زرشک را برای مبارزه با سرطان ریه مصرف کنید

خرچنگ ریه دومین نوع شایع سرطان در جهان است و در سال 2020، 1.8 میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

به گزارش مدیکال نیوز، محققان دانشگاه صنعتی سیدنی دریافتند که بربرین در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی ریه در آزمایشگاه موثر است.

بربرین یک ترکیب گیاهی طبیعی است که هزاران سال است در طب سنتی چینی استفاده می شود. این ترکیب را می توان در گیاهان مختلفی از جمله زرشک، گندم سیاه طلایی، انگور و زردچوبه یافت.

در طول سال ها، تحقیقات نشان داده است که بربرین در کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در تنظیم سطح گلوکز و کمک به درمان سندرم متابولیک موثر است.

محققان همچنین بربرین را به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان های مختلف از جمله سرطان تخمدان، سرطان معده و سرطان سینه شناسایی کرده اند.

دکتر کمال دعا، سرپرست تیم تحقیقاتی گفت: «بربرها دو فرآیند کلیدی پیشرفت هستند. خرچنگ یعنی از تکثیر و جابجایی سلولی جلوگیری می کند».

او گفت: «بربرین به دلیل فراهمی زیستی ضعیف، کاربرد بالینی محدودی دارد. هدف اصلی این مطالعه، بهبود پارامتر فیزیکوشیمیایی بربرین با فرمول‌بندی آن به نانوذرات کریستال مایع و بررسی پتانسیل ضد سرطانی آن در شرایط آزمایشگاهی در برابر سلول‌های اپیتلیال آدنوکارسینومای آلوئولی-بازال انسانی، A 549 بود.

محققان دریافته اند که بربرین به توقف تولید گونه های فعال اکسیژن کمک می کند. مواد شیمیایی التهابی در طی واکنش های سلولی خاص به تهاجم باکتری ها و سایر رویدادهای استرس زا که می توانند به سلول ها آسیب برسانند، تولید می شوند.

  جوایز باورنکردنی فیفا برای تیم های حاضر در جام جهانی 2022

زرشک را برای مبارزه با سرطان ریه مصرف کنید

علاوه بر این، بربرین به تعدیل ژن های دخیل در استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کند و همچنین پیری زودرس سلول ها را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید