زلزله ای خاموش در انتظار تهران است

418288 872 خبر مرکزی

معاون حوضه آبریز اصلی منابع طبیعی استان تهران از فرسایش سالانه حداقل 12 تن در هکتار خاک و 17 تن خاک در تهران خبر داد.

محمد فرامرز با تاکید بر موضوع فرسایش خاک به عنوان یکی از جدی ترین معضلات کشور گفت: فرسایش خاک چالشی جدی است که در اقصی نقاط کشور قابل مشاهده است. استان تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و فرسایش خاک در آن استان به سرعت در حال وقوع است.

فرسایش خاک در تهران بسته به نوع خاک و شرایط جغرافیایی هر منطقه متفاوت است. متوسط ​​فرسایش در سراسر کشور از جمله استان تهران 12 تا 17 تن در هکتار در سال است. این میزان فرسایش خاک است در حالی که به گفته فرامرز برای تشکیل هر اینچ خاک چند صد سال طول می کشد. خاکی که در کشاورزی و تولیدات گیاهی نقش دارد و به خاک حاصلخیز معروف است و ارزش بالایی دارد.

فرامرز با تاکید بر پیامدهای جزئی فرسایش خاک در تشریح چالش های بلندمدت فرسایش خاک برای کشور، گفت: اهمیت حفاظت از خاک به اندازه حفاظت آب مهم است، در غیر این صورت جایگزینی آن غیرممکن خواهد بود.

هشدارهای این مامور محیط زیست زمانی جدی تر شد که گفت: با توجه به حوزه آبخیز استان تهران و ویژگی های زمین شناسی به ویژه در هر منطقه، میزان فرسایش خاک در این منطقه از جنوب به شمال متغیر است. اما مقدار متغیر است.

در مناطقی که شیب بیشتر و خسارت بیشتر است، فرسایش خاک بیشتر است. اخطار دیگری مشابه فرامرز اخیرا صادر شده است. یوسف رضاپور، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: سالانه حدود 25 سانتی‌متر فرونشست در دشت‌های تهران رخ می‌دهد و سطح آب در دشت‌های تهران از 45 سانتی‌متر به 1.5 متر کاهش می‌یابد.

  من مریضم، بد نیستم

هشدار دیگری نیز حاکی از آن بود که تهران یک میلی متر فرونشست در روز را تحمل می کند. دلیل اکثر این هشدارها جلب توجه مسئولان به لزوم نظارت بر فعالیت چاه‌های غیرمجاز و افزایش حجم برداشت از آب‌های زیرزمینی است. این عامل در حال حاضر تنها عامل اصلی فرونشست در دشت ها است.

کارشناسان در هشدارهای مرتبط گفتند: بیشترین افت در دشت ورامین است به طوری که سطح آب های زیرزمینی این دشت یک متر و ۲۰ سانتی متر در حال کاهش است.

همچنین در دشت من-آبسرد نیز با کاهش دو متر و دو سانتی متری مواجه هستیم. در سایر هواپیماها میزان کاهش به 60 سانتی متر می رسد، اما مشکل اصلی در دشت ورامینان و هواپیمای من-آبسرد است. اما نه تنها پایتخت آسیب می بیند.

چندی پیش رئیس سازمان زمین شناسی نسبت به رانش زمین در سراسر کشور هشدار داد. علیرضا شهیدی در این هشدار اعلام کرد که از 606 دشت کشور بیش از 300 فروند هواپیما ممنوع الخروج شده است، بنابراین این هواپیماها قرمز شده و بقیه دشت ها وضعیت خوبی ندارند.

وی پس از این هشدار افزود: دشت های استان اصفهان یکی از بحرانی ترین مناطق کشور است که با فرورفتگی جدی مواجه است.

در تهران میزان فرونشست زمین بسیار بالاست و گفته می شود تهران در روز با یک میلی متر فرونشست مواجه است که عدد بسیار بالایی است زیرا طبق آمار اتحادیه اروپا اگر فرونشست در 4 میلی متر رخ دهد این منطقه در بحران است و وقتی ما در ایران از سانتی متر صحبت می کنیم، باید متوجه باشیم که در شرایط بسیار حادی قرار داریم.

  آموزش کار با تهویه مطبوع در زمستان و تابستان و نحوه نگهداری آن

کارشناسان زمین شناسی و صرفه جویی آب بارها هشدار داده اند که تهران به دلیل موقعیت جغرافیایی یکی از در معرض خطرترین شهرهای کشور است و قرار گرفتن این کلان شهر بر روی گسل های متعددی که هم اکنون با فرورفتن آنها همراه است، بیشتر است. . نسبت به قبل. ویرانگر و بدبختی سرمایه داران را هشدار می دهد.

کارشناسان بارها هشدار داده اند که بسیاری از سازه های ساخته شده در تهران در دشتی با سفره های زیرزمینی خالی خطر وقوع زلزله شدید را به محض وقوع زلزله شدید افزایش می دهند.تا 5 ریشتر، این ساختمان های خطرناک که در واقع بر روی حفره های خالی اما سرپوشیده ساخته شده اند. , فرو ریختن .

ایرنا اخیراً به نقل از گزارشی به نقل از موسسه تحقیقاتی اینتل لب نوشته است که تصاویر ماهواره ای موسسه تهران هشدار جدی داده است که «لغزش زمین در اطراف تهران یک بمب ساعتی خاموش و تهدیدی جدی برای زندگی است.» چند میلیون نفر در آن زندگی می کنند. در این کلان شهر. .

در همین گزارش، فرونشست سالانه در تهران 36 سانتی متر و استاندارد جهانی 4 میلی متر در سال است. غرق شدن زمین یک خطر زمین شناسی است که می تواند پیامدهای مختلفی از جمله تخریب محیط زیست، آسیب به تأسیسات و زیرساخت های شهری و تخریب ساختمان های شهری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید