زلزله کیش تبدیل به سونامی شد؟!

446829 316 خبر مرکزی

مهدی زارع| در پی زمین لرزه 5.3 ریشتری شرق جزیره کیش در بامداد 25/3/1301 و زلزله های 19 و 20 آذر 1371 در جزیره کیش، لرزه خیزی در محدوده جزیره کیش رخ داد. توجه بیشتر کارشناسان توسعه شهروندی در منطقه آزاد کیش و ساخت بناهای مدرن و مرتفع نشان از لزوم توجه بیشتر به موضوع پیشگیری و رصد زلزله در جزیره دارد.

جزیره کیش در قسمت جنوبی منطقه چین خورده زاگرس قرار دارد که از نظر لرزه خیز منطقه ای بسیار فعال است. این جزیره در مجاورت گسل منحنی جبهه کوه زاگرس قرار دارد که گسلی بومی با شیب به سمت شمال و در این ناحیه با روند شرقی-غربی است.

از نظر تاریخی زلزله سال 1703 میلادی کیس (کیش) در اواخر دوره صفویه با بزرگی تقریبی 8/6 ریشتر باعث تخریب جزایر کیش و هنگام شد. زمین لرزه های 978 و 1008 پس از میلاد. در سیراف (بندر طاهری عسلویه) که قدری بین 6 تا 7 ریشتر را می‌دانند، باعث ویرانی سیراف و افول آن شد و بسیاری از بازرگانان به کیش مهاجرت کردند و به این ترتیب کیش رونق گرفت.

همچنین گمانه زنی هایی در مورد خسارت های وارده به بندر تاریخی حریره در جریان زمین لرزه های تاریخی کیش (به ویژه در زلزله 1703 میلادی) وجود دارد.

زلزله 25 ژوئن 1401 با بزرگای 5.3 ریشتر و زلزله های 19 و 20 دسامبر 1992 به بزرگی 4.5 تا 5.1 ریشتر که نتوانستند باعث گسیختگی گسل لرزه ای در کف دریا – خلیج فارس شوند. ; بنابراین، سونامی با چنین زمین لرزه هایی از بین می رود. اما در صورت وقوع زمین لرزه های شدید – زلزله های بزرگ 6 به بالا – که با پارگی بستر دریا همراه است – به دلیل جابجایی عمودی در بستر دریا و در جهت صفحه گسل احتمال وقوع سونامی وجود دارد.

  بهترین بازیکن فصل منچستریونایتد + عکس

زمین لرزه های جزیره کیش به صورت گروهی و گروهی رخ داده است. دلیل این امر وجود لایه های ناپایدار سری نمکی هرمز در پوسته زاگرس جنوبی است که به صورت گنبدهای نمکی – دیاپیرها در سطح زمین ظاهر می شوند. در چنین مناطقی به دلیل پلاستیکی بودن سری نمک، عملاً زلزله های شدید در زاگرس رایج است – به دلیل انباشت انرژی و تمرکز استرس و آزاد شدن انرژی ناشی از زلزله به صورت پناهنده و گروهی از حوادث با بزرگی کم تا متوسط. .

زلزله های شدید و ویرانگر را می توان برای مدت طولانی انتظار داشت. زلزله 6.8 ریشتری مانند زلزله 1703 جزیره کیش را می توان انتظار داشت.

هشدار زودهنگام زلزله می تواند راه حل کوتاه مدت مفیدی برای کاهش خسارات و تلفات احتمالی یک زلزله بزرگ باشد. در زمینه تجهیزات لرزه نگاری، سه شبکه اصلی لرزه نگاری در ایران وجود دارد که نیازمند توسعه و ادغام بیشتر هستند:

1- شبکه شتاب سنج ایران (ISMN) که از بیش از هزار شتاب سنج دیجیتال استفاده می کند که تنها 50 ایستگاه از همگام سازی GPS استفاده می کنند.

2- شبکه ملی لرزه باند پهن موسسه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله شامل 32 ایستگاه پهن باند بلادرنگ.

3- شبکه لرزه نگاری تله متری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با حدود 70 لرزه نگار 3 جزئی (اغلب کوتاه مدت و گاهی پهن باند) با اتصال بلادرنگ.

خطاها و عدم قطعیت ها در اعلام زلزله به دلیل کم تراکم شبکه و کمبود زمان مطلق در بسیاری از ایستگاه ها، در مناطق جنوبی هرمزگان و سواحل خلیج فارس بسیار بیشتر است. علاوه بر این، برخی از رویدادهای مهم لرزه ای ثبت نشده است.

  هجوم آمریکایی ها برای خرید سلاح گرم

با استفاده از روشی برای بهترین استفاده از داده های موجود، می توانیم از داده های یک ایستگاه و چندین ایستگاه برای به حداقل رساندن حذف رویدادهای ضعیفی که ممکن است از رویدادهای دقیق تر بهره مند شوند، استفاده کنیم. نتایج قبلی نه تنها مبنای نظری یک سیستم هشدار آینده است. همچنین می توان از آن برای بهینه سازی و اصلاح شبکه های لرزه ای موجود استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید