زلزله در تهران

زلزله تهران دور از ذهن نیست اما اجتناب ناپذیر است. این جمله ای است که مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران ۱۴ آذرماه امسال در نشست هم اندیشی زلزله گفت.

شاهین فتحی با اشاره به این خطرات برای پایتخت گفت: خطرات شناخته شده برای شهر تهران به حدی است که باید خواب را از کارکنان این منطقه سلب کند. مدتی است که گفتمان مخاطرات طبیعی کشور و به ویژه موضوع زلزله تهران یکی از حساس ترین و حتی امن ترین موضوعات کشور است.

کارشناسان نیز هر بار چند هشدار در مورد آن می دهند، اما به نظر می رسد حساسیت لازم را نسبت به آن ندارد.

سید معتبی حسینی روز گذشته در وبینار تخصصی مهم ترین اقدامات کاهش خطر در تهران با اشاره به زلزله های ایران گفت: بررسی زمین لرزه ها از سال 1900 تا 2016 نشان می دهد که کشور ما از نظر تعداد زمین لرزه ها و همچنین رتبه بالایی را دارد. از نظر کشته و زخمی

همانطور که در رتبه سوم به تعداد زلزله و رتبه ششم تعداد قربانیان می پردازیم که نشان می دهد در نقشه خطر و آسیب پذیری قرار داریم و زلزله خسارات مالی و خسارات جدی را به هموطنان عزیز وارد کرده است.

وی به برخی مناطق زلزله زده تهران اشاره کرد و گفت: در تهران مناطق مختلفی در سال های گذشته تحت تاثیر زلزله قرار گرفته و آسیب دیده اند. ری در سال های 743، 855، 864 و 958 قبل از میلاد، لرزش های شدیدی به بزرگی 7.7 داشت.

زلزله در دماوند نیز گزارش شده است. دماوند در سال 1665 با بزرگای 6.5 ریشتر، در سال 1815 با قدرت 6.5 ریشتر و در سال 1830 با قدرت 7.1 ریشتر لرزید.

در سال 1396 و 1399 نیز شاهد زلزله های دماوند و ملارد بودیم که در تهران احساس شد اما خسارت چندانی نداشت. این می تواند زنگ خطری باشد و هر یک از این زلزله ها می تواند شهر را در بحران قرار دهد.

  کدام کشور رکورد آبله میمون را دارد؟

زلزله یک بار اتفاق می افتد، اما مشکل تهران فقط زلزله نیست، بلکه اتفاقاتی است که بعد از این خطر در شهر رخ می دهد. از تخریب ساختمان های فرسوده، تاسیسات، آب، برق و گاز گرفته تا احتمال انفجار و آتش سوزی.

به همین دلیل مدیریت بحران در تهران کار آسانی نخواهد بود. ما نمی دانیم زلزله تهران در چه روز یا ساعتی باید اتفاق بیفتد، نباید فکر کنیم که اگر زلزله در روز اتفاق بیفتد، قربانیان آن کمتر می شود. علت اصلی تلفات زلزله ساختمان ها بود و این زلزله نبود که باعث مرگ مردم شد، بلکه ساختمان هایی بود که برای زنده ماندن از زلزله باید ایمن می شد.

در خصوص سامانه هشدار زلزله در تهران 26 ایستگاه فعال داریم و بحث های عملیاتی و اجرایی آن پیش رفته است. ابتدا چهار نقطه با همکاری جایکا کار کرد و سپس 22 ایستگاه دیگر اضافه کردیم که در مجموع 26 ایستگاه فعال داریم.

این ایستگاه ها در اطراف تهران هستند و دارای برق، خورشیدی و باتری هستند. با آنها امکان ارتباط با مودم و سیم کارت و همچنین از طریق امواج رادیویی وجود دارد. حسینی در پاسخ به این سوال که آیا نمی توان اطلاعات مربوط به این سامانه ها را به اطلاع عموم رساند، گفت: این سامانه ها چند ثانیه قبل از وقوع زلزله خبر داده اند.

در هیچ کجای دنیا نمی توان زلزله را زودتر پیش بینی کرد و یا از آن جلوگیری کرد، اما باید فرهنگ سازی برای هشدار عمومی وجود داشته باشد و البته باید سیستمی بدون خطا وجود داشته باشد. ب

نظرسنجی در شهری مثل تهران در مرحله کدگذاری و به روز رسانی نرم افزار است و امیدوارم سال آینده بتوانیم هشدارهایی برای مراجع و دستگاه ها داشته باشیم و چند سال بعد اگر همه چیز خوب پیش رفت، اخطار عمومی داده شود.

اما باید توجه داشت که این هشدار نباید منجر به رفتار شدید افراد شود که خود این رفتار می تواند منجر به بحران شود.

  وضعیت آب و هوای نهم اردیبهشت / پراه در آسمان کشور میهمان می شود.

وی درباره راهکارهای کاهش خطر لرزه ای ساختمان های تهران نیز گفت: وضعیت تهران را می دانیم. نتایج تحقیق نیز نشان داد که حدود 20 سال طول می کشد تا شهری مانند تهران وضعیت خود را تثبیت کند.

در این مطالعات پنج سال اول ساختمان های بزرگ مانند بیمارستان ها و امداد و نیروی انتظامی در اولویت قرار دارند. البته اجرای آن مستلزم هزینه های زیادی است که بخشی از آن باید توسط دستگاه های دولتی و برای خانه ها از طریق وام، تسهیلات و … انجام شود.

به گفته وی، در تهران نیز مشابه آنچه در زلزله جنوب کشور رخ داد، قابل پیش بینی است. خطر ریزش کوه در زلزله تهران وجود دارد اما در برخی مناطق به ویژه شمال تهران سنگ و رانش زمین خواهیم داشت.

آمادگی 20 درصدی تهران برای زلزله

یعنی در حالی که کارشناسان میزان آمادگی پایتخت در برابر زلزله را چندان قابل توجه نمی دانند. رضا کرمی محمدی از اعضای هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و کارشناس زلزله گفت: راه اندازی سازمان مدیریت بحران کشور و … را مورد اشاره قرار داد.

اما در بحث نرم افزار نیاز به اقدام بیشتری وجود دارد. اگر امروز زلزله ای مانند بم در تهران رخ دهد، برآوردها نشان می دهد که در نهایت آمادگی 20 درصدی برای زلزله وجود دارد و این می تواند مشکلات زیادی را برای شهر تهران و حتی کشور ایجاد کند. بنابراین ما خیلی کار داریم و باید انجام دهیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به قانون جدید مدیریت بحران کشور گفت: این قانون که قانون خوبی هم هست حدود دو سال پیش تصویب شد اما هنوز بسیاری از آئین نامه های آن تصویب نشده است که باید تصویب می شد. در دو سال آینده: «به همین دلیل باید در این زمینه نیز جدی‌تر باشیم.

کرمی محمدی همچنین با انتقاد از بی توجهی کارکنان به موضوع مدیریت بحران بیان کرد: یکی از چالش های اصلی مدیریت بحران در سال های اخیر بی توجهی کارکنان به موضوع مدیریت بحران است.

  بازیکن سابق استقلال به گزینه سرپرست تبدیل شده است

مجلس هم باید این موضوع را پیگیری کند. ببینید در همین لایحه بودجه 1401 به بحث مدیریت بحران و ابعاد مختلف آن به ویژه پیشگیری و آمادگی مقابله توجهی نشده بود که همه اینها باید در کانون توجه قرار گیرد.

آذرماه امسال رئیس شورای اسلامی شهر تهران از مذاکره برای همکاری دولت و مدیریت شهری برای احیای بافت های فرسوده خبر داد.

مهدی چمران با اشاره به وضعیت پارچه های فرسوده گفت: پارچه های فرسوده در مواقعی مانند زلزله و سایر بلایای طبیعی بسیار خطرناک هستند و باید برای آن فکری کرد. در حوزه مسکن در شهرهای اطراف تهران بحث دیگری در دولت مطرح است اما در خود تهران باید سرمایه گذاری را به سمت بافت فرسوده سوق دهیم.

اما چمران مشخص نکرد که همکاری دولت و شهرداری تهران برای احیای بافت‌های فرسوده چگونه خواهد بود. این در حالی است که کارشناسان در 15 سال گذشته پروژه های دولتی مسکن مهر را در قالب مسکن مهر و اقدام ملی مسکن اجرا می کنند.

بارها مطرح شده است که سرمایه گذاری عمومی باید در قلب شهرها برای احیای بافت های فرسوده باشد نه در زمین های بایر و نیازمند زیرساخت ها.

این در حالی است که اکنون طی فراخوان ثبت نام ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کشور، از شهر تهران به عنوان گزینه مناسب برای ثبت نام کنندگان در لیست شهرهایی که باید مسکن ساخته شوند نامی برده نشده است و به نظر می رسد مقاوم سازی. برنامه اگر در تهران فرسوده است ربطی به طرح مسکنی که دولت سیزدهم در صدد اجرای آن است ندارد.

همانطور که کارشناسان زلزله اشاره کرده اند، زلزله تنها تهدید پایتخت نیست و اتفاقات بعدی می تواند بسیار ترسناک تر باشد. وی همچنین نسبت به مشارکت نهادهای شهری، سازمان های دخیل در مدیریت بحران و تامین اعتبار برای رفع خلأهای موجود در این حوزه هشدار داد.

دیدگاهتان را بنویسید