راه های تشخیص سرطان پروستات چیست؟

درمان سرطان پروستات قبل از گسترش آسانتر است. با این حال، در برخی موارد، سرطان به قدری کند رشد می کند که معمولاً نیازی به درمان ندارد. پزشکان غربالگری سرطان پروستات را در سن 50 سالگی یا زودتر برای مردانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند توصیه می کنند.

«غربالگری» به معنای آزمایش بیماری است. حتی اگر علائمی نداشته باشید. آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و آزمایش دیجیتال رکتال (DRE) دو آزمایشی هستند که برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می شوند.

هر دو برای تشخیص زودهنگام سرطان مفید هستند. با این حال، این آزمایشات کامل نیستند. نتایج غیر طبیعی هر دو آزمایش لزوماً به معنای سرطان نیست و ممکن است به دلیل هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا عفونت باشد.

انجمن اورولوژی آمریکا (AUA) توصیه می کند که با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید غربالگری شوید یا خیر صحبت کنید.

دو نوع اصلی غربالگری عبارتند از:

آزمایش خون PSA

PSA پروتئینی است که فقط توسط غده پروستات تولید و ترشح می شود. آزمایش خون برای آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) راهی برای غربالگری سرطان پروستات و اندازه گیری سطح PSA در خون است.

در شرایط عادی، PSA بسیار کمی در خون مردی با پروستات سالم یافت می شود. در واقع، PSA پایین نشانه سلامت پروستات است. سرطان پروستات جدی ترین علت افزایش PSA است. با این حال، یکی دیگر از دلایل PSA بالا ممکن است بزرگ شدن خوش خیم (غیر سرطانی) پروستات باشد. پروستاتیت (التهاب پروستات) نیز می تواند باعث افزایش PSA شود.

  7 راه حل برای درمان گرگرفتگی

سطوح بالا PSA نوع سلول های سرطانی موجود را به ما نشان نمی دهد، بلکه وجود یا عدم وجود سرطان را نشان می دهد.

به خاطر داشته باشید که افزایش سریع PSA نیز ممکن است نشانه نادرست بودن نتیجه آزمایش باشد.

معاینه دیجیتال رکتوم یا DRE

معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) به پزشک کمک می کند تا مشکلات پروستات را تشخیص دهد. در این آزمایش، بیمار یا خم می شود یا به یک طرف تخت دراز می کشد. سپس پزشک انگشت دستکش و روغنی خود را وارد راست روده می کند. در طول معاینه، پزشک شکل یا ضخامت غیر طبیعی پروستات را بررسی می کند.

تست DRE ایمن و آسان است، اما به خودی خود نمی تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و باید با آزمایش PSA انجام شود.

منبع: urologyhealth

مترجم: الهه جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید