زندگی در دنیای متاور

421234 485 خبر مرکزی

دکتر کمیل احمدی لوانی| بدون شک امروزه بسیاری از مردم جهان با شرایط سخت اقتصادی و تنهایی دست و پنجه نرم می کنند. آمارها نشان می دهد که کشورهای جهان با مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی مواجه هستند. تورم بالا، رشد اقتصادی پایین، افزایش نقدینگی، اختلالات زنجیره تامین و بسیاری عوامل دیگر بر اقتصاد جهانی سایه افکنده است.

اگر به عنوان نمونه به آمریکا نگاه کنیم، خواهیم دید که تورم در این کشور در سال های اخیر به بالاترین حد خود رسیده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که لوایح بایدن شرایط نامطلوب تری را در پی خواهد داشت.

علاوه بر مشکلات اقتصادی، روند رو به رشد طرد اجتماعی در طول سال ها در اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن و سایر کشورها وجود داشته است.

این مشکلات پس از اپیدمی تاج و قرنطینه ناشی از آن به طور چشمگیری افزایش یافت و فشار بیشتری بر مردم و دولت ها وارد کرد. جبران پیامدهای اقتصادی از یک سو به چالش بزرگی برای دولت ها تبدیل شده و از سوی دیگر آثار منفی اجتماعی آن را به حدی کاهش داده است که سازمان های بین المللی ذیربط را نگران کرده است.

شرایط توصیف شده وابستگی به شبکه های اجتماعی، سرگرمی های آنلاین، پلتفرم های مجازی و کسب و کار را افزایش داد و راه را برای توسعه چشمگیر مفاهیمی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، بلاک چین، رایانش ابری، رمزنگاری و هوش مصنوعی هموار کرد.

متاوری در این فضا مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفت. این مفهوم برای اولین بار در سال 1992 در رمان علمی تخیلی Snow Crash متولد شد. رمانی که در آن دنیای مجازی به موازات دنیای واقعی به تصویر کشیده شده است، اما حالا پس از سه دهه محبوبیت پیدا کرده است.

  واکنش کلیباف به اجرای بابک جوکار; یک چوپان نوجوان در دوران مدرن

رشد این پدیده در پاسخ به این تقاضا است که امروزه در زندگی واقعی پاسخ های محدودی از جمله آزادی، شبکه های توزیع شده، سازمان های غیرمتمرکز، جوامع خودمختار، شبکه های بانکی رمزگذاری شده، هوش مصنوعی قابل اعتماد، ارتباطات نامحدود و امن وجود دارد.

Metavar نه تنها شبکه های متمرکز، بلکه قوانین اجتماعی سختگیرانه پشت شبکه های متمرکز را نیز به چالش می کشد. این جست‌وجوی متاواری‌ها ریشه در نیازهای انسان دارد و در سال‌های اخیر ظهور کرده است. در عصری که ارتباطات به سمت جهانی شدن سوق داده است، تضادهای جدی بین آزادی بشر و نظام های ملی وجود داشته است.

حاکمیت ملی و سیستم بانکی وابسته، حرکت فرامرزی سرمایه را محدود می کند. با داشتن حق انحصاری چاپ پول، این سیستم ها نه تنها شکاف بین فقیر و غنی را افزایش می دهند، بلکه یک بحران بدهی ایجاد می کنند.

به طور خاص، پس از بحران مالی سال 2008، ظهور بیت کوین سیستم حقوقی و پولی را با چالش هایی مواجه کرده است که در ابعاد دیگر، مانند حذف واسطه ها و بی نیازی از کشورهای ثالث، متکی به قراردادهای هوشمند با حمایت دیگران است. رمزگذاری شده، افزایش یافته است. متاور این مسیر را دنبال می کند و به چتری برای جمع آوری تمام پاسخ ها تبدیل شده است.

قابل ذکر است که توجه عمومی به متاور علاوه بر بهره مندی از انباشت تکنولوژی و ناراحتی های زندگی واقعی، ناشی از تبلیغات رسانه ای و استفاده از کلیدواژه ها در چارچوب رویکرد «اقتصاد توجه» است. شرکت های فعال در این منطقه سعی کرده اند ماهی بزرگی به نام متاور را از آب های گل آلود اقتصادی و اجتماعی جهانی و اپیدمی کراون صید کنند.

  تصاویر/ محاکمه سارقان مسلح در طلافروشی کرج

همانطور که در نمودار بالا می بینیم، حجم جستجوی کلمه “metavers” در موتور جستجوی گوگل از اواسط اکتبر 2021 افزایش یافته است و این مصادف با اعلام رسمی تغییر نام فیس بوک به متا است.

در اقتصاد رفتاری، «توجه» انسان یک پدیده اقتصادی نادر و قابل مدیریت تلقی می شود. در این رویکرد، کلمات کلیدی بر رسانه ها تسلط دارند و توجه جمعی مردم و سازندگان رسانه باید از این کلیدواژه ها برای هدایت و تداوم دیدگاه ها استفاده کنند.

مدیران فیس بوک از این مشکل به نفع خود استفاده کرده اند. در حالی که فیس بوک به تازگی نام خود را به Meta Platforms تغییر داده است و اکنون فقط به تحقیق و توسعه در فضای مجازی مشغول است، بنیانگذار آن ادعا می کند که این شرکت در پنج سال آینده به یک متا پلتفرم خواهد رفت. تبدیل خواهد شد.

زاکربرگ در تبلیغی برای این پلتفرم توضیح داد: “شما می توانید تقریباً هر کاری را که فکرش را بکنید در Metawares انجام دهید (دیدار با دوستان و خانواده، کار، مطالعه، بازی، خرید و غیره). همه اینها در حالی است که فیس بوک هنوز یک پلتفرم اجتماعی است که سال هاست وجود داشته است. پلتفرمی که بارها مسئول درز اطلاعات مصرف کننده، انحصار و مواردی از این دست بوده است.

اگر به شرکت های دیگری که وارد این عرصه شده اند و نوع فعالیت آن ها نگاهی بیندازیم، مفهوم آن بیشتر مشخص می شود. Roblox اولین شرکتی است به نام متا. این شرکت بازی سازی در سال 2008 تاسیس شد و در حال حاضر بزرگترین پلتفرم توسعه بازی آنلاین در جهان است.

در ماه مارس سال جاری، این شرکت 520 میلیون دلار بودجه دریافت کرد. یکی دیگر از شرکت های فعال در این زمینه Nvidia است. این شرکت بزرگترین سازنده کارت گرافیک در جهان است و موقعیت آن در متاور ارائه فناوری های زیرساختی با استفاده از کارت های گرافیک، تراشه ها، سیستم عامل ها، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و سایر فناوری های نرم افزاری و سخت افزاری برای پیاده سازی سناریوهای کاربردی است. صنعتی است

  20 راز زندگی

به عنوان مثال، آنها محصولی به نام Omniverse را توسعه دادند که بستری برای شبیه سازی سه بعدی است. همانطور که مشخص است، سناریوهای کاربردی فعلی که به بهترین وجه مناسب Metaver هستند، بازی و سرگرمی هستند. به عنوان مثال، پلتفرم Fortress Night و تراویس اسکات خواننده رپ آمریکایی یک کنسرت مجازی در بازی برگزار کردند.

مشکلات فراتر از آن در حال حاضر چیزی بیش از ادعای شرکت های فعال در این زمینه نیست. شاید بتوان پرسید که همه پیشتازان فناوری در این وضعیت رشد و توسعه یافته اند، اما باید گفت که گزارش های متعدد در مورد ارزش شرکت های فعال در زمینه متواری نشان می دهد که با چند نام، بیشتر دارایی های متا گران تر از ارزش هستند. آنها به خودی خود هستند و این یک موضوع حیاتی برای شرکت هایی است که توسط “کلمات کلیدی” و تبلیغات رسانه ای حمایت می شوند.

متاوری پدیده ای است که نمی توان آن را نادیده گرفت. زیرا بر روی نیازها و کمبودهای مهم انسان امروزی مانور می دهد، اما تعمیم این مفهوم به فعالیت شرکت هایی که در شرایط فعلی مدعی نمایندگی آن هستند، اشتباه بزرگی است. این را می توان در آینده از طریق پاسخ هایی که زاکربرگ، جک دورسی و ایلان ماسک به یکدیگر خواهند داد، مشاهده کرد. ما با هم منتظر آینده هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید