سام زمورای; چه کسی به “مرد موزی” معروف است؟

423112 788 خبر مرکزی

روح الله خاتمی| ساموئل زمورا، معروف به “سام، مرد موزی”، یک تاجر مولداوی بود که ثروت خود را از تجارت موز به دست آورد. او شرکت میوه کویامل را تأسیس کرد و بعداً رئیس شرکت یونایتد فروت، مهم ترین شرکت میوه در جهان در آن زمان، شد.

هر دو شرکت نقش های متناقضی در تاریخ چندین کشور آمریکای لاتین داشته اند و در توسعه اقتصادی و سیاسی آنها تأثیرگذار بوده اند. زمورای در 18 ژانویه 1877 در یک خانواده فقیر در کیشینو (پایتخت کنونی جمهوری مولداوی) که در آن زمان بخشی از امپراتوری روسیه بود به دنیا آمد.

پدرش در 14 سالگی درگذشت و او با عمه اش به نیویورک نقل مکان کرد. اما بعداً به سلما، آلاباما نقل مکان کرد. او در ابتدا شانس خود را در مشاغل مختلف مانند نجاری، مسافرت، نظافت منزل و … امتحان کرد تا اینکه توانست با صرفه جویی در هزینه، خواهر و برادرش را به آمریکا بیاورد.

زمورا در سال 1895 در بندر موبایل آلاباما وارد تجارت موز شد. او موزه‌های ارزانی می‌خرد و به سرعت آنها را با راه آهن در اطراف توزیع می‌کند. با شروع از 150 دلار، او در سن 21 سالگی بیش از 100000 دلار ثروت داشت.

در سال 1903، زمورای قراردادی با Unitedfruit، شرکت تجاری غالب موز، امضا کرد. او به همراه شریکی به نام هوبارد، شرکت Hubbard-Zmoray را برای خرید و توزیع بالغ‌ترین موزه‌های United Fruit تأسیس کرد. دو سال بعد زامورا به نیواورلئان رفت و شرکت او شرکت کشتیرانی برادران تاچر را خرید. آنها همچنین شرکت Coyamfruit را تحویل گرفتند.

  راه های درمان اختلال خود بیزاری

در سال 1910، زمورا 20 کیلومتر مربع زمین در هندوراس برای پرورش موز خرید. در این مدت او از شریک خود هوبارد نیز سهام خرید. زمورای در کودتای 1912 هندوراس شرکت کرد و معافیت های مالیاتی دریافت کرد و زمین های زیادی به دولت کودتا داد.

در سال 1913، او موفق شد بخشی از شرکت خود را به لطف فشارهای ضد تروریستی فزاینده دولت ایالات متحده علیه Unitedfruit به دست آورد.

زمورای در دهه های 1910 و 1920 به طور فزاینده ای به یونایتد فروت وابسته شد تا اینکه در سال 1929 کوایامل را به قیمت 31.5 میلیون دلار به یونایتد فروت فروخت و او را به یکی از ثروتمندترین مهاجران آمریکایی در آن زمان تبدیل کرد. زمورای در نوامبر 1961 در نیواورلئان درگذشت.

جالب اینجاست که نویسنده بزرگ کلمبیایی گابریل گارزا ام مار کوئز به سبک خودش که رئالیسم جادویی است در رمان صد سال تنهایی به سام زمورای و همراهش روی آورد.

دیدگاهتان را بنویسید