رکورد قیمت دلار

در سومین روز آذرماه، رکورد جدیدی در بازار ارز به ثبت رسید. دلار روز چهارشنبه از مرز 29000 تن عبور کرد و به بالاترین سطح قیمتی خود از 3 نوامبر 1999 رسید.

مطالعات نشان می دهد که پنج عامل اساساً راه را برای افزایش تقاضای بازار هموار کرده است. در کنار این عوامل، اظهارات گروسی به عنوان یک عامل جدید تاثیرگذار بر قیمت دلار مطرح شد.

دلار روز چهارشنبه 540 تن افزایش یافت و در محدوده 29 هزار و 100 تن قرار گرفت. آخرین باری که اسکناس آمریکا چنین سطح قیمتی را به ثبت رساند، 12 آبان 1395 بود، چرا با وجود نزدیک شدن به مذاکرات هسته ای، چرا اسکناس آمریکا گران شد و در سومین روز به بالاترین قیمت در 13 ماه گذشته رسید. دسامبر؟

پنج عامل به طور کلی در رشد دلار در ماه های اخیر نقش داشته است. یکی از مهم ترین عوامل، ورود تقاضای آربیتراژ در بازار است که ناشی از تفاوت نرخ بازار با مبادلات بانکی است. عامل دوم این است که برخی از دلالان تمایل دارند دلارهای خود را در آستانه مذاکرات هسته ای به بالاترین سطح قیمت بفروشند.

تقاضا برای خروج سرمایه از بازار و تمایل به خرید ارز از دیگر عوامل مهمی است که به رشد دلار کمک می کند.

همچنین در ماه های اخیر وضعیت بازار سرمایه چندان مساعد نبوده و ممکن است بخشی از نقدینگی از این بازار به سمت بازار ارز و طلا رفته باشد. در کنار این پنج عامل، عامل دیگری نیز در تحریک رشد دلار در روز گذشته نقش داشت.

برخی از فعالان معتقدند اظهارات گروسی درباره نتیجه مذاکرات با ایران دلیل اصلی افزایش قیمت دلار است. الجزیره دیروز اعلام کرد که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت مذاکرات با ایران پایان نیافته است.

تقاضا برای داوری در حال ورود به بازار است

در روزهای اخیر اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد با مبادلات بانکی بسیار زیاد شده است. این عامل تمایل به خرید ارز ارزان را افزایش داد.

قیمت کمتر صرافی‌های منتخب و صرافی‌ها باعث ایجاد صف‌های طولانی تقاضا در برخی صرافی‌ها شده است. شلوغی بازار تاثیر روانی زیادی بر مردم و سرمایه گذاران می گذارد و گاهی باعث می شود افراد بیشتری برای کسب دلار به بازار بیایند.

تجربه معامله گران نشان می دهد هر بار که صرافی ها شلوغ می شد و صف های تقاضای بازار طولانی می شد، پس از مدتی قیمت دلار افزایش چشمگیری داشت. با این حال، بارها برعکس این اتفاق افتاده است، به عنوان مثال، در مقطعی از سال گذشته، خطوط جستجو بعداً با کاهش دلار کاهش یافت.

  راز مرگ دختر 17 ساله; قتل یا خودکشی؟!

3 میلیون دلار سود از خرید دلار

دیروز قیمت دلار در بازار آزاد حدود 29 هزار تن بود. آن هم در حالی که صرافی های بانکی قیمت فروش دلار را حدود 27 هزار و 700 تن تعیین کرده بودند.

به این ترتیب در کوچکترین حالت 1300 تن اختلاف بین دلار در مبادلات بانکی و بازار آزاد وجود داشت. با توجه به اینکه به هر نفر حدود 2200 دلار به قیمت دولتی داده می شود، دیروز سود مابه التفاوت خرید از صرافی ها با فروش در بازار بالغ بر 2 میلیون و 800 هزار تن بود.

روز دوشنبه اختلاف قیمت صرافی های بانکی با بازار آزاد بیشتر شد و سود خرید و فروش به بالای 3 میلیون و 800 هزار تن رسید.

مبادلات بانکی در روز سه شنبه قیمت دلار را اندکی افزایش دادند که منجر به کاهش جزئی سود آربیتراژ برای معامله گران شد. در روزهای آینده اگر فضای مذاکرات هسته ای تغییر کند و بازارساز اختلاف قیمت خود را با بازار آزاد کاهش دهد، صف های ارز باقی نمی ماند.

در این میان بسیاری از مردم گلایه دارند که نمی توانند ارز ارزان را از صرافی ها تهیه کنند. آنها می گویند بسیاری از صرافان می گویند که ارزی برای فروش به قیمت دولتی ندارند.

فروش ارز با بالاترین قیمت

قرار است مذاکرات هشتمین برنامه هسته ای در ماه دسامبر آغاز شود. به گفته فعالان، بسیاری از معامله گران قبل از شروع مذاکرات حاضر بودند ارز خود را به بالاترین قیمت ممکن بفروشند.

به گفته برخی فعالان، برخی معامله گران معتقدند بهتر است تا قبل از شروع مذاکرات هسته ای قیمت دلار را تا حد امکان افزایش دهند. به گفته آنها، در صورت تکمیل مذاکرات انرژی هسته ای، تجار می توانند دلارهای خود را به بالاترین قیمت ممکن بفروشند.

اگر مذاکرات هسته ای به پایان نرسد، تجار تا حدودی خود را با افزایش قیمت ها وفق داده اند و از افزایش ناگهانی قیمت ها دور نمی مانند.

حداقل در روزهای اخیر به نظر می رسد این معامله گران ضرری نداشته اند و اخبار جدیدی که به بازار می رسد حاکی از بعید است مذاکرات هسته ای احیای برجام را محقق کند. با این حال، اگر در مذاکرات هفته آینده در وین اتفاق مثبتی بیفتد، دلار به شدت سقوط خواهد کرد.

خروج سرمایه و تقاضا برای دلار

در ماه های اخیر اخبار مختلفی از خروج سرمایه از ایران منتشر شده است. به عنوان مثال، ماهانه گزارش هایی وجود دارد که ایرانیان بیش از هزار ملک در ترکیه خریداری کرده اند و آمارهای اخیر املاک نشان از سرمایه گذاری قابل توجه ایران در امارات دارد.

  عکس / یخ روی مریخ

برای انجام چنین خریدهای ملکی، باید دلار و سایر ارزهای معتبر را تهیه کنید. طبیعتاً هرچه چنین تقاضایی در بازار بیشتر شود، قیمت دلار بیشتر خواهد شد.

این را هم باید اضافه کرد که افراد زیادی برای مهاجرت به دلار نیاز دارند. به عنوان مثال احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس اخیرا گفته است که در سه سال گذشته حدود 4000 پزشک و حدود 300 هزار نفر از دانشگاه های کارشناسی ارشد و دکتری مهاجرت کرده اند.

این در زمانی اتفاق افتاد که افراد قبل از سال 1997 کمتر مهاجرت می کردند. بهبود شرایط اقتصاد کلان و خوش بینی نسبت به چشم اندازهای آینده می تواند راه را برای کاهش مهاجرت و کاهش فشارهای ارزی بر بازار هموار کند. در مورد محدودیت های مهاجرت، تنها تقاضا برای فرم های زیرزمینی بیشتر پاسخگوی نیازهای او خواهد بود.

ارزهای دیجیتال بخرید و از بازار سرمایه خارج شوید

در ماه های اخیر روند خرید بیت کوین و آلت کوین در بازار ارز داخلی تشدید شده است. سایت های فروش رمزارز اغلب در بازار داخلی مورد بازدید قرار می گیرند و افراد زیادی به دلایل سوداگرانه و حفظ ارزش پول توانسته اند بیت کوین و اتریوم و سکه خریداری کنند.

خرید این ارزها مستلزم دلار و ارزش های دیگر است و همین عامل باعث افزایش تقاضا شده است. خریداران بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال سود نسبتا خوبی به دست آورده اند و خوش بینی به آینده این بازارها منجر به افزایش تقاضا برای آنها شده است. علاوه بر این، وضعیت بد اقتصادی ایران در سال های اخیر باعث کاهش روند ابقای ریال شده است.

سال گذشته افراد زیادی برای حفظ ارزش پول خود وارد بورس شدند. این در حالی است که از مرداد سال گذشته بسیاری از افراد بورس را ترک کردند و در ماه های اخیر نقدینگی تمایلی به ماندن در بازار نداشت.

خروج پول از بازار سرمایه به بازار ارز و طلا شاید یکی دیگر از عواملی باشد که باعث افزایش قیمت اسکناس آمریکا شده است. هر روز پول زیادی از بورس خارج می شود و به نظر می رسد برای حفظ ارزش خود باید وارد بازارهای سرمایه گذاری دیگر شود.

4 استراتژی برای توسعه سیاست های مدیریت دلار

در شرایطی که نوسانات دلار افزایش یافته است، سیاستمداران می توانند نوسانات اسکناس آمریکا را از چهار طریق مدیریت کنند.

به گفته برخی تحلیلگران، بازارساز ابتدا باید تقاضای آربیتراژ را از بازار حذف کند. مهمترین راه برای یک بازارساز برای مدیریت هرج و مرج بازار، توزیع و فروش دلار با قیمت های بالاتر است.

  اشتباه تکراری در «زمان جدید» چه بود؟!

اگر بازارساز قیمت فروش خود را بالاتر از نرخ بازار قرار دهد از یک سو می تواند منابع ریالی بیشتری جذب کند و از سوی دیگر راه را برای جستجوی آربیتراژ برای خروج از بازار هموار می کند. در این جستجو، بازارساز می تواند منابع ارزی بیشتری را حفظ کرده و برای مدت طولانی تری از آنها استفاده کند.

انتشار اوراق قرضه دولتی راه حل دیگری است که می تواند زمینه را برای افزایش حجم قابل توجهی از نقدینگی فراهم کند. علاوه بر این، انتشار اوراق می تواند بخشی از کسری بودجه را کاهش دهد و اثر فزاینده آن را بر بازار ارز مدیریت کند.

علاوه بر این عوامل، بازار ارز بیش از هر چیز به شفافیت و تغییر انتظارات نیاز دارد. اولین گام مهم برای سیاستگذاران ارائه یک دید کلی از نرخ تورم است تا مردم بتوانند انتظارات خود را با آن نرخ تورم تنظیم کنند.

موضوع مهم دیگر بازار امروز نتیجه مذاکرات هسته ای است. بهتر است سیاستمداران از آینده مذاکرات آگاه باشند و مشخص کنند که در صورت عدم رفع تحریم ها می خواهد از چه راهکارهایی برای مدیریت نوسانات دلار استفاده کند. در این میان راه دسترسی به منابع ارزی مسدود شده نیز بسیار حائز اهمیت است.

عرضه قابل توجه در بازار دلار

تولیدکننده در بازار ارز برای مدیریت قیمت دلار، عرضه خود را افزایش داده است. حجم فروش ارز صادرکنندگان در سامانه نیما در هشت ماهه سال 1400 معادل 18.1 میلیارد دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 69 درصد افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، حجم فروش ارز توسط صادرکنندگان در سامانه نیما در هشت ماهه سال 1399 بالغ بر 10.7 میلیارد دلار بوده که برای مدت مشابه سال 1400 به 18.1 میلیارد دلار رسیده است. این نشان دهنده بهبود بازگشت درآمد صادراتی صادرکنندگان به چرخه اقتصادی کشور است.

بر این اساس، حجم ارز عرضه شده در سامانه نیما از سوی صادرکنندگان در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 69 درصد افزایش داشته است. همچنین این حجم ارز عرضه شده در سامانه نیما صرف واردات نیازهای اساسی، مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای برای افزایش تولید داخلی می شود.

گفتنی است روند افزایش عرضه ارز در سامانه نیما در آبان ماه نیز ادامه داشت به طوری که عرضه ارز در این ماه نسبت به ماه قبل حدود 20 درصد افزایش داشت.

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید