رفتار برخی از مسئولان در شأن هنرمندان نیست!

446711 421 خبر مرکزی

فاطمه معتمدآریا با اشاره به حاشیه های اخیر جامعه فرهنگی کشور بر لزوم بازنگری در مالیات هنرمندان کم درآمد تاکید کرد.

رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران در گفت وگو با ایسنا، درباره مشکلات مالیاتی صنعت سینما و برخی حواشی اخیر گفت: مدتی است که به جامعه فرهنگی کشور به ویژه کارگردانان به شکلی بی سابقه تهمت و توهین می شود. اتحادیه ها بسیار سخت تر از همیشه شد.

وی افزود: موضوع مهمی که این روزها با آن دست به گریبان هستیم و باعث نگرانی جدی بازیگران شده، میزان معافیت مالیاتی بازیگران سینما است. شکی نیست که اخذ مالیات یک کار عادلانه و اصولی است و باید همه نهادها و اقشار جامعه را متناسب با درآمدشان درگیر کند.

البته در بیشتر نقاط دنیا فعالیت هایی مانند فعالیت های فرهنگی و خیریه کم و بیش مشمول استثنائات می شود و تا سال گذشته هنرمندان کشورمان از این عرضه لذت می بردند. اما در سال های اخیر با نمایش وضعیت ظاهری و مالی چند تن از دست اندرکاران سینما به ویژه بازیگران، تصویری غیرواقعی از وضعیت اقتصادی و درآمدی این قشر از جامعه هنری کشور به افکار عمومی ارائه می شود که هیچ ارتباطی ندارد. با شرایط واقعی زندگی صدها بازیگر. ایران وجود ندارد اکثر کارگران با دستمزد ثابت بی‌کار هستند و ممکن است یک سال کار نکنند و نگران بیکاری و از کارافتادگی بالا بدون کوچک‌ترین پس‌اندازی باشند.

معتمدآریا با تاکید بر اینکه «در مورد بازنگری در سقف معافیت مالیاتی بیشتر بازیگران کم درآمد سینما صحبت می کنم»، ادامه داد: سقف درآمد معافیت مالیاتی بازیگران سینما باید تغییر کند و سقف معقولی متناسب با هزینه ها و درآمد آنها داشته باشد. پس از مشورت با کارشناسان و حضور نمایندگان اصناف سینمایی کشور مشخص شود. در حال حاضر این درخواست از سوی نمایندگان انجمن بازیگران سینما و خانه سینما با جدیت در حال پیگیری است.

  کمی سرگرم کننده؛ شخصیت شناسی با رسم دایره و مثلث

رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران درباره شایعه برخورد نامناسب برخی از مسئولان و مسئولان حوزه مالیاتی با بازیگران گفت: جلساتی با همکارانم که در شأن جامعه هنری کشور نیست، برگزار شد. مثلاً از یک بازیگر قدیمی و معروفی که به حوزه مالیاتی رفته بود خواسته بودند که ثابت کند بازیگر است!

در برخی موارد افرادی که در ملک بودند با همکارانم تماس گرفتند و با لحنی ناخوشایند و شدید از آنها خواستند مالیات خود را پرداخت کنند.

به نظر من سازمان امور مالیاتی باید یک اداره کاملا مستقل برای هنرمندان ایجاد کند و کارکنان بیشتری را برای برخورد با اقشار مختلف متناسب با حرفه خود تربیت کند، زیرا با کسانی سروکار دارد که کارشان پول و تجارت است و در امور مالیاتی تجربه دارند. زندگی او فقط برای فعالیت های هنری است و بیشتر آنها هیچ اطلاعی از مقررات اداری و مالی ندارند. باید متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید