ساده ترین راه برای رفع گرفتگی گوش چیست؟

گرفتگی گوش آزاردهنده است، می تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد، زندگی روزمره را مختل کند و حتی منجر به آسیب شود.

در عین حال، مدیریت نادرست انسداد زاویه ای می تواند اوضاع را بدتر کند. در اینجا ساده ترین راه ها وجود دارد:

نفس عمیق

احتقان بینی، دم عمیق از طریق دهان، بسته شدن لب ها و دمیدن گونه ها، بازدم را به آرامی از طریق بینی انجام دهید. فشار گوش بسته به باز کردن گرفتگی گوش کمک می کند. این تکنیک مخصوصاً هنگام سفر با هواپیما مفید است.

بخار

بخار در حمام آب گرم به مدت ده تا پانزده دقیقه خلط را در سرتاسر سر (از جمله گوش ها) آزاد می کند، همچنین می توانید یک قابلمه را روی اجاق گاز بجوشانید، یک حوله را روی سر خود بگذارید و بخار آن را استنشاق کنید.

کمپرس گرم

یک حوله گرم و یک کمپرس گرم و مرطوب می توانند همین اثر را داشته باشند. همچنین اگر فردی احساس درد کرد، گذاشتن حوله گرم یا پد گرم کننده روی گوش می تواند کمک کند، هم درد عمومی فک و سر را تسکین می دهد، فقط آب داغ را روی یک حوله تمیز بریزید. سپس آن را فشار داده و روی گوش آسیب دیده بمالید.

ملین های موم

ملین ها، روغن بچه، روغن زیتون، روغن معدنی، گلیسیرین و پراکسید هیدروژن برای از بین بردن جرم گوش کار می کنند. می توانید چند قطره داغ را در مجرای گوش بریزید و سر خود را کج نگه دارید تا مایع را به مدت 10 دقیقه نگه دارید. سپس سر خود را خم کنید، اغلب با کمی جرم گوش، اگر این کار انجام نشد، این عمل باید سه تا پنج روز طول بکشد.

اب

آب در گوش؛ اگر فردی زمان زیادی را در استخر، دریاچه یا دریا بگذراند، ممکن است آب زیادی در گوش او باشد. حرکت دقیق انگشت اشاره به سمت بالا و پایین گوش می تواند به شل شدن مایع محبوس شده کمک کند. مثل چند قطره الکل یا سرکه برای خشک کردن گوش.

  قیمت بیت کوین امروز 1401/04/30

آیا برای مراجعه به پزشک مراجعه به گوش بند ضروری است؟

فردی که از انسداد گوش شکایت دارد، در صورتی که تمامی روش های فوق ناموفق بوده و پس از سه تا پنج روز هیچ تغییری رخ نداده و یا علائم شدیدتر شده اند، باید با پزشک خود تماس بگیرند.

همچنین اگر سوزش گوش باعث درد شدید می شود یا اگر فردی مایع، تب، سرگیجه، سبکی سر یا صدای زنگ در گوش دارد (وزوز گوش) باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر معمولاً گوش با جرم گوش مسدود شده است، ممکن است لازم باشد جرم گوش را با دست نیز بردارید. ساده ترین روش شستن گوش با استفاده از پمپ الکتریکی است که جرم گوش را شستشو می دهد.

درک این نکته مهم است که متخصصان پزشکی نه تنها احتقان در گوشه ها را از بین می برند و موانع را برطرف می کنند، بلکه به بهبودی نیز کمک می کنند. به عنوان مثال، اگر فردی عفونت گوش (یا سینوسی) داشته باشد که شنوایی او را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است به آنتی بیوتیک های تجویزی نیاز داشته باشد.

شنوایی سنج همچنین ممکن است آنتی هیستامین، ضد تشنج، قطره گوش، استروئید (برای آلرژی) و داروهای ضد قارچ (برای گوش شناگر) را برای رفع گرفتگی گوش تجویز کند.

توجه: گذاشتن هر چیزی در گوش اشتباه است و بدتر از آن گذاشتن شمع در گوش. در این روش یک شمع توخالی مخروطی شکل آغشته به موم یا پارافین در مجرای گوش قرار می گیرد.

سپس شمع را روشن کنید. گفته می شود گرمای شمع جرم گوش را از بین می برد اما دلیل ثابتی برای این امر وجود ندارد و بسیار خطرناک است زیرا به دلیل تجمع موم و سوراخ شدن پرده گوش می تواند باعث سوختگی گوش یا گرفتگی گوش شود. .

  جزئیات سهمیه غرامت بنزین

پراکسید هیدروژن احتمالاً رایج ترین روش تمیز کردن گوش است، زیرا پراکسید هیدروژن جرم گوش را نرم کرده و تجزیه می کند. همچنین تخلیه جرم گوش را تسهیل می کند.

با استفاده از روغن ها، روغن زیتون رایج ترین روغنی است که به طور طبیعی برای از بین بردن جرم گوش استفاده می شود، اما می توانید روغن بادام را نیز انتخاب کنید، روغن را در دستان خود تا دمای مناسب گرم کنید، سپس سه یا چهار قطره آن را گرم کنید. داخل مجرای گوش بریزید. یک بار سر خود را به پهلو خم کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا جرم گوش به طور طبیعی پاک شود.

این روغن جرم گوش را نرم کرده و اجازه می دهد تا به طور طبیعی و بدون درد خشک شود. این روش می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده شود. هفته ای یک بار می توانید از سر دوش (ولرم و با فشار بسیار کم) برای شستشوی گوش استفاده کنید.

 انسداد گوش باز

انسداد ناگهانی گوش

جرم گوش معمولاً راهی است که بدن از گوش محافظت می کند. بافت چسبنده آن کثیفی و سایر آلاینده ها را جذب می کند، به عنوان روان کننده عمل می کند و همانطور که به طور طبیعی از کانال گوش خارج می شود، به عنوان یک عامل خود تمیز شونده عمل می کند. عامل طبیعی کار می کند.

با این حال، گاهی اوقات این می تواند بر شنوایی شما تأثیر بگذارد. طبق آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا، جراحی سر و گردن علائم زیر را نشان می دهد که جرم گوش باعث ایجاد مشکل می شود:

سفتی در گوش
درد در گوش
کم شنوایی جزئی
وزوز گوش یا وزوز گوش
خارش، بو یا ترشح
سرفه

گرفتگی گوش چقدر طول می کشد؟

علائم انسداد گوش ممکن است در هر دو گوش به طور همزمان رخ دهد یا علائم ممکن است در یک گوش رخ دهد. علائم انسداد گوش از چند ساعت تا هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشد، که نشان می دهد چه مدت طول می کشد تا گوش به اولین علت انسداد گوش تبدیل شود.

  هشدار مهاجرت به ایران پزشک

اگر علت اصلی گوش درد سرماخوردگی باشد، گوش درد ممکن است در عرض یک هفته برطرف شود و علائم انسداد به تدریج کاهش یابد.

درمان جرم گوش

گرانش یا تکنیک جیغ زدن: روی زمین دراز بکشید و گوش آسیب دیده موازی با زمین باشد، سر خود را کج کنید و پرده گوش خود را تکان دهید. جاذبه از بقیه مراقبت خواهد کرد. می توانید از یک سواب پنبه ای استفاده کنید تا آب باقی مانده در گوش خود را خارج کنید. .

تکنولوژی جاروبرقی: قرار دادن کف دست روی گوش و اعمال فشار سبک برای چند ثانیه اثر مکش ایجاد می کند که به تخلیه آب از کانال ها کمک می کند. این کار را تکرار کنید تا تمام آب آن تمام شود.

تکنیک سشوار: استفاده از سشوار در پایین ترین نقطه و هدایت آن به سمت گوش (نه خیلی نزدیک) به تبخیر آب و خشک شدن مجرای گوش خود به خود کمک می کند.

تکنیک نقاشی: بازوی خود را پشت سر خود دراز کنید و به آرامی قسمت بیرونی گوش را با دست مخالف خود بکشید این کار باعث صاف شدن مجرای گوش و تخلیه آب می شود.

تکنیک های جویدن و خمیازه کشیدن: حرکت دهان و فک به یکسان شدن فشار در شیپور استاش کمک می کند. جویدن آدامس و خمیازه کشیدن می تواند باعث شود که آب انباشته شده تخلیه شود. اگر آب را به طور کامل دور نریخته اید، سر خود را تکان دهید.

تکنیک شیمیایی: اگر هیچ یک از این درمان‌های طبیعی کمکی نکرد، تعدادی «قطره گوش تجویزی غیرالکلی» برای حذف رطوبت از مجرای گوش طراحی شده‌اند. همچنین تمریناتی برای گرفتگی گوش وجود دارد که می توانید سعی کنید از شر آنها خلاص شوید.

دیدگاهتان را بنویسید