زمانی که وینستون چرچیل برنده جایزه نوبل شد!

423832 845 خبر مرکزی

1953 سال نوبل ادبیات به طرز غیرعادی نزدیک بود. نامه هایی مانند ارنست همینگوی از ایالات متحده، هالدور لاکسنز از ایسلند و رامون خیمنز از اسپانیا گمانه زنی ها در مورد اینکه چه کسی برنده این جایزه در بین سه نامزد خواهد شد را مهار کرد.

اما در نهایت، این کمیته نوبل بود که جایزه نوبل ادبیات امسال را به وینستون چرچیل، مشهورترین سیاستمدار بریتانیایی در تمام دوران، طی بیانیه‌ای با اشاره به «مهارت بالای او در آثار تاریخی، زندگی‌نامه‌ها» اعطا کرد. و همچنین شیوایی درخشان او در حفظ ارزش های والای انسانی. ”برنده جایزه (برای مجموعه آثارش).

این که آیا چنین جایزه ای برای چرچیل مناسب است یا نه، هرگز مورد تردید قرار نگرفته است، زیرا تقریباً هر کسی که نخست وزیر زمان جنگ بریتانیا را می شناسد، می داند که او نویسنده ای سخت کوش است، منهای شهرت سیاسی اش، و از طریق نوشتن امرار معاش می کند.

چرچیل بین جنگ جهانی دوم و دوم و دوباره بین جنگ جهانی دوم و دوم نخست وزیر بریتانیا بود.

با این حال، نام او بیشتر با حوادث جنگ جهانی دوم مرتبط است و با توجه به پیروزی های بریتانیا و متفقین در این نبرد، چرچیل در کنار چهره هایی مانند فرانکلین روزولت و جوزف استالین، نخست وزیر یکی از ایالت های پیروز شد.

اما وینستون چرچیل برای مردم بریتانیا بیش از این معنا دارد، به خصوص که او یکی از پیشگامان کاهش قدرت سلطنت در سیاست بریتانیا بود و نقش مهمی در تاکید بر نقش پارلمان و دولت در تصمیم گیری های مهم سیاسی داشت. .

  سامانه ماهچک در بانک رفاه کارگران آغاز به کار کرد

سرانجام در چنین روزی، هشتم ژانویه، سر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل در سن شش سالگی بر اثر سکته درگذشت. او که از سال 1998 به طور جدی درگیر سیاست بود، در زمان مرگ بیش از شش سال از جمله دوران نخست وزیری و نماینده مجلس را در سیاست گذرانده بود.

به دستور ملکه الیزابت دوم، جسد او به مدت سه روز در معرض دید عموم قرار گرفت و پس از آن مراسم تشییع رسمی او در کلیسای سنت پل برگزار شد. این در واقع اولین مراسم رسمی در بریتانیا از سال نهم بود که برای فردی خارج از خانواده سلطنتی برگزار شد.

مجله تایم در سال 1995 چرچیل را «مرد نیمه اول قرن بیستم» خواند و نیم قرن بعد، در 5 نوامبر، مردم بریتانیا او را «بزرگترین بریتانیایی تاریخ» نامیدند.

دیدگاهتان را بنویسید