رفع فیلتر اینترنت برای چه کسی؟

فیلترینگ اینترنت برای اساتید و اعضای هیئت علمی برخی از دانشگاه ها حذف می شود.

رفع فیلتر اینترنت برای چه کسی؟

من گزارش میدم زمان خبری ایجاد اینترنت امن برای کودکان در حال حاضر موضوعی است که توسط بسیاری از مسئولان مطرح شده است. اما روز دیگر کاربران اینترنت متوجه شدند که ویژگی جستجوی ایمن است گوگل ناگهان برای آنها روشن و خاموش می شود. زیرا به نظر می رسد که سرویس های DNS گوگل در داخل کشور ربوده شده اند.

مدتی پیش گوگل قابلیتی به نام SafeSearch را اضافه کرد تا برخی از نتایج را از دید کودکان پنهان کند. این ویژگی را می توان در حالت عادی فعال یا غیرفعال کرد. اما به نظر می رسد اپراتورهای تلفن همراه و ثابت ایران با دستکاری و هک کردن DNS، این قابلیت را برای تمامی کاربران ایرانی در هر سنی فعال کرده اند و امکان غیرفعال کردن آن وجود ندارد.

ربودن یا ربودن ip و DNS پلتفرم های خارجی مانند گوگل باعث می شود که تمامی جستجوهای کاربران به داخل کشور هدایت شوند. این اقدام در نهایت منجر به کاهش سرعت و کیفیت خدمات پلت فرم می شود.

چند روز پیش کاربران اینترنت در کشور امکان تغییر حالت Safesearch را در موتورهای جستجو از دست دادند. به عبارت دیگر، کل کشور را کودکان زیر 13 سال می دانند.

موتورهای جستجو دارای قابلیتی به نام جستجوی ایمن هستند که از دسترسی کاربران به محتوای نامناسب جلوگیری می کند. فعال کردن این ویژگی در وب توسط گوگل ارائه شده است و کاربران می توانند آن را در تنظیمات فعال یا غیرفعال کنند.

  شهرداران 4 شهر با حکم وزیر کشور تعیین شدند

این در حالی است که SafeSearch برای کاربران ایرانی به گونه ای فعال شده است که غیرفعال نمی شود. زیرا به گفته کارشناسان این حوزه هک یا هک گوگل DNS اتفاق افتاده است. این اقدام جستجوهای کاربر را به موتورهایی مانند Google و Bing در داخل کشور هدایت می کند.

آیا فیلترینگ اینترنت حذف می شود؟

اینترنت ایران به منظور ایمن سازی فضای وب برای کودکان روی حالت مرور ایمن تنظیم شد. این عمل ممکن است به نوعی نشان دهنده ایجاد یک کلاس اینترنتی باشد. به گونه ای که هر طبقه از جامعه به سطح مشخصی از اینترنت دسترسی دارد.

سید جواد حسینی کیا از اعضای کارگروه شناسایی مصادیق محتوای مجرمانه رایانه ای در حاشیه جلسه شورای اسلامی شهر در روز یکشنبه 5 تیر 1401 در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت فیلترینگ اینترنت اظهار داشت: بر خلاف برخی دیدگاه ها درباره فیلترینگ. فیلترینگ اینترنت برای اساتید و اعضا حذف شد ما معلم برخی از دانشگاه های خاص هستیم. این پروژه در مدت زمان کوتاه و به صورت آزمایشی اجرا می شود.

وی افزود: در گام بعدی این طرح برای معلمان تمامی دانشگاه های کشور اجرا می شود و اینترنت بدون فیلتر در اختیار معلمان داخل دانشگاه ها قرار می گیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «تا زمانی که طرح حفاظت از فضای مجازی بررسی و اجرا نشود، کمیسیون تشخیص مصادیق مجرمانه نقش اساسی در کشور دارد»، تاکید کرد: به سمت توسعه اینترنت پیش می رویم. بدون فیلتر؛ ابتدا فیلترینگ اینترنت برای گروه های هدف حذف می شود و امیدواریم این مشکل گسترش یابد و در نهایت فقط یک سری سایت های خاص که منجر به گسترش فساد می شود فیلتر می مانند.

  پسر دانش آموز همکلاسی خود را به قتل رساند. قتل در مدرسه؟

حسینی کیا با تاکید بر اینکه باید فیلترینگ را در شرایطی قرار دهیم که افرادی که توانایی لغزش دارند با محدودیت مواجه شوند، گفت: امروز برای تعدادی از افراد با توجه به سن و جایگاه علمی آنها این احساس وجود دارد که اگر اینترنت رایگان وجود داشته باشد. قرار می گیرند، این گروه به سمت استفاده نادرست از فضای مجازی نمی روند. این افراد نمونه ای از افراد دیابتی و پرهیز از شیرینی جات هستند.

وزارت ارتباطات باید مسئول کاهش دسترسی کاربران باشد

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش سطح دسترسی کاربران اینترنت گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید در این زمینه پاسخگو باشد.

این عضو کمیسیون تعیین مصادیق جرایم رایانه ای در پایان تصریح کرد: نگاه اصلی سامانه رفع فیلترینگ اینترنت است، اما در صورت فراهم شدن شرایط و ایجاد شرایط امن در فضای مجازی برای فرار گرگ ها این اتفاق می افتد. وحشی. امروزه پلتفرم های فضای مجازی مانند تلگرام در اختیار این گرگ ها قرار گرفته است. باید محیط و زیرساختی را ایجاد کنیم که خودمان در بستر فضای مجازی مدیریت کنیم و اجازه ندهیم مفاسد و مطالب غیراخلاقی در این مجموعه منتشر شود.

دیدگاهتان را بنویسید