زلزله مهیب بندرعباس; آیا سونامی در راه است؟

فرادید| روز گذشته دو زمین لرزه به بزرگی ۶.۴ و ۶.۳ ریشتر استان هرمزگان را لرزاند. البته پس از آن 9 پس لرزه دیگر به بزرگی 4 ریشتر و بیشتر در این استان رخ داد. بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری، این زمین لرزه ها در عمق 15 تا 28 کیلومتری زمین در مناطق فین، بندرعباس، کالا گزی و کشم رخ داده است.

به گزارش فرادید; مدیرکل مدیریت بحران هرمزگان در خصوص آخرین آمار قربانیان و تلفات زلزله اخیر در استان گفت: تاکنون 99 نفر بر اثر این زمین لرزه مجروح و یک نفر جان خود را از دست داده است.

به گفته مهرداد حسن زاده، تاکنون 88 نفر از مجروحان از بیمارستان مرخص شده اند و 11 نفر دیگر در بیمارستان بستری شده اند. البته گزارش وضعیت دو تن از مجروحان نیز سخت است.

وی می گوید پس از زلزله 182 نقطه برق بندرعباس و اطراف آن بر اثر زلزله آسیب دید که با ورود گروه های امدادی و عملیات به استان، بندرعباس و حومه به وضعیت پایدار بازگشت.

اما هنوز برآورد اولیه از میزان خسارت ریالی برای استان هرمزگان اعلام نشده است.

زلزله مهیب بندرعباس;  آیا سونامی در راه است؟

آخرین وضعیت هرمزگان پس از زلزله

بررسی سایت مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران نشان می دهد که پس از دو زمین لرزه بزرگ ۶.۴ و ۶.۳ ریشتری در استان هرمزگان، تاکنون بیش از ۴۰ پس لرزه رخ داده است. البته 31 پس لرزه به بزرگی 2.7 تا 4.4 ریشتر از دقایق ابتدایی بامداد امروز تا ساعت 12 امروز رخ داد.

آخرین زمین لرزه دوم ساعت 11 و 48 دقیقه صبح امروز به بزرگی 2.9 ریشتر در عمق ده کیلومتری زمین در منطقه فین در استان هرمزگان رخ داد.

  استعفای یحیی بعد از قهرمانی در استقلال؟

پس از این زلزله ها و زلزله ها، بخشی از خانه های استان هرمزگان بین 30 تا 100 درصد تخریب شد.

بر اساس آخرین بررسی سازمان امداد و نجات هلال احمر، 61 روستا از 137 روستای زلزله زده استان هرمزگان مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

کریم همتی می گوید که تخریب خانه های روستایی بیشتر ترک خورده است و تعداد روستاهایی که به طور کامل تخریب شده اند بسیار اندک است.

معاون عمرانی بخشدار در خصوص تعداد منازل آسیب دیده در زلزله اخیر گفت: برآورد فعلی ما این است که حداقل 3000 واحد مسکونی بین 20 تا 80 درصد خسارت دیده اند.

همچنین مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان گفت: محور ترانزیتی بندرعباس – حاجی آباد به تهران بر اثر وقوع زمین لرزه در برخی نقاط شاهد ریزش سنگ بود. بود ولی دوباره باز شد.

اما به گفته معاون اول رئیس جمهور، اینترنت همراه اول و ایرانسل همچنان در برخی مناطق روستایی قطع است.

زلزله مهیب بندرعباس;  آیا سونامی در راه است؟

آیا احتمال سونامی در هرمزگان وجود دارد؟

با وقوع زمین لرزه های بزرگ در هرمزگان و همجواری این استان با خلیج فارس، برخی رسانه ها احتمال وقوع سونامی را مطرح کرده اند. اما ژئوفیزیکدانان بر این باورند که سونامی بسیار بعید است.

به گفته کارشناسان، سونامی زمانی رخ می دهد که مرکز زمین لرزه در اعماق دریا، آب های آزاد نزدیک ساحل یا خلیج باشد.

ایرج روحی، رئیس پایگاه لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: اطلاعات سونامی در این منطقه وجود ندارد و احتمال وقوع سونامی در این منطقه بعید است. اما اگر زلزله در دریای عمان بود احتمال سونامی وجود داشت.

  آیا بازار دلار در حال کاهش است؟!

همچنین مهدی دوستی استاندار هرمزگان معتقد است با توجه به اینکه کانون زمین لرزه در خلیج فارس نبوده، احتمال وقوع سونامی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید