روند صعودی بورس ادامه دارد؟!

معاملات بورس تهران در ابتدای هفته دوم بهمن ماه با رشد 2.4 درصدی شاخص کل به پایان رسید. این روند صعودی همزمان با انصراف سهامداران خرد تا حدودی از فروش بود و اگرچه در معاملات روز شنبه شاهد افزایش چشمگیر تعداد خریداران واقعی نبودیم، اما خالص خرید این بازیگران در بازار سهام برای دومین روز مثبت بود. در یک ردیف.

افزایش قیمت جهانی نفت و خوش بینی بازار سهام به مصوبات 5 گانه حمایتی دولت از مهم ترین عوامل افزایش دماسنج شیشه ای اصلی تالار بود.

معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از هفته دوم بهمن ماه آغاز شد و دلار به پایان رسید. در آن روز شاخص کل 4.21 درصد رشد کرد و دوباره به میانه ابر کانال 1.2 میلیون واحدی رسید. سهام پایین تر نیز در روز شنبه افزایش یافت که در نتیجه نماگر وزنی 25 درصد رشد کرد.

این روند صعودی در حالی رخ داد که سهامداران خرد تا حدودی از ماشه دست برداشتند و اگرچه در معاملات روز شنبه شاهد افزایش چشمگیر تعداد خریداران واقعی نبودیم، اما خالص خرید این بازیگران در بورس برای دومین روز در بازار سهام مثبت بود. ردیف

افزایش خوشایند قیمت جهانی نفت در هفته گذشته و البته خوش بینی فزاینده بورس به شعارهای حمایتی دولت و پنج مصوبه معاون اول رئیس جمهور در حمایت از بازار سرمایه که در روزهای اخیر خبرساز شد، از جمله این موارد بود. مهمترین عوامل با بالاترین نرخ رشد روزانه از اول ژانویه همراه باشد.

سهامداران Sweets com

دیروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بالاترین نرخ رشد روزانه را از اول دی ماه تاکنون ثبت کرد و با رشد 2.41 درصدی به محدوده یک میلیون و 258 هزار واحد رسید. روز شنبه همه گروه های سهامی با افزایش شاخص صنعتی خود همراه شدند و بررسی ها نشان می دهد 92 درصد از سهام معامله شده در بورس تهران در منطقه سبز تابلوی امتیاز معامله می شود.

این سرسبزی فراوان و انبوه اتفاق افتاد تا اینکه در سومین روز از بهمن ماه، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران برای اولین بار در سال جاری وارد فاز نزولی شد و بیش از 20 درصد از سقف اخیر خود (شاخص یک میلیون و 575 هزار واحد در شهریورماه) عقب نشینی کرد. 27). و میزان کاهش قیمت ها از این سقف در 6 بهمن ماه از مرز 23 درصد گذشت اما روز چهارشنبه پس از گفتگوی زنده با رئیس جمهور در صداوسیما و اعلام 5 مصوبه از سوی مخبر معاون اول پشتیبانی بازار سرمایه، روند تغییر کرد و برای دو روز متوالی قیمت ها در حال افزایش بودند.

  وضعیت قرمز در تهران; آلوده ترین مناطق کدامند؟

حال باید دید آیا بورس می تواند این صعود را تا زمانی که وارد فاز ( صعودی ) شود، ادامه دهد یا خیر. حدود 1.5 میلیون سوپر کانال، یا دوباره شاهد رشد موقت بازار هستیم؟

رفتار بازار به رفتار دولت بستگی دارد

همانطور که گفته شد به نظر می رسد رشد بورس تهران طی دو روز کاری اخیر ناشی از افزایش خوش بینی نسبت به حمایت های دولتی باشد. صحبت از تاثیر این گونه حمایت ها از بورس برای احیای آن موضوع این گزارش نیست، روند بورس (اعم از صعودی و نزولی) باعث می شود هر حرف و هر خبری از سوی سیاستمداران اقتصادی و سیاسی کشور بر رفتار سهامداران تاثیر بگذارد. به ویژه سرمایه گذاران بی تجربه، و ممکن است استراتژی معاملاتی این گروه از معامله گران را تغییر دهند. بدون توجیه اساسی تغییر کنند.

گواه این موضوع نیز جابه جایی صف های فروش بالای 300 میلیارد تنی بورس تهران در معاملات اواسط هفته گذشته به صف های خرید بالای 500 میلیارد تنی بورس در روز گذشته بود. تغییرات قابل توجهی که نشان می دهد سهامداران بیشتر به اظهارات و رفتار سیاستمداران علاقه مند هستند تا مولفه های بنیادی و تحلیل شرایط و در نتیجه تصمیمات خود را تغییر می دهند که نشان از حساسیت بالای بازار به حرف ها و البته غیرمعمول بودن دارد. -راه حل های حرفه ای

خطا در نمایه سازی بهمن ماهی

روز شنبه فعالانی از نمایه سازی در آستانه دهه فجر صحبت می کردند. برخی معتقد بودند که با نزدیک شدن به ایام پیروزی انقلاب اسلامی، سیاستمداران به دنبال سبز کردن چهره عمومی بازار بودند. این سوال مهم روز گذشته در میان فعالان تالار شیشه ای در گروه ها و کانال های اجتماعی شنیده شد. اما آیا این گفته قابل تایید است؟

  شانس به تمرین پرسپولیس بازگشت

همانطور که مشخص است بورس تهران به دلیل اشتباهات محاسباتی در برآورد شاخص کل همواره با مشکل شاخص سازی مواجه بوده است و این مختص امروز و دیروز نیست. زمانی که با رشد سهم بازار که با وجود تعداد کم، اما به دلیل ارزش بالای بازار، نقش بسزایی در تعیین ارزش کل بورس دارد، شاخص کل در روزهای منفی سبز می شود و بالعکس.

اما همانطور که دیروز مشاهده شد در کنار شاخص کل، نماگر سهام به عنوان نماینده سهام کوچکتر بازار صعودی بود و ۲۵ درصد رشد کرد. در این میان کل بازار در سلطه سبز بود و به استثنای برخی از سهام، نمادهای اصلی و صنایع فعال در بورس با افزایش قیمت همراه شدند.

با این تفاسیر شاید نتوان سیاستمداران شاخص سازی در ایام منتهی به دهه فجر را محکوم کرد و به نظر می رسد تنها واکنش سبز کارگزاران بورس به مصوبات حمایتی و رهایی آنها از سایه سود شرکت ها و صنایع با بندهایی از لایحه بودجه 1401. موضوعی که ممکن است توجه سهامداران را بیشتر به اصول و سودآوری مطلوب شرکت ها در ماه های اخیر جلب کند.

روز شنبه در بورس چه بود؟

بررسی فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز شنبه، نشان از تاثیرگذاری زیاد نمادهای بزرگ کالایی دارد.

بررسی رشد روزانه صنایع نشان می دهد که پس از چندین صنعت تک سهمی که رشد بیش از 40 درصدی داشتند، به ترتیب خودروسازان، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و فلزات سهامداران خود را با سود بیش از 30 درصد بیرون کردند. اما گسترش هر یک از این گروه ها با اخبار و تحلیل های مختلف قابل توجیه است.

این در حالی است که شرکت های زیرمجموعه پتروشیمی با افزایش خریداران و بعضاً صف های طولانی از سوی خریداران همراه بوده است. به این ترتیب شاخص این صنعت (محصولات شیمیایی) روز گذشته با افزایش 3.26 درصدی همراه بود. خبر تعیین سقف قیمت سوخت و خوراک پتروشیمی ها در مصوبات ابلاغی معاون اول رئیس جمهور برای حمایت از بازار سرمایه یکی از مهم ترین دلایل افزایش توجه به سهام پتروشیمی ها بود.

  کنایه حامد بهداد به اظهارات داریوش ارجمند درباره وزنه برداران زن + عکس

زمانی که شرکت‌ها در گزارش‌های میان‌مدت خود نیز سودآوری خوبی در پاییز گزارش می‌کنند و به نظر می‌رسد که نشان دهند، نگرانی‌های بازار سهام در مورد تصمیم‌های ناگهانی کاهش می‌یابد. پالایشگاه ها نیز که دیروز به طور متوسط ​​3.94 درصد افزایش یافتند، هفته گذشته به شدت تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی نفت قرار گرفتند.

زمانی که قیمت نفت برنت از مرز 90 دلار در هر بشکه گذشت و کارشناسان نیز از چشم انداز تداوم افزایش قیمت ها در این بازار صحبت کردند.

لازم به ذکر است که عمده فعالیت شرکت های پالایشی تبدیل نفت خام به دست آمده از شرکت ملی پالایش و پخش به فرآورده های نفتی از جمله بنزین، نفت کوره و سایر فرآورده ها پس از عملیات های مختلف و پالایش است. بنابراین سودآوری پالایشگاه ها رابطه مستقیمی با قیمت نفت دارد.

در واقع تفاوت قیمت یک بشکه نفت خام با یک بشکه فرآورده یا همان فرآورده های نفتی به نام کراک اسپرد تاثیر مستقیمی بر افزایش سود شرکت های پالایشی دارد، موضوعی که امروزه مورد توجه بورسیه ها قرار گرفته است.

خودروسازان نیز روز گذشته شاهد افزایش میانگین 3.97 درصدی قیمت بودند. این افزایش قیمت شاید مربوط به اخبار مثبت برجامی باشد که دیروز در بازار منتشر شد. کره جنوبی و ایران در نظر دارند ماه آینده نشستی کاری در سئول برگزار کنند تا راه های حل و فصل مناقشه طولانی مدت بر سر دارایی های مسدود شده در تهران تحت تحریم های آمریکا را بررسی کنند.

در همین حال وزارت صمت با ارسال نامه ای از آزادسازی منابع ارزی ایران به سازمان غذا و داروی عراق خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید