مواد اولیه با مشکل جدی مواجه کنید.

اروپا می خواهد واردات نفت از روسیه را به صفر برساند

در هفته‌های اخیر، رهبران اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند واردات نفت از روسیه را تا پایان سال جاری 90 درصد کاهش دهند. به نوشته نیویورک تایمز، این امر نه تنها به نفع غربی هاست، بلکه گاهی می تواند آنها را نه تنها از نظر تامین سوخت، بلکه از نظر نیازهای اولیه مردم خود نیز با مشکلات جدی مواجه کند.

این روزنامه می نویسد: ادامه تحریم های غرب علیه روسیه ممکن است در کوتاه مدت به ضرر مسکو باشد، اما در بلندمدت روسیه ممکن است جایگزینی پیدا کند و از راه های دیگری جبران کند.

اما از دیدگاه آمریکایی ها و اروپایی ها، یافتن شریکی که بتواند برای مدت طولانی روی خرید نفت حساب کند، ممکن است در دنیای امروز آسان نباشد. گرایش غربی ها به سمت کشورهای نفت خیز از جمله عربستان سعودی و برخی کشورهای آفریقایی شاید یکی از دلایلی باشد که آنها به دنبال جایگزینی هر چه سریعتر نفت روسیه هستند.

تورم اقتصادی در جوامع غربی با ادامه درگیری نظامی در اوکراین تشدید شده است

حتی قبل از جنگ در اوکراین، ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی به شدت تحت تاثیر بحران های اقتصادی و افزایش تورم در جوامع خود قرار داشتند. مشکلی که دولت ها با تصویب قوانین موقت سعی در کاهش آن داشتند، اما نه تنها ناکام ماندند، بلکه حتی آغاز درگیری در اوکراین و تشدید تنش های سیاسی و اقتصادی با دو شریک اصلی غربی روسیه و چین، آن ها را نیز گرفت. به یک فاز جدید .

  هواشناسی ایران امروز 1400/11/23

شاید در ابتدای جنگ اوکراین و تشدید تحریم ها علیه روسیه به نظر می رسید که این درگیری نظامی تاثیر چندانی بر ثروتمندترین کشورهای جهان نداشته است اما پس از چند ماه ادعای این معادله تغییر کرد. قیمت سوخت اکنون با سرعتی باورنکردنی در بریتانیا در حال افزایش است. پمپ بنزین ها می توانند در کمتر از ده روز قیمت های خود را بررسی کرده و قیمت جدید را با روند صعودی روی تابلوها اعلام کنند.

کاهش ذخایر جهانی نفت بحران سوخت را تشدید کرده است

کاهش ذخایر استراتژیک نفت در کشورهای غربی نیز یکی از دلایل تشدید این بحران است. بسیاری از تحلیلگران غربی بر این باورند که غرب در دوران بحران حساب ویژه ای برای ذخایر نفتی خود داشت، اما با درک این موضوع که این ذخایر نمی تواند راه حل مناسبی در دوران بحران باشد.

اکنون با ادامه جنگ جهانی و احتمالا تمایل ایالات متحده برای تشدید تنش با رقبای قدرتمند اقتصادی مانند چین، این مشکل می تواند به بن بست در روابط کشورها و اقتصاد داخلی آنها منجر شود.

جنگ ها و درگیری های سیاسی مداوم با کشورهای قدرتمند جهان مانند روسیه و چین ممکن است در درازمدت برای غرب خوب نباشد. ایالات متحده و اروپا هنوز تمایلی به پذیرش این موضوع ندارند که سال ها بحران جهانی، از جمله گسترش بیماری های همه گیر مانند تاج، جنگ، و کاهش تولید جهانی نفت، باعث تورم بی سابقه در جوامع آنها شده است.

سایه سنگین بحران جهانی انرژی بر اروپا

بسیاری از اقتصاددانان غربی بر این باورند که تمام مشکلات در داخل غرب برای تامین سوخت مورد نیازشان ناشی از ناآگاهی اقتصادی رهبران آنهاست که یکی از پیامدهای سیاست های غلط آمریکا و اروپا در عرصه بین المللی و ژئوپلیتیکی است.

  پایان روند نزولی؟!

تحریم های مختلف علیه روسیه و چین مشکلات جدی برای تولید نفت جهان ایجاد کرده است. صنعت نفت در بخش تولید با کمبود تجهیزات و تجهیزات مواجه است. کرونا همچنین در سال‌های اخیر شاهد کاهش بی‌سابقه تولید نفت بوده است. محدودیت‌ها بر اپیدمی جهانی، کشورها را وادار به کاهش تولید نفت کرده است.

اکنون، در زمانی که به نوشته نیویورک تایمز، جهان بر این باور بود که بیماری عروق کرونر قلب را کنترل می کند و از عواقب اقتصادی آن خلاص می شود، جنگ در اوکراین به فاجعه ای تبدیل شده است که در ماه های اخیر مشکلات بسیار جدی تری را ایجاد کرده است.

مجمع جهانی اقتصاد اخیرا گزارش جدیدی منتشر کرده است که در آن آمده است که جنگ در اوکراین، اپیدمی ولیعهد و سرعت دولت ها برای تسریع روند اقتصادی از جمله عواملی هستند که جامعه جهانی را در یک بحران انرژی بی سابقه از دهه 1970 فرو برده است. اقدامی که برای بازگرداندن تعادل بازارهای جهانی نیازمند بازنگری در زیرساخت های سیاسی و راهبردی حوزه انرژی و راهکاری برای رفع نیاز جهانی به سوخت است.

مجمع جهانی بر این باور است که فشار آمریکا بر دولت‌ها و تامین‌کنندگان بزرگ نفت و گاز بحران انرژی را تشدید کرده است، زیرا افزایش کوتاه‌مدت تولید نفت یا استفاده از منابع استراتژیک نه تنها می‌تواند راه‌حلی منطقی برای یک بحران جدی باشد، بلکه حتی آن را ترک خواهد کرد. دولت ها قادر به جبران خسارات ناشی از کمبود انرژی در دراز مدت نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید