زمستان و تب جنوب

این روزها همه جاده ها به جزایر خلیج فارس ختم می شود. بیلبوردهای تهران نشانی هایی برای بوم گردی جنوب، شبکه های اجتماعی پر از عکس بشقاب های پر از میگو و خرچنگ تازه در کشم، آتش سوزی در شن های هنگام، فیلم هایی از پرواز دلفین ها روی آب و گوزن ها روی صخره های خشک را نشان می دهد. بازی میکنند.

چند سالی است که جنوب به بهشت ​​گردشگران محلی به خصوص در نیمه سرد سال تبدیل شده است. اما این حجم از گردشگری که از سوی تورها و تورگردانان مختلف – و بعضاً بدون آگاهی – در غیاب آموزش و بدون آگاهی از محیط زیست جنوب کشور وارد می شود، چه آسیبی می تواند باعث آب و هوای این منطقه شود؟

آیا سیاست های مناسبی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از حیات وحش بکر در منطقه وجود دارد؟

جنوب کشور را می توان به سه بخش تقسیم کرد. استان های جنوبی، جزایر مسکونی مانند کشم و هرمز و هنگام و جزایر کوچک خالی از سکنه که یا زیستگاه حیات وحش هستند یا مکان های نظامی. یکی از این جزایر که منطقه ای حفاظت شده و ورود ممنوع است، شیدور نام دارد و در تبلیغات تورگردانان به «مالدیو ایران» معروف است.

این جزیره دوباره به دلیل حضور غیرقانونی مسافران بسته شد. جزیره ای که لاک پشت با پوزه عقاب در آن لانه می کند، گونه ای در خطر انقراض است. این جزیره کوچک که دهه هاست به دلیل زیستگاه غیرمسکونی حیات وحش خالی از سکنه بوده، به دلیل ورود غیرقانونی مسافران و کمپ گردشگران در سواحل سفید آن به مکانی تهدیدکننده برای موجودات زنده مختلف تبدیل شده است.

ایمان ابراهیمی، مدیر انجمن حفاظت از پرندگان آوای بوم، از تغییراتی که حیات وحش جزیره دستخوش تغییراتی شده است، صحبت کرد.

وی بر این باور است که این مناطق تنها نقاطی از زمین هستند که برای این موجودات باقی مانده است: «کشور ما این شانس را داشته است که این حیوانات را در جزایر خالی از سکنه خود پناه دهد و بتواند این جزایر را به عنوان یک امانت بین المللی در اختیار داشته باشد که از سوی دیگر اهمیت ویژه ای دارد “این برای باغ وحش کشور ما و از طرف دیگر مهم است.”

  افزایش قیمت خودروهای دوگانه سوز

ایمان ابراهیمی امسال به همراه انجمن طی قراردادی با اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان مسئولیت ارزیابی و بررسی جمعیت پرندگان در استان هرمزگان را بر عهده داشت. تابستان گذشته آنها جزیره شیدور در خلیج فارس را به طور کامل کاوش کردند.

آنها یک حلقه تحقیقاتی روی «پاهای پرندگان» ایجاد کردند، لانه های پرندگان را مشاهده کردند و جزیره را از زوایای مختلف مورد مطالعه قرار دادند: «آماری که ما دریافت کردیم تفاوت بسیار جدی را نشان داد. مطالعه دیگری در سال 94 توسط گروه دیگری انجام شد که در مقایسه با آن شاهد کاهش جدی در تولید مثل پرندگان بودیم.

بر اساس تحقیقات ما دلیل این کاهش جمعیت آسیبی است که این جزیره از تردد گردشگران متحمل شده است. با توجه به این حرکات، قایق هایی که به این جزایر سفر کردند، به طور ناخواسته گونه دیگری از جانوران را به جزیره معرفی کردند که منجر به فروپاشی اکوسیستم شد.

بخشی از خسارات ناشی از آوار و خرچنگ های باقی مانده در جزیره، مخفی کردن بطری ها یا اشیاء به جا مانده از گردشگران بوده است که طبیعی نیست. گردشگران شب ها چراغ قوه های خود را به خاطر کمپ جزیره انداختند که به لاک پشت های دریایی اجازه می داد نور را ببینند و زمانی که برای تخم گذاری می آمدند بازگردند. این امر باعث کاهش جمعیت لاک پشت هایی شده است که در آنجا تولید مثل می کنند.

شاید از خود بپرسید هنگام جمع آوری زباله یا تلاش برای برهم زدن آرامش زیستگاه حیات وحش چه مشکلات دیگری می تواند ایجاد شود؟ بد نیست بدانید که در محیط زیست گونه هایی داریم که تنها در مکان هایی که انسان نمی تواند آثار وجود پستانداران بزرگ به خصوص انسان را ببیند یا استشمام کند، تکثیر می شود.

  درمان چاقی با تکنیک جدید لیزر

برخی از این گونه ها در دریاها و اقیانوس های جهان سفر کرده اند تا مکان هایی را بیابند که در آن اثری از پستانداران وجود نداشته باشد. این گونه ها به محض اینکه احساس کنند انسان یا سایر پستانداران در آن حضور دارند منطقه را ترک نمی کنند.

یکی از این گونه ها پرستو است. همان پرندگانی که هنگام آفتاب گرفتن در ساحل جنوبی در آسمان اوج می گیرند یا با بازی در اطراف ساحل به شما حس خوبی از طبیعت می دهند: این گونه ها به حضور انسان حساس هستند.

گردشگران

این درناها برای زنده ماندن باید قادر به تولید مثل باشند. آنها فقط در این جزایر خالی از سکنه می توانند تولید مثل کنند و در هیچ جای دیگری نمی توانند تولید مثل کنند. اگر تردد گردشگران در این جزایر ادامه پیدا کند، باززایی لاک پشت ها را از دست خواهیم داد و جمعیت جدیدی وجود نخواهد داشت و در سال های آینده اثری از آنها نخواهیم دید.»

اکنون از آبی دور جزایر خالی از سکنه خلیج فارس دور می شویم و به سمت مکانی می رویم که هر ساله بهشت ​​گردشگران داخلی است. جزایر مسکونی مورد حمله طبیعت و حیوانات آن از «گردشگری مستقیم».

محمدعلی یکتانیک، فعال محیط زیست معتقد است که طبیعت و حیات وحش این مناطق در خطر جدی است: دسترسی به طور کامل توسط مسافران اشغال شده است.

مسافران اردو می زنند، تا صبح بیدار می مانند، زباله ها را به عنوان یک گردشگر مسئول جمع آوری می کنند، اما از بوته های خشک برای روشن کردن آتش استفاده می کنند که پوشش گیاهی منطقه است که مانند کویر دارای پوشش گیاهی شکننده و پوششی کم پشت است.

پوششی که در حال از بین رفتن است: «ما در این عرض جغرافیایی یک فصل خشک و یک فصل بارانی داریم. این گیاهان در فصل بارندگی که بهار و اواخر تابستان است سبز می شوند و به جز آن زمان پوشش گیاهی آنجا می ریزد اما زنده است که پوشش گیاهی جزایر به دلیل هجوم گردشگران تغییر کرده و از بین رفته است. جوجه تیغی، مارمولک و آهو مصری در حالی که در پوشش گیاهی زندگی می کنند که روزانه توسط گردشگران سوزانده می شود، از جزیره تغذیه می کنند.

  سانسور تلویزیون؛ "ساخت و دفع"

اگر فکر می کنید فهرست بلاهایی که محیط زیست جنوب در حال پایان است به پایان رسیده است، در اشتباهید. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی فاصله بین کشم و در حالی که راننده قایق گله دلفین ها را دنبال می کند و شما عکس می گیرید، دلفین ها ترجیح می دهند به دنبال زندگی شما باشند؟

جکتانیک می‌گوید: گله‌های دلفین‌های دماغ بطری و دماغ‌های بطری زمانی برای استراحت و شکار آسان ندارند، زیرا تمام روز توسط قایق‌ها تعقیب می‌شوند. این دلفین ها دسته جمعی شکار می کنند و این پرش ها برای شیطنت نیست بلکه در واقع تکنیک شکار و بوم شناسی آنهاست که با آن می خواهند به بقیه اعضای خانواده خود که در دریا پراکنده شده اند پیام بدهند که برای شکار آنها بروند.

این باید برنامه ای باشد که هیچ قایق نمی تواند در چند ساعت از روز به آن نزدیک شود. جمعیت این دلفین ها هر سال با همین چیزها در حال کاهش است، بیست سال پیش 140 گله دلفین وجود داشت، اما اکنون به سختی می توانید 50 مورد از آنها را ببینید.

به گزارش یکتانیک، یکی دیگر از مشکلات پیش روی دریای جنوب، تهیه غذاهای دریایی برای مسافرانی است که برای کباب کردن مرغ به جنوب سفر نکرده و به فکر بشقاب های خرچنگ، میگو و ماهی هستند. این دریا عملا خالی شده است، این دریا دیگر نمی تواند غذای این حجم از گردشگر را تامین کند و این مصداق این جمله است که «گردشگری بی ضابطه می تواند اهرمی مخرب باشد».

اگر فرزندان ما می خواهند از زیبایی های جنوب کشور لذت ببرند، بد نیست این آسیب ها را جدی بگیریم. گردشگری مسئولانه فقط جمع آوری زباله نیست.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید