زندگی و زمان کمبوجیه; درخشش ابدی ذهن خلاق

فرادید| کمبوجیه درمهش، طراح، کاریکاتوریست و گرافیست پیشکسوت این رشته روز شنبه ۱۵ آبان ماه بر اثر تاج گذاری درگذشت. وی سه شنبه گذشته به دلیل عفونت شدید ریوی ناشی از ویروس کرونا به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان آتیه منتقل شد. اما در نهایت تسلیم بیماری شد.

به گزارش فرادید؛ به گزارش موسسه پیشکسوتان هنرمندان، پیکر کامبیز درمبخش ساعت 10 صبح روز سه شنبه 16 آبان ماه از مقابل خانه هنرمندان ایران بدرقه و در قطعه هنرمندان بهش زهرا(س) به خاک سپرده می شود.

سال گذشته، برادرش کیومرث درمباش، کارگردان، نویسنده و عکاس مشهور سینما، در مراسم تاجگذاری در پاریس، فرانسه درگذشت.

کمبوجیه درمبچ در سال 1931 در شیراز به دنیا آمد. او 65 سال است که در عرصه هنر فعالیت می کند.

بدون عنوان، مینیاتورهای سیاه، خاطرات فرشتگان، کتاب کمبوجیه، المپیک خنده، سمفونی خطوط از جمله کتاب‌های کمبوجیه است که در زمان حیات او منتشر شده است.

زندگی و زمان کمبوجیه;  درخشش ابدی ذهن خلاق
کامبیز درمهش; از توفیق تا نیویورک تایمز

کمبوجیه درمبچ 79 سال پیش در مرکز استان فارس به دنیا آمد، اما در سنین پایین به همراه خانواده خود برای ادامه زندگی در پایتخت به تهران آمد. دوران دبیرستان را در هنرستان هنرهای زیبای تهران گذراند اما چند سال پیش در ۱۴ سالگی در مجله توفیق فعالیت خود را آغاز کرد.

اما پیش از آن آثار درباخ در مجله ارتش منتشر شد که سپس توسط پدرش سردبیری شد. اما کامبیز به همین بسنده نکرد و با مجلات معروف آن زمان مانند سیاه و سفید و اطلاعات هفتگی شروع به همکاری کرد.

از آن زمان، درباش تقریباً با اکثریت رسانه های معتبر داخلی همکاری داشته است.

  آمار مرگ تاج ، امروز 14/08/14

اما کار او به همین جا ختم نشد و به همکاری با رسانه های بین المللی مانند نیویورک تایمز و اشپیگل ادامه داد.

زندگی و زمان کمبوجیه;  درخشش ابدی ذهن خلاق

شوالیه هنر و ادبیات فرانسه برای آقای. کارتون

علاوه بر این، کمبوجیه درمچش در طول زندگی خود در کشورهای مختلف جهان به نمایش گذاشته است. به گزارش رسانه ها، وی در شش دهه گذشته بیش از 50 نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران و خارج از کشور برگزار کرده است.

همچنین موزه کاریکاتور در بازل، سوئیس، خانه کاریکاتور در گابروو در بلغارستان، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر، کتابخانه ملی، خانه صبا، سندیکای گرافیک ایران، موزه آوینیون فرانسه، موزه کاریکاتور ورشو، شهرداری فرانکفورت و موزه هیروشیما در ژاپن خریدند.

البته کارش به دانشگاه رسید و مدتی در دانشگاه تهران کاریکاتور تدریس کرد.

سرانجام در سال 1993 نشان شوالیه هنر و ادبیات فرانسه را دریافت کرد. محمدرضا شجریان، محمود دولت آبادی، عباس کیارستمی و شهرام ناظری دیگر هنرمندان ایرانی هستند که تاکنون برنده این جایزه شده اند. او همچنین اولین هنرمند تجسمی در ایران است که این جایزه را دریافت کرده است.

چهار سال بعد، در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح، او یکی از چهار هنرمندی بود که جایزه برجسته هنر برای صلح را دریافت کرد.

جواد آتشباری پنج سال پیش مستندی 70 دقیقه ای به نام هارتن سینما تولید کرد که به زندگی و کار کمبوجیه دربش در شش دهه گذشته می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید