روند کاهشی دلار ادامه دارد؟!

«اظهارات مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا»، «آغاز متن توافق» و «تلاش برای دستیابی به توافق کوتاه مدت» سه موضوعی بود که روز گذشته مورد بحث معامله گران فارکس قرار گرفت. در نتیجه در دومین روز از دور جدید مذاکرات هسته ای در وین، بازار ارز تهران برای فروش تحت فشار قرار گرفت.

نرخ ارز در بازار روز سه شنبه 7 دی ماه در مسیر نزولی مورد انتظار قرار گرفت. دلار که از روز گذشته از ابتدای ساعت کاری با 200 تن کاهش نسبت به روز دوشنبه با قیمت 29 هزار و 650 تن آغاز به کار کرد، در طول روز به روند کاهشی خود ادامه داد. با این حال، برخی از خرده فروشان از ابتدای روز سعی کرده اند از ریزش بازار جلوگیری کنند.

گروهی از فعالان بازار ارز که روز سه‌شنبه با فشار فروش تا حوالی ظهر بازار را راه‌اندازی کردند و قیمت‌هایی حدود ۲۹ هزار و ۷۰۰ تن عرضه کردند، سعی کردند با این روند نزولی مقابله کنند. این تلاش ها تا پایان ساعت کاری روز سه شنبه بی نتیجه ماند و نرخ واقعی ارز بین 29 هزار و 500 تا 600 تن در نوسان بود و در پایان روز روی 29 هزار و 550 تن بسته شد.

این خبر که در روزهای دوشنبه و سه شنبه منتشر شد، تأثیر زیادی در این روند نزولی داشت. انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “دور هشتم مذاکرات به موضوعات در خطر خواهد پرداخت.” ما به دنبال تعهد متقابل ایران و ایالات متحده و همچنین لغو تحریم ها علیه ایران و محدود کردن برنامه هسته ای آن هستیم.

  خودروی جدید رنو؛ طراحی متفاوت خودروساز فرانسوی

وی افزود: نیاز فوری به توافق با ایران وجود دارد، ما زمان زیادی برای دستیابی به توافق نداریم و موفقیت ما در گرو اتخاذ تصمیمات دشوار در تهران و واشنگتن است.

برخی از تحلیلگران بازار ارز معتقدند سخنان این مقام بلندپایه اروپایی تاثیر زیادی بر افزایش فشار بر فروش در بازار ارز ایران داشته است و این خبر می تواند به صاحبان این اسکناس آمریکایی برای فروش دارایی های خود در بازار ارز کمک کند. روزهای آینده برای جلوگیری از تلفات بیشتر. خودتان را تشویق کنید.

اما در همان روز خبرگزاری های داخلی و خارجی گزارش دادند که کمیسیون مشترک برجام با جدیت بیشتری روی متن پیش نویس توافقنامه جدید تمرکز کرده است.

تلفیق سخنان مورا با اخبار و همچنین اذعان به علاقه همه طرف ها به مذاکرات برای دستیابی به توافقی جدید در اسرع وقت، می تواند سه خبر تاثیرگذار در بازار ارز در روز سه شنبه باشد. اما از دیگر اخبار تاثیرگذار روز سه شنبه بازار ارز می توان به اظهارات سخنگوی دولت درباره وضعیت ارز در کشور اشاره کرد.

علی بهادری جهرمی صبح سه شنبه در دومین نشست خبری گفت: دولت هیچ محدودیتی برای تامین ارز ندارد. وی گفت: کشور در تحریم است و قابل مقایسه با شرایط عادی نیست. اما با توجه به شرایط تحریم، فروش نفت و بازگشت ارز دریافتی در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و دولت محدودیتی برای عرضه ارز ندارد.

بهادری جهرمی با اشاره به ثبات بازار ارز افزود: وضعیت درآمدهای ارزی کشور مناسب است، شاهد ثبات بازار ارز هستیم. باید مدام منتظر شنیدن خبر باز شدن بازار ارز باشیم.

  وبلاگ نویسان پزشکان! هر آگهی از دو تا 15 میلیون جلد هزینه دارد

در کنار این صحبت ها، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی با اعلام اینکه حجم تجارت خارجی در 9 ماهه امسال به 72 میلیارد دلار رسید، پیش بینی کرد این رقم تا پایان سال به 98 میلیارد دلار برسد. به گفته برخی از تحلیلگران بازار ارز، محتوای این جلسه شاید نشان دهنده حمایت بازارساز از آغاز این روند نزولی باشد.

در هسته اصلی بازیگران بازار ارز نیز شاهد پیش بینی هایی بودیم که نرخ بازار آزاد در بودجه سال آینده به قیمت دلار برسد. این دلالان حتی گاهی پا را فراتر گذاشتند و اعلام کردند که قیمت دلار از بودجه سال آینده به کمتر از دلار برمی گردد.

سکه تمام بهار آزادی در معاملات روز گذشته با روند نزولی در بازار همراه شد و با 80 هزار تن کاهش نسبت به روز دوشنبه با نرخ 13 میلیون و 20 هزار تنی به کار خود پایان داد.

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید