روند ناامیدکننده شاخص بورس

موفق باشید| هفته های زیادی است که بازار سرمایه در رکود به سر می برد. شرایطی که چشم انداز روشنی برای آینده این بازار ترسیم نمی کند. در ماه های اخیر بازار سهام بارها تحت تاثیر تاثیرات خارجی تغییر کرده است.

بی ثباتی در متغیرهای تأثیرگذار از جمله عدم قطعیت در وضعیت نرخ سود بانکی، نرخ ارز و همچنین نگاه نظارتی و نظارتی متولیان بر بازار، روند تعادلی معاملات را کند و جبران ناپذیر می کند. به نظر می رسد بازار با برخی معاملات طراحی شده طرف است.

به این ترتیب اکثر سهام بزرگ معامله گران خود کف و سقف سهام را با دامنه نوسانات منفی یک درصد یا منفی دو درصد و نسبت مثبت یک یا دو درصدی در خوشبینانه ترین حالت با الگوریتم کنترل می کنند.

در چنین شرایطی، بازار وارد فاز خنثی و کما تجاری می شود. فضای غم انگیزی که سرمایه گذار را برای ورود به این بازار مردد می کند. بر این اساس به نظر می رسد نباید منتظر ورود پول واقعی و حمایت قانونی بود. بورس مدت هاست که به روند منفی خود ادامه داده است.

روندی ناامیدکننده که هنوز با سیاستمداران دیکتاتور در آستانه فروپاشی است. بررسی وضعیت بازار سرمایه در هفته های اخیر نشان می دهد که معاملات به صورت مهندسی انجام می شود. شرکت ها هم از نظر ارزش جایگزینی و هم از نظر P/e و eps که می سازند بسیار ارزشمند هستند.

اگر نگرش نهادهای نظارتی بازار نسبت به بازار تغییر کند، بازار این پتانسیل را دارد که پول‌های سرگردان و تصمیمی برای بازارهای موازی به بازار سهام نداشته باشد و طبیعتاً هم سرمایه‌گذاران و هم دولت به شمشیر دولبه می‌افتند. در صورتی این اتفاق می افتد که سیاست گذاران اقتصادی در کشور رشد بازار سرمایه را مغایر با رشد اقتصادی کشور نبینند.

  89 درصد اثربخشی قرص های آنتی ویروس فایزر

بازیگران بازی فعلی محکوم به شکست هستند. و دولت که 80 درصد شرکت ها را در اختیار دارد ضرر می کند و صندوق های بازنشستگی، مردم و سرمایه اجتماعی کشور تضعیف می شود، بنابراین عواقب و هزینه های آن هنگفت و شدید خواهد بود.

در حالی که بسیاری از سهامدارانی که وارد بورس شده اند با تشویق و تشویق مسئولان وارد بازار سرمایه شده اند اما متاسفانه با دولت فعلی و دولت قبل نگاه به بازار سرمایه نگاهی ابزاری است. این نگاه ابزاری اکنون در بودجه منعکس شده است و در دولت قبل در حوادث بهار 1378 و مرداد 1378 منعکس شده است.

نتیجه این ابزار، فروپاشی بازار سرمایه و تضعیف اقتصاد کشور است. به هر حال این مشکلی نیست که بتوان آن را کتمان کرد و امیدوارم مسئولان به راحتی از نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور نگذرند.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید