زهر مار چیست و چه تاثیری بر بدن دارد؟

413278 185 خبر مرکزی

جزء اصلی زهر مار پروتئین است. این پروتئین های سمی باعث بسیاری از عوارض جانبی آن می شوند. همچنین حاوی آنزیم هایی است که به سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی که پیوندهای شیمیایی بین مولکول های بزرگ را می شکند، کمک می کند.

این آنزیم ها به تجزیه کربوهیدرات ها و پروتئین هایی مانند فسفولیپیدها و نوکلئوتیدها که مسئول تولید DNA در طعمه هستند کمک می کنند. آنزیم های سمی همچنین فشار خون را کاهش می دهند، گلبول های قرمز را از بین می برند و از کنترل ماهیچه ها جلوگیری می کنند.

انواع سموم آزاد شده توسط مارها و هدف آنها

سه نوع اصلی سموم وجود دارد که هر کدام نقش یا اثر خاصی دارند که با دیگری متفاوت است، به عنوان مثال، نوروتوکسین‌ها معمولاً طعمه را فلج می‌کنند و فشار خون را برای تسهیل آزادسازی آن کاهش می‌دهند. سه نوع سموم و اثربخشی هر کدام به شرح زیر است.

1. سیتوتوکسین ها: آنها سمومی هستند که سلول های بدن را از بین می برند. سیتوتوکسین ها باعث مرگ بیشتر یا تمام سلول های بافت یا اندام آسیب دیده توسط نیش می شوند، وضعیتی که به نام نکروز شناخته می شود. برخی از بافت ها ممکن است دچار نکروز مایع شوند که در آن بافت به طور جزئی یا کامل مایع می شود.

سیتوتوکسین ها به هضم جزئی طعمه قبل از خوردن کمک می کنند. سیتوتوکسین ها معمولاً برای نوع سلول هایی که بر آنها تأثیر می گذارند اختصاصی هستند. کاردیوتوکسین ها سیتوتوکسین هایی هستند که سلول های قلب را می کشند، میوتوکسین ها فقط سلول های ماهیچه ای را هدف قرار داده و از بین می برند و کلروتوکسین ها سلول های کلیه را از بین می برند.

  دلار را در کانال 25 متوقف کنید

2. نوروتوکسین ها: آنها مواد شیمیایی سمی برای سیستم عصبی هستند. نوروتوکسین ها با مختل کردن سیگنال های شیمیایی (انتقال دهنده های عصبی) ارسال شده بین سلول های عصبی کار می کنند. آنها می توانند تولید انتقال دهنده های عصبی را کاهش دهند یا مکان های گیرنده آنها را مسدود کنند. سایر نوروتوکسین ها با مسدود کردن کانال های کلسیم و پتاسیم عمل می کنند. این کانال ها برای انتقال سیگنال به نورون ها مهم هستند.

نوروتوکسین ها باعث فلج عضلانی می شوند که همچنین می تواند منجر به مشکل در تنفس و مرگ شود. مارهای خانواده Elapidae (Lapididae) معمولا نوروتوکسین تولید می کنند. این مارها نیش های کوچکی دارند و شامل مارهای کبرا، پستانداران، مارهای دریایی و مارهای مرجانی هستند.

در اینجا گروهی از نوروتوکسین ها و نوع مارهایی که از آنها استفاده می کنند آورده شده است

کلسیپین: این سم خون با مسدود کردن کانال های کلسیم، عملکرد تحریک تکانه های عصبی را مختل می کند. این سم در مامبای سیاه یافت می شود.

کوپروتوکسین: این نوع زهر تولید شده توسط کبرا با مسدود کردن عملکرد گیرنده های نیکوتین استیل کولین عمل می کند و منجر به فلج می شود.

کالسیکیدین: مانند کلسیپین، این نوروتوکسین کانال‌های کلسیمی با ولتاژ را که سیگنال‌های عصبی را مختل می‌کنند، مسدود می‌کند. در مار مامبا سبز یافت شد.

دوچرخه سواري: این ماده که در شرق بمبئی سبز یافت می شود، عملکرد آنزیم استیل کولین استراز را که حرکت ماهیچه ها را کنترل می کند، مهار می کند و منجر به حرکت کنترل نشده عضلانی، تشنج و فلج تنفسی می شود.

  بارش شهابی "دوپیکر"؛ قبل از شب یلدا

کالیوتوکسین: این سم توسط مار مرجانی آبی تولید می شود و از بسته شدن کانال های سدیم در سلول های عصبی جلوگیری می کند و باعث فلج کامل بدن می شود.

3. کموتوکسین ها: آنها سمومی هستند که اثر سمی بر گلبول های قرمز دارند و همچنین فرآیندهای لخته شدن خون را مختل می کنند.

این مواد باعث منفجر شدن گلبول های قرمز، تداخل با عوامل لخته شدن خون و سپس مرگ بافت و آسیب اندام ها و همچنین تخریب گلبول های قرمز، ناتوانی در لخته شدن خون و خونریزی شدید داخلی و تجمع مرده ها می شود. گلبول‌های قرمز: گلبول‌های خون در رگ‌های خونی عملکرد کلیه را مختل می‌کنند، در حالی که برخی از سموم از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند و نوع دیگری نیز وجود دارد که باعث تجمع پلاکت‌ها و سلول‌های خونی می‌شود.

نحوه استفاده از زهر مار در پزشکی

علاوه بر استفاده از زهر مار برای تولید پادزهر، مطالعه سم مارها و عملکردهای بیولوژیکی آنها با کشف راه های جدیدی برای مبارزه با بیماری های انسانی از طریق آنها که برخی از آنها شامل سکته مغزی، بیماری آلزایمر، سرطان و قلب هستند، اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. بیماری. تخلفات و غیره

از آنجایی که سم مار به طور خاص سلول‌ها را هدف قرار می‌دهد، محققان در حال انجام تحقیقات عمیقی در مورد روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها از این سموم برای ساخت داروهایی که قادر به هدف قرار دادن سلول‌های خاص هستند استفاده می‌شود. تجزیه و تحلیل اجزای زهر مار همچنین به تولید مسکن های قوی تر به عنوان رقیق کننده های خون موثرتر کمک کرده است.

  پایگاه خبری گزنه دشمن کرونا افکارنیوز

محققان از خواص ضد انعقادی این سم برای ساخت داروهایی برای درمان فشار خون بالا، بیماری های خونی و حملات قلبی و نوروتوکسین ها برای ساخت داروهایی برای درمان بیماری های مغزی و سکته استفاده کردند.

اولین داروی مبتنی بر سم که توسط FDA ساخته و تایید شد، کاپتوپریل، مشتق شده از پیتون برزیلی بود که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شد.

دیدگاهتان را بنویسید