رکورد قیمت دلار

قیمت های بازار رکورد یک ساله خود را شکست. قیمت دلار به 28 هزار و 730 تن و قیمت هر گرم طلا به یک میلیون و 275 هزار تن رسیده است. قیمت سکه 12 میلیون و 700 هزار تن است. در بازارها چه می گذرد؟

قیمت طلا، سکه و ارز در آستانه ورود به کانال های جدید است. قیمت سکه و طلا مشابه قیمت دلار است. اگر قیمت دلار بیش از این افزایش پیدا کند قطعا طلا و سکه افزایش می یابد.

قیمت دلار دیروز 22 آبان ماه افزایش یافت. دلار با 28 هزار و 400 تن کار خود را آغاز کرد اما ساعتی بعد به 28 هزار و 700 تن رسید. البته برخی کانال های خرید و فروش ارز نیز قیمت دلار را تا 28 هزار و 900 تن ذکر می کنند. یعنی یک قدمی کانال 29 هزار تومان است.

پیش از این معامله گران بازار ارز گفته بودند که اگر دلار وارد کانال 28 هزار تنی شود و از مرز 28 هزار و 500 تن عبور کند، سیگنال بیشتری برای خرید معامله گران می دهد و تقاضا برای دلار در بازار افزایش می یابد. دلار در اولین روز هفته از این سطح روانی عبور کرد و حالا باید منتظر واکنش بازار به قیمت دلار بود.

اما افزایش قیمت دلار بر بازار سکه و طلا نیز تاثیر گذاشت. قیمت سکه در 22 آبان به 12 میلیون و 700 هزار تن رسید. جالب اینجاست که امروز در بورس سکه وجود داشت اما کسی نمی فروخت. این نشانه ای از افزایش قیمت ها در این بازار است. اینکه مردم در بازار سکه و طلا منتظر افزایش قیمت هستند و سکه به میزان 12 میلیون و 780 هزار تن در نوبت خرید قرار گرفت.

  استایل جالب مهشید جوادی در سینما + عکس

این در حالی است که طبق اعلام شبکه ارز و طلا، قیمت سکه کمتر از این مقدار بود و در نهایت به 12 میلیون و 700 هزار تن رسید.

قیمت طلا نیز روز گذشته افزایش یافت. قیمت طلا در 22 آبان به یک میلیون و 276 هزار تن در هر گرم رسید. قیمت هر گرم طلا فاصله چندانی با رسیدن به کانال یک میلیون و 300 هزار تنی ندارد و این احتمال وجود دارد که در صورت ادامه روند صعودی قیمت دلار، سکه و طلا نیز کانال قیمتی جدیدی پیدا کنند.

قیمت طلا نیز در حالی افزایش یافت که تا ماه گذشته قیمت هر گرم طلا از یک میلیون تا یک میلیون و 100 هزار تن بود و حتی برخی از رسیدن طلا به گرمی 900 هزار تن خبر دادند.

چه چیزی بازارها را اینقدر هیجان انگیز می کند؟

اما دلیل هیجان بازارها در هفته گذشته چیست؟ آشفتگی بازار ارز و طلا زمانی رخ می دهد که دولت از آزادسازی منابع جدید ارزی خبر می دهد و حتی آمریکا دوباره سیگنال های مثبتی به مذاکرات می دهد. اما به نظر می رسد بازار دیگر منتظر اخباری برای کنترل قیمت ها نیست و نیاز به عامل قطعی تری دارد.

از سوی دیگر به نظر می رسد اقدامات دولت سیگنال منفی به بازارها داده است. در ابتدا گفته شد که رئیس دولت تذکری به وزیر اقتصاد درباره وضعیت بورس زده است و حتی برخی رسانه ها موضوع استیضاح این خانواده را در مجلس مطرح کردند.

از سوی دیگر دولت یک بار قیمت خودرو را افزایش داد و کمتر از 48 ساعت بعد تصمیم خود را لغو کرد. اما این حرکت تاثیر منفی بر بازار خودرو گذاشت و قیمت ها را بالا برد. در حوزه ارز هم بحث حذف ارز 4200 تومانی مطرح شده و هنوز مشخص نیست برنامه دولت برای ارز چیست.

  رئیس جمهور بعدی آمریکا هرگونه توافق هسته ای با ایران را لغو خواهد کرد

در پایان همه اینها حکایت از سردرگمی و سرگیجه در تیم اقتصادی دولت دارد. سیگنال‌هایی که از سوی دولت می‌آید نه وحدت‌بخش است و نه امیدوارکننده.

حتی مشخص نیست برنامه دولت برای مذاکرات هسته ای چیست. همه اینها نشان می دهد که عدم اطمینان در اقتصاد افزایش یافته است و بازارها خیلی سریع به این موضوع پی می برند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید