روند نزولی دلار را متوقف کنید

در چهارمین روز هفته روند نزولی دلار و سکه متوقف شد. روز سه شنبه دلار نتوانست به زیر 28 هزار تن برسد و با رشد 50 تنی توانست به 28 هزار و 250 تن برسد. به گفته فعالان، پس از دو روز متوالی کاهش، خرده فروشان با احتیاط وارد بازار شدند و توانستند با خرید خود از کاهش بیشتر قیمت اسکناس آمریکا جلوگیری کنند.

به گفته فعالان، قیمت دلار در روزهای یکشنبه و دوشنبه به دلیل عرضه ارز از سوی بازارساز کاهش یافت، اما روز سه شنبه برخی معامله گران احساس کردند که اسکناس آمریکا صاف شده است. در نتیجه، آنها در برابر کاهش بیشتر قیمت مقاومت کردند.

خط حمایت از بازار دلار

یکی از دلایل افزایش قیمت دلار، گمانه زنی نوسان گران درباره اظهارات یک مقام آمریکایی بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده آزاد شدن هیچ یک از وجوه بلوکه شده را تایید نکرده و تحریم‌های کنونی آنها علیه ایران به قوت خود باقی خواهد ماند.» اجرا خواهند شد.»

اما اخیرا شایعات و اخبار زیادی مبنی بر آزادسازی 3.5 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران منتشر شده است.

برخی از معامله گران معتقد بودند که با افزایش عرضه در بازار، تعدادی از معامله گران معتقد بودند که ممکن است خبر آزادسازی ارز صحت داشته باشد، اما اظهارنظر این مقام آمریکایی و عدم اطلاع رسانی شفاف در داخل کشور، تاثیرات کاهشی اخبار آزادسازی ارز را کاهش داد.

کاهش قیمت دلار در حالی اتفاق افتاد که برخی از فعالان ارزی انتظار داشتند با توجه به سفر آتی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، فروش در بازار ارز افزایش یابد. اما این اتفاق رخ نداد تا برخی معامله گران تصور کنند که مرز 28 هزار تومان به پشتوانه محکمی در بازار ارز تبدیل شده است.

  مادر سیان پیرفلک مقابل دوربین تلویزیون قرار گرفت + فیلم

در صورتی که قیمت دلار از مرز 28 هزار تن خارج شود و به ویژه به زیر محدوده حساس 27 هزار و 800 تن برود، احتمال افزایش چشمگیر فروش ارز افزایش می یابد. با این حال، بسیاری از تحلیلگران فنی می گویند که خرده فروشان بزرگ در حالی که دلار بیش از 28000 تن است به احتمال زیاد خرید می کنند تا اینکه خود را در موقعیت فروش قرار دهند.

در این شرایط، سقوط به زیر 28 هزار حجم ممکن است به عنوان یک سیگنال قوی به بازیگران اصلی بازار عمل کند تا موقتاً افزایش چشمگیر قیمت دلار را فراموش کرده و ارز خود را بفروشند تا بتوانند با نرخ های پایین تری خرید کنند.

با این حال، حفظ دلار در کانال 28 هزار تنی می تواند راه را برای بازگشت برخی خریداران به بازار هموار کند. افرادی که در روزهای اخیر سود کرده اند، اگر قیمت کمتر اسکناس آمریکا را حدود 28 هزار تن بدانند، دوباره در موقعیت خرید وارد بازار می شوند.

کاهش نرخ دلار در روز سه شنبه سیگنالی قوی به بازار سکه داد و باعث خرید بیشتر در بازار شد. سکه به لطف افزایش تقاضا توانست 60 هزار تن رشد کند و به سطح 12 میلیون و 550 هزار تن برسد.

این اتفاق در حالی رخ داد که تثبیت سکه به زیر سطح حساس 12 میلیون و 500 هزار تنی می تواند زمینه را برای افزایش فعالیت فروشندگان در بازار داخلی فلزات گرانبها فراهم کند. یکی دیگر از عواملی که منجر به افزایش قیمت سکه شد، افزایش قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی بود. تا ساعت 15 دیروز، طلا به محدوده 1870 دلار صعود کرد.

  ماکارونی و دهک های بیچاره

دیدگاهتان را بنویسید