رشد اندک شاخص بورس

بورس اوراق بهادار تهران اولین روز معاملاتی بهمن ماه را با افزایش نماگر اصلی به پایان رساند و در حالی که شاخص همگن پس از صعود صبح تغییر جهت داد، اما شاخص کل به دلیل تقاضا برای برخی نمادها، هرچند اندک، همچنان مثبت باقی ماند.

نگاه بورسیه های سامانه کدال یکی از مهم ترین دلایلی بود که دیروز عرضه و تقاضا را در سالن شیشه ای غربال کرد.

اینرسی سهام موج کدال

بازار سهام در دومین روز بهمن ماه سال جاری همچنان کند است. شاخص کل در طول روز موفق به افزایش 0.19 درصدی شد، در حالی که شاخص همگن همپای دماسنج اصلی بازار نشد و 0.43 درصد رشد کرد.

در طول روز آنچه توانست تا حدودی بازار را تحریک کند، افزایش تقاضا برای نمادهای پیچیده بود. این افزایش به این دلیل است که بر اساس گزارش عملکرد 9 ماهه منتشر شده در سایت پالایشگاه کدال، توانسته اند افزایش سودآوری خوبی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت برسانند. این امر منجر به افزایش تقاضا برای شرکت هایی شد که در سه ماهه سوم سال عملکرد خوبی داشتند.

به نظر می رسد در صورت کاهش عدم قطعیت و ثبات نسبی متغیرهای اقتصادی و سیاسی، پتانسیل های بنیادی موجود می تواند شرایطی را برای بازگشت منابع به تالار شیشه ای و افزایش قیمت ها فراهم کند.

آبگوشت سبز نازک

هفته آینده در بازار سهام آغاز شد و سرمایه گذاران بورس تهران در حالی که همچنان شاهد ضعف تقاضا بودند، توانستند اندکی افزایش شاخص ها را در این بازار مشاهده کنند. هر چقدر هم که ضعیف بود، دماسنج بورس آن روز بالا رفت.

بر این اساس، در روز شنبه ارزش میانگین موزون قیمت ها 0.19 درصد افزایش یافت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 281 هزار واحد رسید. این رشد در حالی رخ می دهد که بسیاری از نمادهای بورسی در همان روز در محدوده منفی به معاملات خود ادامه دادند و نمادهایی که مثبت بودند، سیگنال واضحی از رشد پایدار برای سهامداران و فعالان بازار نداشتند.

اما به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار، عدم تداوم کاهش شدید شاخص عرضه و تقاضا نسبت به هفته قبل، ممکن است امید به عدم عرضه زیاد و اشباع فروش را در بسیاری افزایش دهد. نمادها

  آمار فوت شدگان از تاج امروز 1401/01/31

بر این اساس، روز شنبه هر چند شاخص همگن نتوانست همان رشد ضعیف شاخص رشد را نشان دهد، اما نرخ برگشت آن برای بدتر یا حتی تثبیت وضعیت نمادهای کوچک بازار بر اساس تحرکات آن کافی نبود. منفی می دانست.

به نظر می رسد در حالی که مذاکرات بر سر احیای برجام به شکست ادامه می دهد، نتیجه توافق هسته ای نیز مانند سایر اخبار و وعده های احیای بورس احتمالا کم رنگ و بی اثر می شود.

دیروز در حالی که اخبار غیرواقعی از احتمال توافق موقت به رسانه ها رسید، منابع نزدیک به دستگاه دیپلماسی ایران با تاکید بر غیرواقعی بودن ادعاها در این زمینه، از اصرار این کشور بر لغو تمامی تحریم ها و رضایت ایران از هرگونه رد شده خبر دادند. برنامه ای برای حفظ سیستم تحریم های هسته ای یا غیرهسته ای.

به گفته منابع خبری، ایران همچنان در نظر دارد بازگشت به وضعیت عادی تعیین شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد را مشروط به لغو تمامی تحریم های محدود کننده منافع اقتصادی ایران و همچنین لزوم راستی آزمایی لغو تحریم ها و ارائه ضمانت های یونایتد کند. ایالت ها.

اما طرف آمریکایی با رد این درخواست در هفته گذشته نشان داد که نمی‌خواهد شرط مذکور را بپذیرد و قصد دارد ایران را در یک محدودیت زمانی قرار دهد و صرفاً به زمان محدود مذاکرات اشاره کند. دادن.

این امر باعث می شود تا هیجان مداوم اخبار مذاکرات هسته ای و تکرار آن در مقابل انتظارات بازار ارز و بورس، راه را برای بازگشت به اخبار و تحلیل های اصلی به دور از هیجانات سیاسی هموار کند.

نگاه بورس به کدال

به گفته بسیاری از فعالان بازار سهام، یکی از مشکلاتی که در معاملات قبلی در بورس و خارج از بورس بیشتر به چشم می خورد، گزارش های میان دوره ای ارسالی به سامانه کدال بود.

در روزهای اخیر، ارائه گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها که انتظار می‌رفت بیشتر تحت‌تاثیر نابسامانی‌های روزانه بازار قرار گرفته و در بحبوحه سایر اخبار سیاسی و اقتصادی گم شوند، به تدریج تحلیلگران را به تغییرات چشمگیر در برخی گزارش‌ها امیدوار کرده است. بی حالی که هفته پیش دیدیم

بر این اساس بررسی ها نشان می دهد که در گروه هایی مانند کشاورزی، گزارش عملکرد 9 ماهه نسبت به فصل تابستان تغییر چشمگیری را نشان می دهد. بر اساس گزارش های ارائه شده در سایت کدال، در روزهای اخیر عملکرد این نمادها نسبت به تابستان افزایش چشمگیری داشته است که باعث شده تا سودآوری آنها نسبت به فصل قبل تا 100 درصد افزایش یابد.

  پل توماس اندرسون سراغ پیتزای شیرین می رود

با این حال برخی از نمادهای صنعت پتروشیمی حتی بهتر از نمادهای کشاورزی بودند. در سایر گروه ها نیز وضعیت به همین منوال است چرا که نمادهای فعال در گروه سیمانی، دارویی، غذایی و فلزی علاوه بر کشاورزی و پتروشیمی توانستند درآمدهای خود را در سه ماه اخیر نسبت به فصل تابستان افزایش چشمگیری داشته باشند. با این حال دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است برخی نمادها در روزهای اخیر با افزایش قیمت قابل توجهی همراه نباشند.

به عنوان مثال، باید توجه داشت که در برخی از صنایع و به ویژه شرکت ها، روند کلی درآمدزایی خطی نیست و در برخی از آنها تغییر درآمد در فصول خاصی مانند زمستان یا تابستان کاملاً رایج است.

البته لازم به ذکر است که در برخی صنایع در تابستان سال جاری موضوع کاهش برق و گاز مطرح شد که می توان یکی یکی تاثیر آن را بر شرکت ها دانست. در نتیجه حتی در فصل پاییز امسال نیز برخی شرکت ها سودآوری بهتری نسبت به سال های گذشته دارند.

اگر از برخی گروه هایی که شاید تاثیر آنها در ارتقای بهره وری در گزارش های کدعلی چندان مشهود نباشد، بگذریم، خواهیم دید که دیروز در برخی نمادها مانند پالایشگاه ها تقاضا مشهود بود. بررسی ها نشان می دهد که این نمادها توانسته اند سود بهتری نسبت به ارائه خود در پاییز گذشته داشته باشند.

این امر به این دلیل است که افزایش قیمت نفت در سال جاری منجر به افزایش کرک اسپرد این شرکت ها و افزایش سود از این نمادها شده است. دیروز شتران، شپنا و شبندر از جمله نمادهایی بودند که تاثیر مثبت آنها بر شاخص کل بورس مشهود بود.

در آینه اعداد

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد 0.19 درصدی 327 نماد معامله شده همراه بود، قیمت پایانی 96 سهم معادل 29 درصد از کل نمادهای معامله شده روز شنبه در مقابل 218 سهم (67 درصد) مثبت شد. 327 کاراکتر). معامله شده) در سطوح منفی معامله می شوند.

  مناسب برای برند تاناکورا

در بورس تهران 13 نماد (40 درصد) به ارزش 105 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند اما در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 63 نماد بورسی (19 درصد) به ارزش 126 میلیارد تن بودیم. بررسی اعداد معاملات در آن روز نشان می دهد ارزش معاملات خرد در اولین روز هفته در محدوده 1769 میلیارد تن بوده که همچنان پایین است.

اما بین درج این رقم با ارقام ثبت شده ارزش معاملات خرد در روزهای اخیر تفاوت معناداری وجود ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد بورس تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش بورس همچنان در رکود به سر می‌برد و در صورتی که نتواند تغییر محسوسی را شاهد باشد، احتمالا هفته آینده نیز به این روند ادامه خواهد داد.

با وجود طولانی بودن ماجرا، اما مهم ترین عاملی که می تواند تاثیر روانی قابل توجهی بر نمادهای بورس داشته باشد، موفقیت یا شکست مذاکرات احیای برجام است که تاکنون در هاله ای از ابهام بوده است. با این حال، اشتباه نیست اگر بگوییم روند پیشرفت گزارش های ارائه شده در 9 ماهه امسال، در صورت تداوم در روزهای آینده در گزارش های ماهانه دی ماه، احتمالا روزهای بهتری را برای بورس تهران شاهد خواهیم بود. در ماه فوریه

دیروز برآیند تمامی معاملات بورس تهران منجر به خروج یک هزار و 844 میلیارد تن پول واقعی دیگر از بورس تهران شد و این بازار بار دیگر ثبات خود را در ادامه روند کند و مستمر خروج پول از چرخه معاملات نشان داد. . بر این اساس، معاملات دومین روز بهمن ماه امسال در حالی به پایان رسید که گروه فلزات اساسی مانند بسیاری از روزهای گذشته بیشترین سهم را در خروج ارز واقعی از بورس داشت.

در این روز گروه های «شیمیایی»، «بانک ها» و «ساخت وسایل نقلیه موتوری و قطعات» در رده های بعدی سلب اعتماد سهامداران حقیقی قرار گرفتند. گفتنی است در این روز گروه فرآورده های نفتی به لطف عملکرد خوب 9 ماهه گذشته بر خلاف سایر گروه های بازار موفق به جذب سرمایه از سوی سرمایه گذاران واقعی شد.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید