راه های اعتماد

445714 149 خبر مرکزی

فرادید| اعتماد بخش مهمی از هر رابطه است. بدون اعتماد، به خصوص بین دو شریک عاطفی، یک رابطه سالم طولانی مدت بعید به نظر می رسد. مشکل اعتماد به طرق مختلف بروز می کند، مثلاً چنین فردی ممکن است به حرفه ای بودن دیگران اعتقاد نداشته باشد یا به الزاماتی که دیگران برای او دارند مشکوک باشد و نیت و انگیزه آنها را زیر سوال ببرد. مهمتر از همه، برقراری روابط صمیمانه و نزدیک با دیگران برای او بسیار دشوار است.

چرا مشکل اعتماد مضر است

به گزارش فراد؛ اعتماد مزایای بسیاری دارد که برای سلامت رابطه و رفاه عاطفی مهم است. اعتماد اجازه می دهد:

آسیب پذیر باشید
خودت باش
احساس امنیت و آرامش کنید
روی نکات مثبت تمرکز کنید
صمیمیت و صمیمیت را افزایش دهید
تعارض را به حداقل برسانید

نشانه های مشکل اعتماد

بدترین را تصور کنید: به بدترین افراد اطرافتان فکر کنید، حتی اگر در گذشته قابل اعتماد بوده باشند. به عنوان مثال، شخصی به او پیشنهاد کمک می دهد، اما او نگران است که در ازای آن چه می خواهد.

شک داشته باشیدبه نیت افراد مشکوک است، حتی اگر دلیل کمی برای شک در رفتار آنها داشته باشد زیرا احساس می کند که دیگران قصد آسیب رساندن یا فریب او را دارند.

خود ویرانگری: او طوری رفتار می کند که به رابطه اش لطمه می زند زیرا فکر می کند بهتر است همین الان همه چیز را تمام کند تا اینکه منتظر ناامید شدن در آینده باشد.

روابط ناسالم: این فرد همیشه در ایجاد روابط بلندمدت سالم با دیگران شکست می خورد. ایجاد اعتماد در یک رابطه عاشقانه ممکن است کمی طول بکشد، اما کسانی که با اعتماد مشکل دارند ممکن است هرگز چنین رابطه ای را تجربه نکنند.

  رضا نیکا پیش بینی شده بود پیشگویی رضا نیکا باعث خنده مردم شد

بدون بخشش: وقتی اعتماد برای شخصی مشکل ساز باشد، پس از خدشه دار شدن اعتماد او به دیگری، بخشش طرف مقابل برای او بسیار سخت است، اگر غیر ممکن نباشد. ناتوانی او در بخشش و فراموش کردن، تمام زندگی او را تحت تأثیر قرار می دهد، نه فقط بر تعاملاتش. این ناتوانی منجر به احساس گناه، شرم، رنجش و پشیمانی می شود.

عایقدر بسیاری از موارد بی اعتمادی باعث می شود که فرد بین خود و دیگران دیوار بکشد و از ترس خیانت یا ناامیدی، رابطه را به کلی از بین می برد.

روی نکات منفی تمرکز کنیدصرف نظر از موقعیت، این فرد همیشه روی چیزهایی تمرکز می کند که انتظار دارد اشتباه شود. بر این اساس، افراد به جای ویژگی های مثبت، بر کاستی ها، ضعف ها یا اشتباهات خود تمرکز می کنند.

تمام علائم ذکر شده در بالا، فرد را به موجودی منزوی، تنها و بدفهم تبدیل می کند.

دلایل ایجاد مشکل در اعتماد دیگران

خیانت در رابطه گذشته (این تجربه بسیار دردناک می تواند باعث شود که فرد در روابط آینده خود با مشکل اعتماد مواجه شود.)
ناسازگاری والدین (این مرد را می ترساند که در رابطه آینده خود نیز با مشکل اعتماد روبرو شود)
طرد از طرف جامعه همسالان (در دوران کودکی یا بزرگسالی، به خصوص اگر فرد نداند که چرا طرد شده است و اگر این تجربه تلخ بارها تکرار شود، غلبه بر مشکل اعتماد بسیار دشوارتر می شود)
تجربیات منفی (رویدادهای آسیب زا روانی در دوران کودکی می تواند منجر به مشکلات اعتماد در بزرگسالی شود)
سبک های اعتیاد آور (فردی که دارای سبک دلبستگی ناایمن است، در اعتماد به دیگران مشکل دارد و احتمال بیشتری دارد که در روابط خود احساس حسادت و اضطراب کند.)

  طرح پیش فروش یک عضو جدید از خانواده نوا

چگونه بر مشکل اعتماد غلبه کنیم

به آرامی اعتماد ایجاد کنید: مهم است که به اندازه کافی به دیگران اعتماد کنید تا آنها را وارد زندگی خود کنید و در برخی موارد آنها را به خاطر اشتباهاتشان ببخشید. برای اعتماد کردن عجله نکنید.

در مورد مشکل اعتماد خود صحبت کنید: لازم نیست جزییات اتفاقات گذشته را بگویید، بلکه کافی است با صراحت در مورد مشکل اعتماد خود صحبت کنید تا طرف مقابل شما را بهتر درک کند.

بین اعتماد و کنترل تمایز قائل شویداین افراد معمولا نیاز به کنترل دارند و این رفتار توسط دیگران به عنوان بی اعتمادی تلقی می شود. چنین فردی اگر نتواند کنترل کامل بر هر موقعیتی داشته باشد احساس می کند به او خیانت شده یا مورد سوء استفاده قرار گرفته است. این طرز تفکر در درازمدت برای رابطه مضر است. برای ایجاد اعتماد، یاد بگیرید که چقدر بر یک موقعیت کنترل دارید.

اعتماد را در اولویت قرار دهیداعتماد به دیگران می تواند برای شما سخت باشد، اما ایجاد اعتماد بخش اساسی هر رابطه است. بنابراین باید آن را در اولویت زندگی خود قرار دهید، حتی اگر یک چالش باشد.

قابل اعتماد باشیداگر می خواهید بین خود و شخصی اعتماد ایجاد کنید، ابتدا باید آماده باشید که به او اعتماد کنید، یعنی در مورد احساسات، باورها، افکار و مرزهای خود با او صادق باشید. دوم، شما باید فهیم و عاقل باشید به این معنا که اگر آن شخص به طور ناخواسته به این اعتماد آسیب زد، او را درک کنید، زیرا هر کسی ممکن است اشتباه کند. ایجاد تعادل بین این دو رفتار به ایجاد روابط سالم بر اساس اعتماد کمک می کند.

  پرداخت مستمری به صورت اقساطی

از یک درمانگر کمک بگیریدبرای غلبه بر مشکل اعتماد می توانید از یک درمانگر کمک بگیرید. رابطه درمانی شما با درمانگر می تواند ابزار قدرتمندی برای یادگیری نحوه اعتماد به دیگران باشد.

یاد بگیرید که به خودتان اعتماد کنید

یکی از بهترین راه ها برای ایجاد اعتماد، اعتماد به خود است. این بدان معنا نیست که هرگز نباید خود یا انتخاب های خود را زیر سوال ببرید، بلکه به این معنی است که باید خودآگاهی قوی تری داشته باشید تا قضاوت ها و روابط شما با دیگران بالغ تر و عاقلانه تر شود.

تمرین مراقبت یک استراتژی موثر است. هنگامی که از ذهن آگاهی استفاده می کنید، می توانید بدون نگرانی در مورد گذشته یا آینده از احساس خود در حال حاضر آگاه باشید.

منبع: verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید