رشد 14 درصدی مصرف بنزین در کشور

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از افزایش میانگین مصرف روزانه بنزین در کشور به بیش از 100 میلیون لیتر در چهار ماهه نخست امسال خبر داد.

رشد 14 درصدی مصرف بنزین در کشور

من گزارش میدم زمان خبریزنگ خطر واردات بنزین ایران زمانی به صدا در آمد که مدیر برنامه ریزی شرکت ملی صدا و سیما میانگین مصرف بنزین ایران در چهار ماهه اول سال 1401 را حدود 101 میلیون لیتر (100 میلیون و 900 هزار لیتر) در روز اعلام کرد. این در حالی است که توزیع سراسری بنزین در همین بازه زمانی حدود 107 میلیون لیتر (107 میلیون و 600 هزار لیتر) است. جالب است بدانید که مصرف روزانه بنزین در مدت مشابه سال 1400 تنها 87 میلیون لیتر بوده که نشان دهنده افزایش 14 درصدی مصرف بنزین در آن سال است.

کاهش تولید بنزین تکذیب شد

جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: تولید بنزین مانند سال های گذشته بوده و کاهش نداشته است. در حال حاضر تولید روزانه بین 94، 98، 100 تا 104 میلیون لیتر است. در واقع تولید بر اساس تعداد پالایشگاه ها و تعمیرات اساسی در نظر گرفته می شود و با توجه به این مسائل نوساناتی در تولید وجود دارد. اما ارقام 70 و 80 میلیون لیتر در روز منطقی و صحیح نیست.

وی در مورد مصرف سوخت نیز تصریح کرد و گفت: بحث کیفیت خودرو در قانون هوای پاک و وظیفه سازمان استاندارد است و خودروها باید با توجه به میزان مصرف استاندارد لازم را داشته باشند. تعداد خودروها و موتورسیکلت های شخصی در کشور حدود 25 تا 26 میلیون دستگاه است. با دستیابی به استاندارد جهانی به کاهش 50 درصدی مصرف دست خواهیم یافت. این حجم کاهش ارزش افزوده بالایی دارد و درآمد ارزی کشور است. وی افزود: بخش خودرو در حال حاضر مصرف سوخت بیشتری دارد. ضمن اینکه انرژی ارزان نباید مبنای اتلاف انرژی قرار گیرد و خودروسازان را ملزم به رعایت استانداردها کرد.

  توجه؛ عمل لیزیک فقط برای این افراد مناسب است!

میانگین مصرف روزانه بنزین در کشور به بیش از 100 میلیون لیتر رسید

افشین مهدوی مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: از اول فروردین ماه سال 1401 تا پایان تیرماه امسال به طور متوسط ​​190 هزار لیتر بنزین در کشور توزیع شد.

وی افزود: میانگین توزیع روزانه نفت و گاز کشور در بازه زمانی یکم فروردین تا 9 تیرماه امسال 107 میلیون و 600 هزار لیتر در روز است.

میانگین مصرف روزانه بنزین در کشور در سال 1400 نزدیک به 87 میلیون لیتر بوده که نشان دهنده افزایش 14 درصدی مصرف بنزین در کشور از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل (1400) است. ).

مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی کشور یکی از اولویت هایی است که وزارت نفت و به ترتیب شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در راس برنامه های خود قرار داده اند، اما کاهش شکاف بین تولید فعلی و مصرف و افزایش سرسام آور مصرف بنزین در سبد سوخت خودروها واردات نگران کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید