سانسور با کمی والیبال

پنجشنبه شب قرار بود شبی خاص برای ورزش ایران باشد. تیم جوان و فوق‌العاده والیبال ایران پس از صعود غرورآفرین به مرحله حذفی لیگ ملت‌های والیبال، حالا برای ادامه تاریخ‌سازی، لهستان را جلوتر از خود دید. نبرد ایران و لهستان برای دوستداران والیبال درگیری آشنا و حساس است.

ایران در مرحله گروهی همین رقابت ها موفق شد با نتیجه 3 بر 2 لهستان را شکست دهد و خیلی ها منتظر تکرار این پیروزی بودند. اما آنچه که هواداران ایرانی در پنجشنبه شب به دست آوردند با چیزی که انتظار داشتند کاملا متفاوت بود، شبی تلخ.

شب تلخ ورزش ایران را ملی پوشان والیبالی خلق نکردند، دلیل اصلی تلخی آن شب گروهی دیگر بود. پخش کنندگان و عوامل پخش مسابقه. پخش سانسور شده بازی به قدری اعصاب خردکن بود که بعد از بازی همه را به گریه انداخت.

در پایان بازی ایران و لهستان در بولونیای ایتالیا که با برتری 3 بر 2 لهستان انجامید و ایران را از دور رقابت ها حذف کرد، حتی یک منتقد از عملکرد بازیکنان ایران انتقاد نکرد. انتقادات به صداوسیما و نحوه پخش زنده مسابقه وارد شد.

درست است که ماجراجویی والیبال ایران در لیگ ملت ها با این باخت به پایان رسید، اما عملکرد شجاعانه بازیکنان جوان بهروز عطایی شایسته تقدیر بود. اما عملکرد انتقادی تلویزیون عملکرد تیم ملی ایران را کاملا تحت الشعاع قرار داد.

رسانه های اجتماعی از زمان شروع بازی مملو از محکومیت بوده اند. این نظرات انتقادی بیشتر و بیشتر شد و در پایان بازی انتقاد از تلویزیون حرف اول خیلی ها شد.

اولین بار نبود که تصاویر مسابقات ورزشی با سانسور و برش از تلویزیون ایران پخش می شد. حدود دو هفته پیش نیز همین دیدار ایران و لهستان در مرحله گروهی به این سرنوشت دچار شد و مورد انتقاد قرار گرفت.

  منظومه ای بسیار دور را با سرنوشتی مشابه منظومه شمسی کشف کنید

با این حال، اتفاقات پنجشنبه شب در مقایسه با بازی 23 تیرماه، بیش از حد تلقی می شود و نمی توان آن را با نحوه بازی های والیبال در گذشته مقایسه کرد. گروهی نوشتند پنجشنبه شب «سانسور با کمی والیبال» را دیدند. عده ای از صداوسیما پرسیدند اگر قرار است مسابقات را اینگونه پخش کند بهتر است اصلا پخش نشود.

شکایات زیادی وجود داشت. اینکه بیننده اصلا از جریان بازی و نحوه رد و بدل شدن توپ و امتیاز مطلع نبود و مجبور شد بارها صحنه های تکراری را تماشا کند. تلویزیون با این روش پخش، لذت تماشای یک مسابقه ورزشی مهم را از مخاطبان خود گرفت.

هنگام بازی در شبکه های اجتماعی، بسیاری از دیگران خواستند تا شبکه یا سایتی را به آنها معرفی کنند که بازی را بدون سانسور پخش کند. در پایان بازی اکثر تماشاگران همین نظر را داشتند. “اعصاب خردکن.”

از واریا تا والیبال

حذف برخی صحنه ها حین پخش زنده مسابقات ورزشی چیز تازه و عجیبی نیست. پوشش بانوان حاضر در محل برگزاری مسابقات ورزشی به ویژه در ماه های گرم سال را دلیل اصلی این استثنائات می دانند. پخش کننده معمولاً مسابقاتی را که در خارج از کشور برگزار می شود با چند ثانیه تاخیر پخش می کند و از آن ثانیه ها برای پخش تصاویر قبلی به جای تصاویر بیننده ای که نمی خواهد نمایش دهد استفاده می کند.

این روش سال هاست انجام می شود. این بار اما چه شد که صدای همه در آمد؟ در سالن والیبال تماشاگران بیشتر در چارچوب هستند تا در استادیوم فوتبال. گرمای بی سابقه این روزها در اروپا باعث شده مخاطبان بیش از پیش دکمه سانسور را فعال کنند.

  اولین تصویر از توپ جام جهانی 2022 قطر

به این موارد باید استفاده از رقصنده ها در طول مسابقه والیبال را نیز اضافه کرد. این عوامل دست به دست هم می دهند تا انتقال پنج شنبه شب والیبال بحرانی شود. برخی از فعالان شبکه های اجتماعی بر این باورند که شبکه سه این بار در حذف تصاویر زنده و نمایش تصاویر تکراری زیاده روی کرده و می توانستند خیلی بهتر عمل کنند و برخی از صحنه های بازی را سانسور نکنند.

در گذشته مواردی از این قبیل وجود داشته است که مسابقات نشان داده شده است، اما معمولاً اینطور نبود. حال سوال اصلی این است که آیا سانسور در تلویزیون افزایش یافته است؟

این سانسور با موجی از انتقادات تند مخاطبان همراه شده است که همین چند روز پیش حذف ناشیانه نام واریا از برنامه خندوانه عملکرد صداوسیما را زیر سوال برد. سانسور مربوط به واریا غفوری کاپیتان سابق استقلال. عذرخواهی عجیب رامبد جوان مجری خندوانه هم دردی را دوا نکرد.

این اولین باری نیست که وریا غفوری در تلویزیون با سانسور مواجه می شود. سه ماه پیش و در جریان مسابقات لیگ، تصویر غفوری از روی تصاویر بازیکنان استقلال حذف شد.

خیلی ها این برخورد تلویزیونی با واریا را به دلیل اظهارات انتقادی او درباره وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور می دانند و حتی معتقدند غفوری به همین دلیل از استقلال کنار گذاشته شد و همچنان بدون تیم است. به هر حال به نظر می رسد موضوع سانسور هم اکنون به یک معضل بزرگ صدا و سیما از جمله در حوزه ورزش تبدیل شده است. مخاطبان ورزشی اکنون بیش از هر زمان دیگری به این رویکرد تلویزیون معترض هستند.

  عکس/ عمارت مخفی پوتین

آیا رویکرد تلویزیون تغییر خواهد کرد؟

صداوسیما به دلیل عملکردش در حوزه سانسور ورزشی اکنون با سیل انتقادات مردم، رسانه ها و کارشناسان مواجه است. باید دید این انتقادات باعث تغییر در کار این ارگان می شود یا خیر. در گذشته، تلویزیون چندین بار در سانسور رویدادهای بسیار حساس انعطاف نشان داده است، جایی که برش تصاویر باعث می شود که پخش رویداد نامفهوم باشد.

مراسم اهدای جوایز جام جهانی فوتبال 2018 روسیه یکی از مواردی بود که شیوه عملکرد شبکه سوم با موارد مشابه متفاوت بود و صحنه هایی که قبلا پخش نشده بود به نمایش درآمد. عادل فردوسی پور مجری این برنامه از این تغییر رویکرد از صدا و سیما تشکر کرد. مراسم قرعه کشی تورنمنت های مهمی مانند جام جهانی همیشه چالش مهم صدا و سیما بوده است.

والیبال، اما اکنون به یک معما تبدیل شده است. همه منتقدان یک سوال دارند که چرا به یکباره تعداد زیادی از تصاویر والیبال حذف شده است؟ چرا تصاویر تعویض توپ نیز سانسور می شوند؟ آیا دستور سخت گیری در این زمینه شده است؟

کارشناسان رسانه ای به صداوسیما هشدار می دهند که ادامه این روند باعث می شود مخاطبان بستر دیگری غیر از تلویزیون ایران را برای تماشای رویداد ورزشی مورد علاقه خود انتخاب کنند. همچنین دسترسی به سایر پلتفرم ها با وجود ابزارها و امکانات فعلی برای بسیاری از افراد سخت نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید