روانشناسی زرد در مطبوعات اینستاگرام

411709 387 خبر مرکزی

آهنگ بنی یعقوب| یکی باید در صفحه اینستاگرامش طراحی آموزش می داد. دیگری بیشتر روی آشپزی تمرکز کرد و دیگری مدل مو را بیشتر یاد گرفت. آنها چندین نشریه را ترک کردند، اما پس از مدت کوتاهی همه آنها به سرنوشت مشابهی دچار شدند و به صفحاتی تبدیل شدند که توصیه های روانشناختی می کنند و هدف اصلی آنها دیگر مشخص نیست.

صفحات پر از عبارات انگیزشی و انرژی مثبت مانند: «برای چیزهایی که نیاز دارید انرژی مثبت بفرستید. وقتی ماه کامل شد، انرژی مثبت را به اطرافیانتان بفرستید. به مجروحان و دریده‌شدگان جنگ در سراسر جهان انرژی آرامش بخش بدهید.

هیچ لذتی در زندگی بالاتر از غلبه بر سختی ها نیست. لذت یعنی رفتن یک قدم و رفتن به مرحله بعد. آرزوهای جدید خود را به دیوار بچسبانید و هر روز 15 دقیقه به آنها خیره شوید. “بهترین نسخه از خودت باش.”

اگر بخواهم نکات آنها را برای شما فهرست کنم، مثنوی هفتاد من روی کاغذ خواهد بود، اما در هر صورت مدیران این صفحات فالوورهای زیادی دارند و کسب و کار خود را مدیون همین توصیه ها هستند وگرنه تا این حد از هدف اصلی خود دور نمی شدند. و برای یک شب متخصص شوید. کارشناسان گسترش این نوع روانشناسی را «روانشناسی زرد» می نامند.

زندگی یک شبه تغییر می کند

احمد احمدی پور، روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران گفت: روانشناسی زرد را شبه علم می دانند. این مدل از روانشناسی نه تنها مبنای علمی ندارد، بلکه اثربخشی آن مورد تردید است.

متأسفانه این نوع روانشناسی به حدی رایج شده است که بسیاری حتی متوجه نمی شوند که در دام افتاده اند یا به این نتیجه می رسند که از روشی ناکارآمد استفاده می کنند. هیچ مقاله یا کتاب معتبری پشت این روش های تبلیغاتی نیست و استاندارد و مرجع نیستند. این مدل کسب و کار با خلق و خوی مردم نه تنها بی فایده است بلکه غیراخلاقی نیز هست.

در روانشناسی زرد می گویند ما می توانیم به سرعت احساس خوبی داشته باشیم، احساس شادی و ثروت کنیم و خاطرات تلخ گذشته را کاملا فراموش کنیم. قوی بودن، مدیر بودن، استثنایی بودن و غیره. آیا فرد در مواجهه با چنین مشکلاتی و شکست ناشی از آن بیشتر احساس ناامیدی، تنهایی، فقیر و ضعیف نمی کند؟

  چگونه از حیوانات خانگی در خانه نگهداری کنیم

ساده انگاری است که فکر کنیم گفتن یک جمله و تمرین فوری آن برای حل مشکلی که سال هاست ادامه دارد کافی است. به طور کلی، هر توصیه یا درمانی که به مردم نوید بهبود فوری می دهد، مشکوک است و باید مورد سوال قرار گیرد.

به گفته وی، روانشناسی زرد برای بیان مسائل پیچیده و نیاز به نقد بالا به زبانی بسیار ساده تاکید زیادی دارد. این ساده سازی مشکلات بیشتری ایجاد می کند. ساده‌سازی مفاهیم روان‌شناسی و هنر درمانگر قابل درک است، اما به شرطی که ماهیت موضوع به گونه‌ای تغییر نکند که تأثیر نامطلوبی بر مخاطب بگذارد.

روانشناسی زرد یک شبه نوسانات خلقی را تشویق می کند و مردم بر این باورند که حرفه های انگیزشی عصای جادویی خواهند بود که ثبات آنها را تغییر می دهد. مردم فریب چنین تبلیغاتی را می خورند و وقتی به نتیجه نمی رسند، ناامیدتر از گذشته به زندگی خود ادامه می دهند.

وی گفت: بسیاری از افرادی که از این روش استفاده می کنند اصلا مدرک ندارند. در حالی که بحث سلامت روان یک حوزه تخصصی و بعضاً فوق تخصصی است. افراد غیرحرفه‌ای که از این روش استفاده می‌کنند بیشتر خود را معرفی می‌کنند و مورد توجه جامعه قرار می‌گیرند و اصلاً برایشان مهم نیست که آیا واقعاً مخاطب پس از چنین توصیه‌هایی احساس خوبی دارد یا خیر.

آنها حتی ممکن است مخالفان جدی و منتقدان جدی در صفحه خود داشته باشند، اما آنچه برای آنها ارزشمند است توجهی است که به آنها می شود و موافقان و مخالفان آن مهم نیست. این افراد سلبریتی های قلابی هستند که می خواهند یک شبه معروف شوند و معتقدند با معروف شدن در جامعه حرفی برای گفتن خواهند داشت.

  آشغال ها با سندرم دیوژنس آشنا می شوند

بعضی ها فقط می خواهند معروف شوند، پول در بیاورند و با سلامتی مردم کسب و کاری راه بیندازند. اما متأسفانه افرادی که استرس دارند، چون اغلب صبر و حوصله زیادی دارند، به جای اینکه به دنبال درمان طولانی مدت باشند، می خواهند از این طریق به نتیجه برسند.»

سعی نکن راحت باش

علی بذرافشان، روانشناس نیز وضعیت را این گونه تحلیل کرد: «از همان روزی که مرد بود، روانشناس هم بود، اما دویست سال پیش سؤالاتی درباره سلامت روان و روانشناسی مطرح شد که روانشناسی را بسیار علمی کرد. اما روانشناسی زرد هیچ یک از این اصول علمی را نشنیده است.

بخشی از روانشناسی زرد می گوید تلاش نکنید، دعا کنید، بلکه مدیتیشن کنید و برای خود فهرستی از آرزوها تهیه کنید تا به چیزهایی که دوست دارید برسید. اینها ساده‌ترین چیزهایی هستند که می‌توان تغییر داد، و روان‌شناسی زرد باعث آرامش می‌شود، نه تجربه.»

وی ادامه می دهد: روانشناس زرد می گوید برای اینکه رفتار خوبی داشته باشید احساس خوبی داشته باشید اما من روانشناس می گویم ابتدا باید ذهن خود را تنظیم کنید تا احساس تغییر کند و اصلاح شود. وقتی احساسات شما تغییر می کند، رفتار شما نیز تغییر می کند. وبلاگ نویسان و اینفلوئنسرهای مختلف عمدتاً روی این کار می کنند که اگر می خواهیم ثروتمند شویم و خانه بخریم، مشهور شویم و خوب و خوش اندام به نظر برسیم، باید چه کار کنیم.

آنها در مورد اصلاح ذهن صحبت می کنند، اما می دانند که اصلاح ذهن ما به این راحتی اتفاق نمی افتد و هر کدام تلاش خود را می طلبد. وقتی شما بنشینید و به لیست آرزوها خیره شوید هیچ اتفاقی نمی افتد و فقط افراد تأثیرگذار و فروشندگان این ایده ها ثروتمند می شوند.

کسانی که امید می فروشند و پول در می آورند و تصادفاً خریدار امید را به هیچ می رانند. بعد مثلاً فالوور این پیج ها فکر می کند که نباید روی سمت راست تمرکز می کرد. گاهی اوقات از اصطلاحات علمی استفاده می کنند، اما نه در جای درست مانند مراقبه و تمرکز، اما نحوه استفاده از آنها اشتباه است».

  معرفی خودروی جدید BMW برای بازار چین

به گفته این روانشناس، متقاعد کردن افرادی که به دنبال روانشناسی زرد هستند واقعاً دشوار است، زیرا اساساً ذهن انسان به دنبال ساده ترین راه ها است. تغییر ذهن تنبل دشوار است و روانشناسی زرد ساده ترین راه برای ارضای خواسته های ذهن تنبل است.

در این شرایط ذهن برای رسیدن به هدف عوامل دیگر را نادیده می گیرد و معتقد است با انرژی مثبت می تواند خیلی چیزها را تغییر دهد. در حالی که عوامل دیگر در دستیابی به هدف مهم هستند، مانند این است که فردی به سرطان مبتلا شود و فکر کند که تنها با تمرکز بهبود می یابد. این یک اشتباه روانی زرد است.

او گفت: «روانشناسی زرد روی ترس های ما کار می کند و روانشناسان زرد این اصول را آگاهانه یا ناخودآگاه به کار می گیرند. مثلاً به ما می گویند هر روز یک دیوار از رویاها بسازید یا یک ساعت تمرکز کنید. ممکن است بپرسید آسیب کجاست و چه آسیبی به فرد وارد می کند؟

به هر حال، این فرآیند مضر است زیرا همه افراد به اندازه مقدار مشخصی انرژی فیزیکی در طول روز انرژی ذهنی دارند. روانشناسان زرد با ایده های اشتباه خود انرژی معنوی شما را می گیرند و در نهایت ناامید می شوید.

باید بدانید که روانشناسی زرد نقطه مقابل روانشناسی علمی است. به گفته روانشناسان مشهور، هر تغییری با درد همراه است. روانشناس با روش ها و تمرین های علمی که به شما می دهد این تغییر را ایجاد می کند. موفقیت و زندگی بهتر مستلزم تغییر در احساسات و رفتار ماست و هر تغییری با سختی و تلاش اتفاق می‌افتد، نه با نگاه کردن به دیوار رویاها، ارسال انرژی مثبت، مدیتیشن یا…

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید