روند نزولی بورس تابستان

روند نزولی قیمت بورس در روزهای اخیر حتی با انتشار گزارش های بهاری خوب شرکت متوقف نمی شود. این در حالی است که در شرایط عادی بازار از این گزارش ها همیشه استقبال شده است.

به نظر می‌رسد وجود ریسک‌های متعدد در اقتصاد ایران و عدم اطمینان موجود، سرمایه‌گذاران را نسبت به عوامل بنیادی قوی بی‌تاب کرده است.

ناجی بهاری بورس تابستانی؟

بورس اوراق بهادار تهران طی چند روز گذشته شاهد ارائه گزارش های فصلی شرکت به سامانه کدال بوده است. این روزها اگرچه عملکرد فصل بهار برای بسیاری از تحلیلگران رضایت بخش به نظر می رسید، اما بی توجهی قیمت ها به این عملکرد خوب چیز دیگری را نشان می داد، بنابراین همزمان با کاهش قیمت ها، ارزش معاملات سهام نیز کف جدیدی را برای سال 1401 ایجاد کرد. روز

به نظر می‌رسد فعالان بورس با توجه به عوامل متعددی که در حال حاضر نااطمینانی جاری در بازارهای مالی را شکل می‌دهند، علی‌رغم رسیدن قیمت دلار به محدوده ۲۶ هزار تومان، عمدتاً گزارش‌های خوب فصلی و افزایش قیمت‌های جهانی ناشی از کاهش قیمت دلار بوده است. ترس از سیاست های ضد دولتی تورم فدرال رزرو قصد افزایش تقاضا در تجارت یکشنبه را نداشت.

اگرچه این عامل با ادامه رویکرد مثبت بازارهای جهانی نسبت به قیمت‌ها در روزهای آتی فرصت تغییر دارد، اما با تداوم عوامل منفی از جمله عدم اعتماد مردم به بورس می‌توان آن را نادیده گرفت. , عدم قطعیت برجام و عوامل دیگر از این دست .

تقلید کاهش قیمت

بازار سهام در روزهای اخیر تغییرات مهمی را پشت سر گذاشته است. کاهش قیمت کالاها حداقل طی دو هفته گذشته بر ذهن سرمایه گذاران بورس تاثیر منفی گذاشته است.

این کاهش قیمت ها که خود ناشی از سیاست های ضد تورمی در کشورهایی مانند آمریکا بود، بر تقاضای جهانی کالاهای اساسی تاثیر منفی گذاشت و توانست قیمت کالاهای اساسی در بورس تهران را به عنوان یکی از بازارهای بورس تحت تاثیر قرار دهد. موثرترین بازارهای مالی

در همین راستا طی روزهای گذشته و پس از کشمکش‌های بی‌ثمر، سرانجام شاخص کل بورس از سطح یک میلیون و 500 هزار واحدی خارج شد و روز یکشنبه با رسیدن به سطح یک میلیون و 469 هزار واحدی، ناامیدی فعالان بورس از حرکت قیمت‌ها در روزهای گذشته را تشدید کرد. بعدی.

در حال حاضر بررسی متغیرهای اصلی شکل دهنده رفتار خریداران و فروشندگان در بورس نشان می دهد که بازار سهام آنقدر قوی نیست که بتواند وضعیت موجود را حفظ کند، یعنی قیمت ها را در سطوح فعلی حفظ کند. این ضعف در قیمت سهام منعکس شده است، در حالی که بررسی گزارش های ارائه شده در وب سایت کدال نشان می دهد که عملکرد شرکت ها در سه ماهه اول بهار خوب بوده است.

  کمک اطلاعاتی ایالات متحده به اوکراین برای جنایات در روسیه

در واقع بر اساس آنچه سرمایه گذاران حرفه ای و کارشناسان بازار سهام می گویند، در شرایط عادی نه تنها این گزارش ها می تواند وضعیت معاملات را در بسیاری از نمادها تغییر دهد، بلکه در صورت مناسب بودن وضعیت روانی بازار، می تواند به شتاب گیری منجر شود. روند صعودی قیمت ها

قبلاً در مورد وضعیت روانی بازار سهام و دلایل متعدد نگاه بدبینانه به سهام شرکت ها در بین مردم عادی اشاره شد. اما شرایط فعلی نشان می دهد که حتی نمادهای غیر دلاری هم نتوانسته اند آنطور که باید به سطوح بالاتر تابلوهای معاملاتی راه پیدا کنند.

این امر باعث کاهش قیمت سهام در بازار سهام در معاملات روز قبل شد و منجر به کاهش 0.69 درصدی شاخص سهام شد. بررسی عملکرد بازارهای دارایی سایر کشورها در هفته‌های اخیر نشان می‌دهد که واکنش قیمت‌های بورس و فرابورس به شرایط کنونی اغلب با فراز و نشیب‌های شاخص‌های بزرگ سهام جهان همسو بوده است.

اما برای درک تأثیر بی اعتمادی در فضای کنونی که خود ناشی از عدم اطمینان شدید در اقتصاد کشور است، بر بازار، باید در نظر داشت که متغیر تورم در ایران هرگز نمی تواند به اندازه سایرین پس انداز را بسیج کند. کشورهایی که عموم مردم به سمت بازارهای غیرمولد و افزایش فعالیت های سوداگرانه حرکت می کنند. بنابراین اگرچه با نگاهی سطحی به قیمت های جهانی در نگاه اول می توان دلایل مناسبی برای دلیل افت قیمت سهام در بورس یا بورس پیدا کرد، اما بر اساس همه این تفاسیر باید توجه کرد. به این نکته مهم که بورس ایران با وجود بازدهی بالای تورم، حتی در شرایطی که انتظارات تورمی بسیار بالاست، به این شکل سقوط کرد.

دویدن در تاریکی

برای درک اینکه چرا بازار به انتظارات تورمی اهمیت چندانی نمی دهد، بهتر است ابتدا موضوع را با یک مثال ساده توضیح دهیم. فرض کنید از یک حیوان درنده در یک جنگل تاریک (که طبیعتا فرار از آن بسیار دشوار است) فرار می کنید.

شانس شما برای زنده ماندن در چنین محیط ناهموار و پر از موانع در مقایسه با زمانی که در یک دشت صاف زیر آفتاب می دوید چقدر خواهد بود؟ طبیعی است که پاسخ به چنین سوالی بسیار ساده است. هر عاقلی که فرق روز و شب را با مسیر هموار و ناهموار بداند، بدون شک دشت را گزینه بهتری می داند.

برای درک اینکه چرا بورس ایران نسبت به گزارش های فصلی شرکت ها و همچنین انتظارات تورمی فزاینده ای که ماه ها در اقتصاد شکل گرفته و امروز به آن رسیده است، واکنش مثبتی نشان نداده است، کافی است به همین مثال بالا اشاره کنیم. عدم اتخاذ سیاست‌های پولی معتبر و نامشخص بودن برجام به این معنی بود که تقریباً هیچ‌کس تصور روشنی از احتمالات پیش رو نداشت.

  گلایه حبیب رضایی از ترانه علیدوستی و شبنم فرشادجو!

دقیقا به همین دلیل است که طی روزها و هفته های اخیر در تمامی بازارها به جز بورس نوسانات بسیار اندکی وجود داشته و حتی با کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، قیمت سکه کاهش محسوسی نداشته است. در واقع، آنچه در همه بازارها اتفاق افتاد را می توان به عنوان یک پازل بزرگتر دید که بازار سهام را در بر می گیرد.

سرمایه گذار مانند فردی که از یک مکان بلند آویزان است و جرات حرکت ندارد، اغلب قیمت ها را ثابت نگه می دارد که گویی هیچ عاملی بر قیمت ها تأثیر ندارد.

این در حالی است که کاهش قیمت سهام که در برخی گروه ها بیشتر محسوس است، در شرایطی رخ داده است که عدم قطعیت مذکور ریسک مضاعفی را برای سرمایه گذاران به همراه دارد. این ریسک چیزی نیست جز ترکیبی از کاهش قیمت های جهانی که در ابتدا به آن اشاره شد و سکوت مذاکرات برجام.

این روزها همه چیز آنقدر در فضای اقتصاد سیاسی ایران مبهم است که تقریباً همه تحلیل ها با شبهات ریز و درشت زیادی مواجه هستند. برخی مانند پتروشیمی ها و پالایشگاه ها که سرعت عرضه همواره یکی از نگرانی های اصلی بوده و سرمایه گذاران از تصمیمات یک شبه بسیاری آسیب دیده اند، همچنان رکورد قبلی را دلیلی برای نگرانی در مورد ثبات هزینه ها در آینده می دانند.

صنایعی مانند خودرو تحت تاثیر قیمت‌های دستوری به زیان‌دهی ادامه می‌دهند و آن‌هایی که در بهار با افزایش قابل‌توجه اسپرد کراکینگ مواجه هستند، مانند پالایشگاه‌ها، ممکن است به دلیل کاهش قیمت، نتوانند در تابستان به رویای خود یعنی 1401 برسند. قیمت نفت به دلیل افزایش نرخ بهره در ایالات متحده است

همه اینها باعث شد تا شاهد توجه مورد انتظار به نمادهای موفق بهاری نباشیم که گزارش های آن در حال حاضر در کدال منتشر شده است. اینکه تا چه حد می توان بازار را به عدم توجه به این تغییرات متهم کرد، موضوعی است که می توان آن را به آینده موکول کرد تا پاسخی منطقی ارائه کند، درست زمانی که نه ناامیدی های کنونی پابرجاست و نه هیجان فعلی می تواند تحلیل را مخدوش کند.

اما می توان فرض کرد که با توجه به تجربه تلخ سال 2019 و فرسایش طولانی مدت روند نزولی، طبیعتاً هیچ کس نمی خواهد تخم های خود را در سبد تحلیل های خوش بینانه قرار دهد.

  واکنش مدیرعامل محبوب هواداران پرسپولیس به جذب واریا غفوری

سبز رنگ و رو رفته بازارها

اما از عدم توجه به گزارش ها و انتظارات اقتصادی مردم که بگذریم، می توان گفت روز گذشته همزمان با تعطیلی بازارهای داخلی اتفاق خوبی برای بورس افتاد که ممکن است امروز معاملات سهام را تحت تاثیر قرار دهد.

چیزی جز کاهش شاخص دلار و افزایش قیمت های جهانی نبود که به دلیل افزایش خوش بینی سرمایه گذاران آمریکایی و در نتیجه سرمایه گذاران بین المللی رخ داد. بر این اساس قیمت دلار نسبت به 6 ارز دیگر تحت پوشش آن روز کاهش یافت و باعث شد شاخص مذکور از محدوده 109 به سطح 107 واحد سقوط کند.

در پی چنین رویدادی، قیمت نفت خام برنت در دریای شمال تا زمان نگارش این گزارش روز گذشته به حدود 103.54 دلار در هر بشکه رسید که حاکی از افزایش 1.67 درصدی است. علاوه بر این، قیمت هر تن مس 2.7 درصد افزایش یافت و از سطح 7352 دلار گذشت که در پایان هفته گذشته و قبل از انتشار آمار ماهانه تورم در ایالات متحده، کمتر با مشکل مواجه شد. . لازم به ذکر است که سایر فلزات اساسی نیز در این روز سبز بودند.

پس از مشاهده نشدن تورم در بخش انرژی و مواد غذایی در ماه گذشته، سرمایه گذاران نظرات دلگرم کننده ای در مورد تسهیل روش کنترل تورم توسط فدرال رزرو ارائه کردند. بر این اساس، بازارهای جهانی به این نتیجه رسیده اند که تصمیمات پیش روی سیاست گذار پولی در آمریکا این بار منجر به افزایش 0.75 درصدی نرخ بهره نخواهد شد.

این موضوع در کنار تصمیم جدید چینی ها برای بهبود وضعیت اقتصادی با پرداخت تسهیلات و کمک های مالی، منجر به توقف روند صعودی شاخص دلار در آخرین روز معاملاتی و افزایش قیمت بسیاری از کالاها شد. این موضوع همچنین منجر به رشد خوبی در شاخص های سهام آمریکا در روز گذشته شد.

موضوعی که با فرض ثبات در سایر اجزا ممکن است به نفع بورس تهران تمام شود. این بازار که از مشکلات به وجود آمده در هفته های اخیر در بازارهای جهانی ضربه سختی خورده است، حالا ممکن است در مبارزه با نوسانات شاخص دلار و تصمیمات مدیران بانک مرکزی جهان آرامشی را تجربه کند.

علاوه بر این، ادامه رشد در بازارهای جهانی می تواند راه را برای رشد قیمت سهام داخلی همراه با گزارش های سه ماهه امیدوارکننده هموار کند. البته نمی توان انکار کرد که با وجود دو عامل مثبت، سرمایه گذاری در بورس یا سایر بازارهای ایران مانند دویدن در جنگل تاریک بسیار پر ریسک است و این امر ممکن است منجر به بی تفاوتی بازار شود. عوامل نیز صاف است.

دیدگاهتان را بنویسید