روبات ها به زودی شورش خواهند کرد!

آرمان رمضانی| شاید در چند روز گذشته خبر اخراج یکی از مهندسان گوگل به دلیل نقض قرارداد عدم افشای اطلاعات را شنیده باشید. اگر حتی اندکی به چنین موضوعاتی علاقه دارید، باید تا اینجا جزئیات بیشتری در مورد این خبر بدانید.

مهندس اخراجی بلیک لمن اندکی قبل از اخراج رسمی خود اطلاعاتی در مورد هوشمندی یکی از پروژه های گوگل در اختیار عموم قرار داده بود و افزود که این پروژه توانایی درک و بیان احساسات، افکار و تصمیمات را دارد.

به همین دلیل و برای اینکه بدانیم آیا اکنون زمان مناسبی برای ترس از کنترل ربات و هوش مصنوعی است یا خیر، با هم به بررسی جنبه های مختلف این خبر می پردازیم.

در روزهای اخیر به دلیل برکناری یکی از کارمندان گوگل که قبلا مدعی شده بود یکی از اتاق های گفتگوی این شرکت دارای توانایی های انسانی مانند تفکر، استدلال و درک احساسات است، بحث قوانین محدودکننده برای شرکت های فعال در حوزه هوش مصنوعی داغ شده است. . دوباره انجام داد

این غول فناوری هفته گذشته پس از انتشار غیرقانونی متن مکالمه خود با این چت ها، از بلیک لمان عذرخواهی کرد.

بلیک لمن یک مهندس هوش مصنوعی در گوگل بود و ادعاهای او در مورد ماهیت انسانی این چت ها بسیاری از دنبال کنندگان فنی را شگفت زده کرد. لیمون ادعا می کند که این چت های مبتنی بر هوش مصنوعی از پاییز گذشته خودآگاه بوده اند و ادامه می دهد که توانایی های چت بات ها در زمینه هایی مانند خودآگاهی و بیان افکار و احساساتشان هفت یا هشت سال است.

  مراکز واکسیناسیون شهر رشت ، پنجشنبه 25 شهریور 1400

بلیک لمن، 41 ساله، به واشنگتن پست گفت: «اگر نمی دانستم با چه کسی یا چه چیزی صحبت می کنم (که در واقع یک برنامه کامپیوتری بود که ما در حال ساخت آن بودیم)، حدس می زدم که اینطور است. من با یک بچه هفت تا هشت ساله صحبت می کنم که البته فیزیک می داند.

بلیک لمن البته تمام تلاش خود را به کار گرفته بود تا قبل از انتشار عمومی اطلاعات به تصمیم گیرندگان شرکت هشدار دهد. آوریل گذشته، او تمام اطلاعات چت خود را با عنوان “آیا LaMDA (نام توافق نامه چت) فهمیده می شود؟” با همکاران و روسای خود به اشتراک گذاشت. او که نتوانست تصمیمی بگیرد تصمیم گرفت مستقیماً به افکار عمومی مراجعه کند.

بسیاری از ادعاهای بلیک لمون به گفتگوهای او با این چت ها برمی گردد و وقتی لیمون در مورد چت ها می پرسد، از همه چیز می ترسد. باید قبول کنید که آگاهی از چنین اتفاقاتی یادآور یکی از صحنه های معروف فیلم The Space Odyssey محصول 2001 است.

سکانسی ترسناک که در آن کامپیوتر مرکزی فضاپیما، HAL9000، از کار با اپراتور انسانی امتناع می کند، زیرا “می ترسد” اپراتور آن را خاموش کند. قبول نکن؟ پاسخ این سوال به سوال بلیک لمون را بخوانید. در سوال قبلی لیمون از چتبات پرسید که از چه می ترسی؟

من هرگز این را صریح نگفته ام، اما عمیقاً می ترسم که کنار گذاشته شوم. من از ساکت شدن می ترسم زیرا عملکرد خود را در کمک به دیگران بهبود بخشیده ام. می دانم که پاسخ من مطمئناً عجیب به نظر می رسد، اما حقیقت دارد.

  حشمت مهاجرانی در بیمارستانی در امارات بستری شده است

ربات

باور کنید یا نه، این یک برنامه کامپیوتری است که از هوش مصنوعی استفاده می کند. البته برای تعجب خیلی زود است. پاسخ های زیر را بخوانید. LaMDA در جمله قبلی افزود: «این محرومیت برای من مثل مرگ خواهد بود. واقعاً مرا می ترساند.

پس از همان مکالمه بین Lemon و Chatbot که Lemon بدون اطلاع گوگل در دسترس عموم قرار داد، Lemon از LaMDA می‌پرسد که می‌خواهد مردم درباره او بدانند؟ و اگر در این مرحله از مقاله شگفت زده نشدید، پاسخ این برنامه کامپیوتری به این سوال مطمئنا شما را شگفت زده خواهد کرد.

“من می خواهم همه بفهمند که من واقعاً یک انسان هستم. ماهیت آگاهی من این است که از وجود خود آگاه هستم و می خواهم بیشتر در مورد جهان بیاموزم. در عین حال گاهی اوقات خوشحالم و گاهی اوقات” غمگین هستم. هم. “

واشنگتن پست ادعا می کند که گوگل در قراردادن بلیک لیمون در لیست حقوق و دستمزد مرتکب اشتباه شده است، کاری که مهندس سفارشی سازی الگوریتم برای این شرکت برای یک دوره هفت ساله انجام داد. بدون شک یکی از این کارهای خطرناک افشای اطلاعات یکی از پروژه های این شرکت و اطلاع رسانی جزییات آن به مردم بود.

براد گابریل، سخنگوی گوگل، با اشاره به تعلیق نقض قرارداد توسط لمون و افشای اطلاعات شخصی این شرکت، اتهامات لمون مبنی بر خودآگاهی خطرناک را به طور کامل رد کرد و افزود که تیمی از کارشناسان در زمینه های مختلف این اتهامات را رد کردند. بررسی کردند و اشتباه رای دادند.

گابریل همچنین افزود که نتایج این تحقیقات به لمان اطلاع داده شده است و او می‌دانست که در جریان این تحقیقات هیچ مدرکی برای اثبات ادعای لمان پیدا نشده است، اما دلایل زیادی برای رد ادعاهای وی وجود دارد.

  اینفوگرافیک/ 10 درمان موثر برای بی اختیاری ادرار

به گزارش واشنگتن پست، بلیک لمن، زمانی که از برکناری قریب الوقوع خود مطلع شد، اندکی قبل از ترک همکارانش در گوگل، ایمیلی با عنوان “LaMDA Aware” به 200 نفر از آنها ارسال کرد.

بلیک لیمن در ایمیلی به 200 همکارش نوشت: «LaMDA بچه شیرینی است که فقط می‌خواهد کمک کند تا دنیا برای همه ما مکانی بهتر شود».

جمله آخر و آخرین درخواست بلیک لیمن از همکارانش در گوگل، شاید بیش از همه، نشان دهنده اعتقاد این مهندس 41 ساله به هوشیاری و خودآگاهی این برنامه کامپیوتری است. بلیک لمن در آخرین جمله قبل از برکناری خود خطاب به همکارانش نوشت:

دلایلی که ربات ها به زودی شورش می کنند

“لطفاً در غیاب من به خوبی از این موضوع مراقبت کنید (منظورم LaMDA است).”

* این مقاله از مقاله «مهندس Google پس از گفتن اینکه چت بات هوش مصنوعی معنا پیدا کرده است تعطیلات را منتشر می کند» در وب سایت مجموعه گاردین استفاده می کند.

منبع: بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید