رفتار مناسب با معتاد

خبر مرکزی- امروزه ما به اعتیاد به عنوان یک بیماری نگاه می کنیم، بیماری که افراد زیادی را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. فرد معتاد نه تنها در زندگی خود با مشکلاتی روبه رو می شود، بلکه خانواده و دوستان او نیز گاهی بیشتر درگیر اعتیاد می شوند و از آن رنج می برند.

به گزارش خبر مرکزی، متاسفانه در ایران معضل اعتیاد بسیار جدی است و تعداد افرادی که با آن سروکار دارند بسیار زیاد است. باید بدانید که این آمار شامل تعداد افرادی که به صورت تفریحی مواد مخدر مصرف می کنند نمی شود.

با این آمار باید با فردی از خانواده یا حلقه نزدیک خود مواجه شوید که در دام اعتیاد افتاده و درگیر آن شده است. اما رفتار و کار صحیح با یک فرد معتاد چیست؟ چگونه با چنین افرادی رفتار کنیم؟

به خانواده‌هایی که در مجاورت بحران اعتیاد قرار دارند توصیه می‌شود نحوه رفتار با معتاد را بیاموزند تا بتوانند راحت‌تر عزیزان خود را از این بلای نجات دهند.

در زیر چند راه حل وجود دارد که می توانید برای مقابله با یک فرد معتاد از آنها استفاده کنید.

رفتار مناسب با معتاد

1- معتادان را همراهی نمی کند

با معتاد از مواد مخدر استفاده نکنید تا به او نشان دهید که درک می کنید و کنار او هستید. راه های بهتری برای این کار وجود دارد، پس خود را کنترل کنید و تحت هیچ شرایطی با او در مصرف مواد همراه نباشید.

2- فقط نگویید دست بردارید

این کمکی به شما نخواهد کرد که مدام به معتاد بگویید مصرف مواد را متوقف کند. باید بتونی از پسش بر بیای حتی ممکن است برخی به معتاد بگویند که آیا مرا دوست داری یا به دنبال من می روی. باید بدانید که این حرف ها هیچ راهی برای شما و البته معتاد باز نمی کند.

  عوامل توقف دلار در کانال 25

شما باید بتوانید اعتیاد و وابستگی شدید این افراد به مواد مخدر را درک کنید. فرد معتاد به حدی احساس ناچاری به مصرف مواد مخدر می کند که معمولاً این تمایل یا اصرار شدید برای ادامه مصرف مواد را بسیار بیشتر از عشق او به خانواده می داند. وقتی این واقعیت را پذیرفتید، باید اقدام کنید.

رفتار مناسب با معتاد

3- برنامه های ترک اعتیاد را دنبال کنید

به گزارش جامعه گزارش 24، برنامه ها و تحقیقات ترک اعتیاد را ببینید و بخوانید. همانطور که می دانید راه ها و مراکز مختلفی برای رهایی از اعتیاد وجود دارد، اما آیا همه آنها برای شما موثر هستند یا مناسب؟ شما باید با در نظر گرفتن تمامی روش ها راه و مرکزی را انتخاب کنید که با شخصیت و ساختار روانی فرد معتاد هماهنگ باشد.

در این صورت می توانید از دیگران به خصوص کسانی که خود به عنوان خانواده یا معتاد این موضوع را تجربه کرده اند، مشاوره بگیرید. مسیر و مسیری را انتخاب کنید که برای شما قابل درک و روشن باشد.

رفتار مناسب با معتاد

4- از درمان های فشرده خودداری کنید

امروز شاهد تبلیغاتی برای مراکز ترک اعتیاد هستیم که ادعا می کنند پس از چند روز ترک می کنند. به یاد داشته باشید که مسیر موفقیت معمولاً آهسته و پیوسته است، نه ناگهانی و ناگهانی. شاید بتواند چند روزی اعتیاد را ترک کند، اما نمی تواند به این زودی و به این سرعت معتاد بودن را رها کند.

موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر معتقد است که برنامه های سه ماهه یا طولانی تر در بهبود معتادان موثرتر است. اعتیاد یک شبه اتفاق نمی افتد، روزها طول می کشد تا بهبود یابد. بهبودی از اعتیاد زمان زیادی می برد. پس عجله را کنار بگذارید و منطقی عمل کنید.

  سالانه 300 میلیون خزنده در ایران وجود دارد

رفتار مناسب با معتاد

5- از معتاد حمایت کنید

هر فردی در طول زندگی خود به حمایت نیاز دارد و این مشکل معتاد بیش از هر فرد دیگری به حمایت شما و شما نیاز دارد. پس اگر می توانید، معتاد را تنها نگذارید. به معتاد بگویید که از او و بهبودی او حمایت می کنید.


بیشتر بخوانید: خطرناک ترین روانگردان های ایران


فرد معتاد تحت تاثیر مواد، احساس بی ارزشی می کند، اما در صورت حمایت، شانس بیشتری برای بهبود در دوره درمان و بازپروری خواهد داشت.

رفتار مناسب با معتاد

6- اصرار بر ترک معتاد

به گزارش جامعه گزارش 24، اگر تصمیم دارید به یک معتاد کمک کنید و او را وادار به ترک اعتیاد کنید، در مورد آن قاطع باشید و هرگز در تلاش برای آن کوتاهی نکنید. ترک مواد مخدر و ورود به برنامه توانبخشی را جدی بگیرید. توجه داشته باشید که در این موارد بیمار ممکن است به گفتن ادامه دهد که قول می دهد دیگر نکشد یا مصرف خود را کاهش می دهد. از او و گفته هایش گمراه نشوید و بر اراده و تصمیم خود بایستید و اصرار کنید.

7- فرد معتاد را سرزنش یا تحقیر نکنید

اگر واقعاً می خواهید به معتاد کمک کنید، این راه را در پیش بگیرید و در همه چیز ثابت قدم باشید و هرگز معتاد را سرزنش یا تحقیر نکنید. اگر هدف شما کمک است، کمک شما باید از روی مهربانی و خیرخواهی باشد. پس جای اتهام و توهین به این شکل نیست. در این مسیر همراه معتاد باشید و از او حمایت همه جانبه کنید.

  ارزیابی رهبران قبایل عرب برای کارگران بشردوستانه متروپولیتن

2022-10-11 09:18:02

دیدگاهتان را بنویسید