رضا عطاران; او مردی است که شبیه مار است!

439459 563 خبر مرکزی

رضا عطاران بدون شک یکی از محبوب ترین چهره های طنز است و سبک خاص او در کمدی طرفداران بی شماری دارد. او نوعی کمدی منحصر به فرد دارد که باعث شده مخاطب احساس نزدیکی به او کند و به همین دلیل حضور او در هر فیلمی تضمینی برای فروش بالای این فیلم است.

هوشنگ گلمکانی در یکی از یادداشت هایش گفته است عطاران ساده و بی تکلف بود.

مهران مدیری که با «ساعت خوش» او را به سینما و تلویزیون معرفی کرد، گفت که آتران از ابتدا استعداد بیشتری نسبت به همنوعان خود داشت. پیمان قاسمانی همچنین گفت که آتاران بسیاری از مشاغل پیشنهادی را نپذیرفته و همین انتخاب آثار باعث ماندن او شده است.

کار در دنیای طنز و کمدی همیشه جسارت و جدیتی می خواهد که در بازیگران معمولی وجود ندارد. شجاعت آتاران علاوه بر تلاش، همراه با خویشتن داری از انجام هیچ کاری، او را در دهه ششم زندگی در موقعیتی دست نیافتنی قرار داد. جایگاهی که روز به روز بر محبوبیت عطاران می افزاید. حتی اگر روی صفحه نقره ای یا در قاب تلویزیون قابل مشاهده نباشد.

یک دهه پیش اگر کسی پیش بینی می کرد که یک دهه بعد ستاره همه سوپراستارها سقوط می کند و فقط یک سوپراستار باقی می ماند و نامش رضا عطاران است، مودبانه ترین واکنش یک لبخند بود. مبنای رویکرد عطاران به مفهوم ستاره مشکوک بود. اما حالا او مردی است که شبیه مار است. تهیه کنندگان فیلم می دانند که او با بازی در هر فیلمی با هر کیفیتی پول در می آورد.

  همه چیز در مورد ویروس زامبی. واقعیت یا شایعه؟!

این بازیگر 53 ساله علاوه بر طنز، توانایی خود را در ایفای نقش های جدی نیز نشان داد.دو فیلمش.

پیش از «روشن»، «دهلیز» ساخته بهروز شعیبی، متنوع ترین فیلم این بازیگر در کارنامه اش بود. او در این فیلم در نقش معلمی آرام و درونگرا ظاهر شد که مرتکب قتلی غیرعمد شد و اکنون در انتظار اعدام است.

اما روشن به کارگردانی روحلا حجازی را می توان نقطه عطفی در بازی آتاران دانست که سیمره بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر در سال 90 را به ارمغان آورد تا نشان دهد هنوز حرف تازه ای برای گفتن در بازیگری وجود دارد.

رضا عطاران نیز از معدود اهالی سینمای این دیار است که همچنان «محبوب» است و رازی است که بین میمیک صورتش و لبخند مردم رد و بدل می شود.

در اینجا نگاهی می اندازیم به چند اثر ماندگار طنز این بازیگر و کارگردان دوست داشتنی که جزو پرفروش ترین های تاریخ سینمای ایران هستند. کدام فیلم عطاران را بیشتر دوست دارید؟

آقایان ممنوع (کارگردان: رامبد جوان)

ورود آقایان ممنوع یکی از کمدی های محبوب دهه نود است که یکی از دلایل اصلی این محبوبیت حضور درخشان رضا عطاران در فیلم است. او نقش منشی شیمی جبلی را بازی کرد. معلمی خجالتی و دست و پا چلفتی که رویارویی با دختران مدرسه ای به موقعیت های کمدی درجه یک می انجامد.

این فیلم با فروش پنج میلیارد و صد میلیون جلدی دومین فیلم پرفروش سینمای ایران در دهه 90 بود.

مصادره (کارگردان: مهران احمدی)

عطاران در فیلم مصادره نقش یارجانلو را بازی می کند و جوانی و میانسالی او را به تصویر می کشد. کارمند فروشگاه های ساواک که سادگی او را در شرایط عجیبی قرار می دهد. آتاران با بازی درخشان خود توانست ویژگی های مهم این شخصیت از جمله ساده لوحی و جذابیت او را به تصویر بکشد و بلاتکلیفی او برای مخاطب کاملا قابل قبول است.

  فاصله گذاری اجتماعی زنبورها

اولین اثر کارگردانی مهران احمدی در سال 96 حدود پانزده میلیارد و هفتصد میلیون تن در گیشه فروش داشت.

نهنگ عنبر (کارگردان: سامان مقدم)

ارژنگ صنوبر یکی از محبوب ترین طرح های اوست. مرد ساده ای که در نوجوانی عاشق یک رویا می شود و تمام این سال ها برای رسیدن به آن هر کاری که ممکن است انجام می دهد. نقش آتاران در این فیلم را می توان به دو نیمه تقسیم کرد. نیمه اول روی طنز و کمدی او متمرکز بود و در نیمه دوم توانایی خود را در بازی درام ثابت کرد.

کمدی سامان مقدم با فروش نزدیک به هفت میلیارد جلد پس از محمد رسول الله دومین فیلم پرفروش سال 94 شد.

هزارپا (کارگردان: ابوالحسن داودی)

او در این فیلم نقش رضا را بازی می کند که یک پایش را از دست داده است. پس از آشنایی با دختری پولدار و قسم خوردن با یک جانباز، با نقشه وارد آسایشگاه جانبازان می شود و سعی می کند توجه دختر را به خود جلب کند. آتران به دلیل شوخ طبعی ذاتی و دانش طنز یکی از بهترین بازی های خود را ارائه می کند که با استقبال مخاطبان مواجه شد.

این فیلم با فروش بیش از 38 میلیارد گیشه پرفروش‌ترین اثر عطاران است.

تک نفره (کارگردان: مسعود اطیابی)

عطاران پس از سه سال با یک فیلم انفرادی به سینماها بازگشت. داستان فیلم درباره سه دوست است که پس از برنامه ریزی برای سرقت، درگیر اتفاقات عجیبی می شوند.

او در تک نفره همان شخصیت آشنا و ملموسی را که می شناسیم به تصویر می کشد و ایجاد موقعیت های طنز فراوان در فیلم مدیون حضور دلنشین و بازی خوب اوست. پیش بینی می شود این فیلم به دلیل حضورش به رکورد پرفروش ترین فیلم سینمای ایران برسد.

  تصاویر/ زاینده رود دوباره جان می گیرد

منبع: بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید