سال نو و بابا نوئل 12 میلیون تومانی!

در شب سال نو، خرید و فروش اقلام کریسمس در ایران رونق گرفته است. قیمت ها از سال گذشته دو برابر شده است، اما تقاضا برای اقلام کریسمس همچنان بالاست. اقلامی که به گفته فروشندگان به صورت غیر رسمی از چین به ایران وارد می شود.

خیابان میرزای شیرازی قلب مرکز خرید کریسمس تهران است. اگرچه هشدارها در مورد شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است، اما میرزای شیرازی این روزها محل اقامت خریداران کریسمس است.

عصر زمستانی است با اینکه عکاسی ممنوع است اما مردم از شال و کلاه عکس می گیرند و سپس برای اطلاع از قیمت وارد مغازه می شوند. حتی آنهایی که برای تماشا می آیند هم جذب مغازه ها می شوند.

امسال قیمت اقلام کریسمس نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. با این حال، بازار کریسمس شلوغ است. هرکس با توجه به تواناییش خرید می کند. برخی کاج و بابا نوئل را با عناصر الکترونیکی می خرند. اما دیگران به سادگی رنگ درخت کریسمس را تغییر داده اند.

یکی از فروشندگان می گوید: «اکثر مردم امسال تنه درختان خود را عوض کرده اند. سال گذشته رنگ توپ ها صورتی روشن بود، اما امسال سبز-آبی بود. برخی می گویند که با کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان سود خود را کاهش داده اند تا بتوانند کالاهای کریسمس را بفروشند.

قیمت بابا نوئل چقدر است؟

خریداران احتمالاً با هر کسی که مناسب به نظر می رسد تماس می گیرند، اگر فقط تعداد کمی وجود داشته باشد. الان قیمت بابانوئل قیمت پراید سال 91 است. قیمت عروسک های بابانوئل از 450 هزار تن شروع و به 12 میلیون تن می رسد.

  خداحافظ صادق هدایت: ای گاوها، خوک ها!

قیمت ها بالا است، اما تقاضا برای اقلام کریسمس زیاد است. به نظر می رسد که نه تنها مسیحیان، بلکه غیر مسیحیان نیز اقلام کریسمس را خریداری می کنند. تقاضا به قدری زیاد است که برخی از فروشگاه ها لباس های بابانوئل یا برخی از اندازه ها را تمام کرده اند. خریداران ناامید نیستند. او برای یافتن اجناس به فروشگاه های دیگر می رود.

درخت کریسمس 20 میلیون تن!

درخت کریسمس تقاضای زیادی دارد و قیمت های متفاوتی دارد. کاج کوچک زینتی تنها 120 هزار تن است. یک درخت 60 سانتی متری از قیمت 450 هزار تن شروع می شود تا 20 میلیون تن. هر درخت کریسمس مشتری خاص خود را دارد.

سال نو مسیحی
کسانی که قدرت خرید کمتری دارند به همان درختان 60 سانتی متری یا کوچکتر که جنبه تزیینی دارند بسنده می کنند.

اما برخی افراد از خرید کاج خودداری می کنند و به جای آن توپ می خرند. اما قیمت برخی اقلام نیز بالاست. از 850 هزار تن به سه میلیون و 500 تن رسید. البته این قیمت توپ های الکترونیکی است که هم چرخشی و هم موزیکال هستند.

در این میان، برای پوشاک مردانه و زنانه، کلاه یا جوراب بابانوئل نیز تقاضای زیادی دارد. قیمت لباس کریسمس زنانه 220000 تن و قیمت لباس مردانه 250000 تن است. قیمت کلاه از 50 تا 100 هزار تن است.

قیمت شکلات و شیرینی چقدر است؟

مغازه ها شلوغ است. آنقدر شلوغ است که جای سوزن انداختن نیست. برخی از زنان در پیاده روها شمع های کریسمس می فروشند. کمی بیشتر شکلات و کلوچه. قیمت شکلات ها هم پایین نیست. برندهای خارجی از 150000 تن شروع می شوند تا بیش از 200000 تن.

  موج جدید کرونا در ایران پیش‌بینی می‌شود

کلوچه های خانگی نیز هر کدام قیمت دارند. قیمت این شیرینی های دست ساز نیز از 60 هزار تن شروع می شود اما گران ترین آن 200 هزار تن است.

واردات بابا نوئل از چین!

وسایل کریسمس از جمله اقلام لوکس هستند. فروشندگان خیابان میرزای شیرازی می گویند اجناس کریسمس بیشتر به صورت غیر رسمی از چین به ایران وارد می شود.

یکی از فروشندگان می گوید: اگر این کالاها را از کشورهای اطراف وارد کنیم، قیمت آن افزایش می یابد و نمی توانیم آن را در بازار داخلی بفروشیم. به همین دلیل است که بیشتر کالاها از چین وارد می شود. غیر رسمی هم هست. به این ترتیب قیمت کمتر خواهد شد. و ما می توانیم برنده شویم و مردم می توانند خرید کنند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید