زمان وقوع زلزله در تهران قابل پیش بینی است؟!

مهدی زارع *| در سالگرد زلزله 26 آذر 1361 در بم، نشست هم اندیشی روز ایمنی در برابر زلزله در پارک ولایت تهران، مدیران بحران و مسئولین اصلی کمک به مردم در تهران گرد هم آمدند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در آن جلسه گفت: «… امواج. مردم در این چند ثانیه کاری نمی توانند بکنند، اما می توانیم شرایطی را برای جریان گاز، قطارهای مترو و … ایجاد کنیم. به طور خودکار متوقف شود و به آتش نشانی باز شود.”

این نکته که رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به آن پرداخت، البته نه پیش بینی زلزله، بلکه «هشدار زلزله» است. اما آیا دریافت هشدار اولیه زلزله مفید است؟ سامانه هشدار زودهنگام زلزله نسبت به زلزله هایی با بزرگی بیش از 4.5 ریشتر هشدار می دهد که می تواند باعث خسارت شود.

این سیستم ها برای هشدار زودهنگام در برخی از کشورها مانند ژاپن از سال 2007 در سطح ملی (به دنبال یک برنامه مطالعه و اجرای هفتگی) و تایوان (از سال 2013) با صدور هشدار به همه مردم برقرار شده است. در برخی از کشورهای در حال توسعه، این کار برای ایمنی سیستم های حساس مانند شبکه گاز و مترو (و نه برای شهروندان) انجام می شود، مانند ترکیه در شهر استانبول که اکنون توسط 450 ایستگاه نظارت می شود.

همیشه و در همه جای دنیا نگرانی اصلی این است که اگر اخطار زلزله که در عرض چند ثانیه به امواج مخرب خود می رسد مستقیماً به مردم داده شود، خسارت ناشی از تکان های عمومی از خسارت خود زلزله بیشتر شود. در بسیاری از کشورها، اولین گام این است که فقط برای دستگاه‌ها و زیرساخت‌های حساس (مانند شبکه گاز) هشدار زودهنگام خودکار صادر کنیم، همانطور که در استانبول ترکیه انجام دادیم، اما می‌بینیم که در ژاپن، تایوان و اکنون کالیفرنیا، عموم مردم هشدار داده می شود. مردم آن را انجام می دهند.

  4 فایده اصلی رژیم گیاهخواری!

پیام‌های هشدار برنامه‌ریزی‌شده می‌توانند اطلاعات به‌موقع و حیاتی را هم برای مدیران اورژانس و هم برای اپراتورها فراهم کنند، و همچنین انتظارات را در بین افراد مختلف یا گروه‌های کاربری عمومی تنظیم کنند و به هشدارها پاسخ دهند.

این نگرانی در میان دانشمندان و مدیران اورژانس وجود دارد که هشدارهای نادرست می تواند بر اعتماد به سیستم تأثیر منفی بگذارد، بنابراین ضروری است که سیستم هوشیار بوده و هشدارهای اشتباه را به حداقل برساند و پس از تحویل به سرعت پیام های صحیح و مفید را منتشر کند. در سیستم هشدار اولیه، بسیار حساس است که جمعیت های بالقوه آسیب دیده ممکن است با این سیستم آشنا نباشند.

ارزیابی رفتار انسان و پاسخ‌های احتمالی به هشدارهای زلزله و ارائه سلسله مراتبی از تصمیم‌گیری برای پیام‌های پس از هشدار می‌تواند از اثربخشی سیستم هشدار اطمینان حاصل کند.

سیستم‌های هشدار زودهنگام زلزله به مردم این امکان را می‌دهند که اگر از سلامت، زیرساخت‌ها و امنیت جان مردم بهره‌مند شوند، اقدامات احتیاطی را انجام دهند. با توسعه هشدار زودهنگام زلزله، نیاز روزافزونی به درک اثرات بالقوه هشدار اولیه زلزله بر جامعه وجود دارد.

علاوه بر عموم مردم، دسترسی عمومی به هشدار زودهنگام زلزله در حوزه‌های مختلفی از جمله خدمات شهری، زیرساخت‌ها، مدیریت اضطراری، بهداشت و آموزش، مزایای زندگی و سلامت و کاهش قربانیان و آمادگی روانی مهم است.

البته در نقاطی در سراسر جهان که هشدار اولیه زلزله عمومی شده است، چالش هایی در معرفی و استفاده از هشدار زودهنگام زلزله وجود دارد، مانند کاربرانی که به سیستم هشدار زودهنگام زلزله و سطح آستانه برای ارسال هشدار و محتویات آن اعتماد دارند. هشدار اولیه زلزله پیام هشدار زلزله که ممکن است منجر به اقدام مناسب یا نامناسب افراد شود.

  بهترین و معمولی ترین نان ایرانی چیست؟

تحقیقات آینده باید مزایا و چالش های اجتماعی هشدار قبل از زلزله را در هنگام توسعه برنامه ها و برنامه های کاربردی مفید در نظر بگیرد.

در ایالت کالیفرنیا، سیستم لرزه نگار شهروند در آگوست 1999 راه اندازی شد، زمانی که گوشی های هوشمند به سیستم هشدار زلزله پیوستند. به گونه ای که هر گوشی هوشمند به لرزه نگاری تبدیل می شود تا به عنوان هشدار اولیه و خودکار وظیفه اطلاع رسانی ورود موج ویرانگر زلزله را بر عهده بگیرد.

این نتیجه پروژه ای بود که در دهه گذشته اساساً مبتنی بر استفاده از رایانه های شخصی هوشمند و قابل حمل (لپ تاپ) و به تدریج مبتنی بر تلفن های هوشمند در ایالت کالیفرنیا بوده است. به محض بروز اولین لرزش های زلزله، سنسور این گوشی های هوشمند و تلفن های همراه آنها را دریافت کرده و برای پردازش به مرکز اصلی جمع آوری و پردازش داده ها ارسال می کند.

مکان هر گوشی از طریق سیستم موقعیت یابی جهانی – GPS ثبت و گزارش می شود. با حجم زیاد داده های دریافتی در مرکز داده، در صورت تایید وقوع زلزله، هشداری به تلفن همراه تمامی افراد در اطراف کانون زلزله ارسال می شود و بلافاصله زلزله و موج ثانویه و مخرب قریب الوقوع را به اطلاع آنها می رساند. . اجرا کن.

این پناهگاه شامل سه مرحله ساده “بنشینید، خود را بپوشانید و میز را محکم بگیرید” است. پیش بینی می شود با اجرای این طرح خسارات و خسارات ناشی از زلزله به میزان قابل توجهی کاهش یابد. اگر محل وقوع زلزله در حوالی دماوند یا آبعلی در استان تهران و حدود 50 کیلومتری شرق تهران باشد، محدودیت زمانی حدود 10 ثانیه است.

  کلاس مجازی؛ تجارت با کودکانی که لکنت دارند و مرتکب اشتباه می شوند

البته از این مرحله به بعد حدود چهار ثانیه صرف پردازش داده ها و ارسال اطلاعات می شود. در حال حاضر امکان هشدار زلزله در فاصله حدود 30 کیلومتری یا بیشتر از نقطه مورد نظر وجود دارد، اما برای شهری مانند تهران که وسعت شهر بیش از 30 کیلومتر است، حتی اگر زلزله در منطقه شهری رخ دهد، مفید است. برای اطمینان از هشدار اولیه برای بخش هایی از شهر. مفید خواهد بود.

* استاد موسسه بین المللی زلزله شناسی و زلزله

دیدگاهتان را بنویسید