روز نزولی در بازار ارز و طلا

دلار از سیستم ارزی میانگین موزون قیمت را دوباره کاهش داد. دیروز دلار سنا به 25620 تن رسید که 149 تن نسبت به روز سه شنبه کاهش داشت. سکه نیز دیروز کاهش قیمت داشت.

دیروز قیمت این فلز گرانبها پس از حضور 5 روزه در کانال 14 میلیون گوجه فرنگی با حدود 270 هزار تن تخفیف وارد کانال 13 میلیون تنی شد. شنیده ها از فضای غیررسمی معاملات ارزی نشان می دهد که این کاهش ها به معاملات غیررسمی نیز سرایت کرده و نرخ ارز در بازار تهران وارد روند نزولی جدیدی شده است.

افت جو در بازار ارز

روز گذشته هر برگ اسکناس یورو در سامانه سنا به قیمتی معادل 26 هزار و 988 جلد فروخته شد. دیروز چهارشنبه 27 اردیبهشت ماه بازار داخلی طلا و ارز کاهش یافت.

هر قطعه سکه امامی که اواسط هفته گذشته برای تقویت مبادلات جهانی طلا و دلار وارد کانال 14 میلیون تنی شد، روز گذشته در حالی حدود 270 هزار تن کاهش یافت که ارزش طلای جهانی کاهش محسوسی نداشت که بر اساس فرمول محاسبه قیمت سکه را نیز می توان در کاهش قیمت ارز در بازارهای غیررسمی مشاهده کرد.

سکه از صبح دیروز در سطح قیمت 14 میلیون و 190 هزار تن معامله شد. اما در همان ابتدای معاملات دیروز با کاهش حدود 100 هزار تنی به مرز دو کانال 13 و 14 میلیون تنی نزدیک شد. حوالی ظهر دیروز قیمت این طلای زرد گرانبها وارد کانال 13 میلیون تنی شد و در سطوح قیمتی 13 میلیون و 920 تا 13 میلیون و 970 هزار تن فروخته شد.

  مرد تهرانی به همسر و فرزندش اسید پاشید

کاهش قیمت سکه ادامه داشت تا اینکه به 13 میلیون و 860 هزار تن رسید، اما پس از برخورد با این کف قیمت، نمودار قیمت معکوس شد و با افزایش قیمت دوباره به محدوده قیمتی سقف دو کانال نزدیک شد. در نهایت قیمت سکه در معاملات روز گذشته بازار طلا 13 میلیون و 950 هزار تن ثبت شد.

در همین حال، نرخ حباب این برش طلا نیز برای کاهش تقاضا و همراه با روند نزولی بهای تمام شده کاهش یافت. نسبت حباب هر قطعه سکه امامی دیروز یک میلیون و 90 هزار تن برآورد شد.

کاهش گرد و غبار در بازار

دیروز قیمت ارز در سامانه میانگین متوازن ارزش بازار کاهش یافت. از سوی دیگر ارزش دلار در بورس ملی همراه با مجلس سنا کاهش یافت. کارشناسان ارزی از آغاز تاثیر سیگنال های مثبت سیاسی بر بازار صحبت کردند. در چند روز گذشته گزارش هایی مبنی بر گفتگوهای ایران و 1+5 درباره موضوع هسته ای منتشر شد که انتظارات برای توافق احتمالی را افزایش داد.

در همین راستا انتظارات برای آینده نرخ ارز در بازار تهران نیز کاهش و قیمت دلار در بازارهای رسمی و غیررسمی کاهش یافت. یکی دیگر از اخبار جالب بازار دیروز، اعلام سازمان مالیاتی برای معاملات غیررسمی ارز بود. این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد:

پس از آن، معامله گران ارزی که به تشخیص بانک مرکزی و مراجع نظارتی اقدام به خرید و فروش غیرمجاز ارز در خارج از شبکه بانکی یا صرافی ها کرده اند، در اجرای ماده 163 قانون، مشمول مالیات بر درآمد می شوند. در مورد مالیات های مستقیم

  کدام دانش آموزان امروز به مدرسه می روند؟

کامران سلطانی زاده، عضو شورای عالی کانون صرافان، قانون جدید را غیرقابل اجرا دانست و خاطرنشان کرد: اکثر معاملات غیررسمی قابل تشخیص نیستند.

تاب طلایی جهان

در پی حضور موقت نرخ جهانی طلا در کانال 1700 دلاری، روز گذشته این شاخص مهم اقتصادی بار دیگر در کانال 1800 دلار معامله شد. به دنبال اتخاذ سیاست های ضد تورمی توسط فدرال رزرو آمریکا و افزایش نرخ بهره در بانک ها و موسسات مالی آمریکا، بازارهای بین المللی مختلف مانند بازار جهانی طلا و بازار ارزهای دیجیتال با کاهش تقاضا مواجه شده اند.

عدم تعادل عرضه و تقاضا در این بازارها شرایطی را برای مازاد عرضه ایجاد کرد و قیمت شاخص ها شروع به کاهش کرد تا تعادل جدیدی در این بازارها ایجاد شود.

گزارش‌ها از تورم در کشورهای مختلف حاکی از آن است که ممکن است نرخ بهره در ایالات متحده یا حتی در منطقه یورو دوباره افزایش یابد که می‌تواند منجر به کاهش انتظارات برای بازار جهانی طلا شود.

دیدگاهتان را بنویسید