رکورد بالای برنج و شکر در نیمه اول سال!

بررسی آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و مقایسه افزایش قیمت مواد اولیه در شهریورماه امسال نسبت به فروردین ماه نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم پاکستانی، تایلندی، طارم عالی و هاشمی درجه یک. برنج در شهریور ماه امسال به ترتیب 7. 4.4، 12.1، 25.7 و 27 درصد نسبت به فروردین ماه افزایش یافت و به حدود 26 هزار و 300، 16 هزار تن، 43 هزار و 800 و 42 هزار و 800 تن رسید.

گفتنی است در ماه های اخیر بین ارگان های مختلف و واردکنندگان بر سر کاهش ممنوعیت فصلی واردات برنج اختلاف وجود داشته است. اخیرا مدیرعامل یک شرکت بازرگانی دولتی با اشاره به خشکسالی 50 سال گذشته و خسارت شدید آن به محصولات مختلف از جمله برنج، از کاهش حدود 18 تا 19 درصدی تولید برنج داخلی خبر داده و دلیل آن افزایش تولید داخلی است. قیمت برنج

پیش از این در اواخر خردادماه، دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کمبود برنج خارجی خبر داده بود و بارها خواستار کاهش ممنوعیت فصلی واردات برنج شده بود. سازمان دفاع اعلام کرد: دوره ممنوعیت فصلی از اوایل مرداد آغاز می شود و تا آبان ماه ادامه دارد که ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سال های گذشته یعنی اول آبان ماه لغو شد.

شکر رتبه سوم افزایش قیمت را دارد

در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در شهریورماه نسبت به فروردین ماه پس از دو نوع برنج ایرانی مربوط به شکر است که قیمت آن ۲۱ درصد افزایش یافته است؛ به این ترتیب قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود 11 هزار و 900 تن در فروردین ماه به 14 هزار تن در شهریور ماه امسال رسیده است.

  قیمت روز خودروهای ایران خودرو امروز دوشنبه 24 آبان 1400

البته مشاهدات میدانی نشان می دهد که قیمت شکر در بسته بندی های 900 گرمی در فروشگاه ها به 15 تا 18 هزار تن رسیده است.

در همین رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل امسال دلیل افزایش قیمت شکر را تمام شدن ذخایر شکر وارداتی به ارز ملی عنوان کرد و گفت: از آنجایی که شکر در حال حاضر در سال جاری وارد می شود. نیم ارز، دیگر مشمول نرخ نیست، بدون تثبیت.

وضعیت بازار گوشت و مرغ در نیمه اول 1400

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه در شهریور با 10.7 درصد افزایش به بیش از 27 هزار تن رسید. قیمت این محصول در فروردین ماه سال جاری حدود 24 هزار و 700 تن بوده است.

قیمت مصوب مرغ در فروردین ماه امسال ۱۷ هزار و ۱۰۰ قطعه طیور و ۲۴ هزار و ۹۰۰ گوجه فرنگی مصرفی تعیین شد، اما گزارش های غیررسمی حاکی از افزایش این دو قیمت مصوب به حدود ۱۹ و ۳۱ هزار تن است.

این در حالی است که قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفند با 17.9 و 2.7 درصد افزایش در شهریورماه امسال به حدود 129 و 134 هزار تن رسیده است. قیمت هر کیلوگرم گوشت گاو و گوسفند در فروردین ماه امسال به ترتیب حدود 112 و 113 هزار تن بوده است.

بر این اساس کمترین کاهش قیمت در شش ماهه نخست امسال مربوط به گوشت گوسفندی است.

دیدگاهتان را بنویسید