راهکارهایی برای افزایش ضریب هوشی

خبر مرکزی- یکی از مسائلی که به ویژه در سال های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده است، ضریب هوشی بالا است. خیلی ها سعی می کنند در صورت نداشتن ضریب هوشی بالا، شرایطی را فراهم کنند تا فرزندانشان به ضریب هوشی بالایی دست یابند، اما آیا این امکان وجود دارد؟ آیا افراد در هر سنی می توانند IQ خود را افزایش دهند؟

تا چند دهه پیش، بسیاری از مردم بر این باور بودند که افراد با یک ضریب هوشی به دنیا می‌آیند و این چیزی نیست که بتوان آن را تغییر داد، چیزی که امروزه کاملاً رد شده است و امروزه می‌دانیم که انواع هوش وجود دارد، هر کدام از که بر اساس عوامل قابل طبقه بندی، افزایش یا حتی کاهش است.

امروزه محققان به وضوح بیان می کنند که افزایش ضریب هوشی ممکن است.

عوامل موثر بر افزایش ضریب هوشی

IQ به معنای توانایی یک فرد برای استدلال در زمینه های مختلف است. اندازه گیری ضریب هوشی اولین بار توسط آلفرد بینه روانشناس فرانسوی در سال 1900 انجام شد و پس از آن این موضوع رایج شد.

به گزارش جامعه گزارش 24، امروزه می دانیم که نمی توان با انجام تنها یک تست، آن هم یک تست اینترنتی، دقیقاً تشخیص داد که یک فرد چه ضریب هوشی دارد، در حالی که انواع و انواع هوش را می شناسیم که از گذشته نمی دانستیم. .

راه های افزایش ضریب هوشی

انواع هوش

هوش انسان به دو دسته تقسیم می شود: هوش مایع و متبلور.

هوش سیال هوشی است که با استدلال انتزاعی مرتبط است. در حالی که هوش متبلور با رشد مهارت های فکری مرتبط است.

مطالعات نشان می دهد که هوش انسان تحت تاثیر عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی است. در اینجا برخی از این عوامل وجود دارد:

  خواص عالی آب آناناس برای درمان بیماری ها

– ضریب هوشی والدین
– انواع ژن ها
– زندگی خانوادگی
– سبک فرزند پروری
– غذا خوردن
– آموزش و پرورش

تست IQ نشان می دهد که در مقایسه با افرادی که تست IQ داده اند چقدر باهوش هستید. افراد معمولاً میانگین ضریب هوشی 100 دارند، در واقع 70 درصد تست های هوش بین 85 تا 115 است که به معنای 15 امتیاز بالاتر یا کمتر از میانگین 100 است.

95 درصد تست های هوش بین 70 تا 130 هستند. فقط 5 درصد باقی مانده زیر 70 یا بالای 130 هستند. عدد کمتر از 70 نشان می دهد که فرد توانایی یادگیری پایینی دارد و نمره بالاتر از 130 فرد را در گروه افراد قرار می دهد. نوابغ

اما آیا این واقعیت که فردی ضریب هوشی بالایی دارد به این معنی است که شما باید و می توانید کارهایی مانند انیشتین یا هاوکینگ انجام دهید؟ انصافا نه

راه های افزایش ضریب هوشی

کاربرد تست هوش

هر کسی با بهره هوشی معمولی می تواند مطالعه کند و چیزهایی را یاد بگیرد، اما برخی از افراد برای یادگیری در برخی زمینه ها به زمان بیشتری نیاز دارند.

در یک سیستم آموزشی صحیح و اصولی، معلم می تواند با انجام تست هوش متوجه شود که کدام دانش آموزان به زمان و آموزش بیشتری نیاز دارند و در چه زمینه هایی نیاز به کمک بیشتری دارند.

علاوه بر این، آزمون هوش می تواند نقش تأییدی در یافتن دانش آموزان با استعدادهای درخشان داشته باشد. در واقع تست هوش به افراد کمک می کند تا استعدادهای خود را بیابند و روی آنها سرمایه گذاری کنند.

  معرفی جاذبه های پارک جمشیدیه تهران

راه های افزایش ضریب هوشی

همانطور که گفته شد با استفاده از روش ها و راهکارهایی می توان ضریب هوشی را افزایش داد.

1- یک بازی فکری انجام دهید

بازی های فکری حافظه را تقویت می کند و جالب اینکه مهارت هایی که حافظه را تقویت می کند، مهارت های استدلال و زبان را نیز افزایش می دهد. بازی‌های تمرکزی مانند سودوکو، میز ضربدری و شطرنج می‌توانند در افزایش ضریب هوشی بسیار موثر باشند. شطرنج توانایی حل مسئله افراد را افزایش می دهد و تمرکز را افزایش می دهد. در واقع، شطرنج باعث می شود هر نیمکره مغز شما تحریک شود.


بیشتر بخوانید: هوش هیجانی چیست و چگونه تقویت می شود؟


در ونزوئلا مطالعه ای در مورد شطرنج و تاثیر آن بر بهره هوشی بر روی کودکان انجام شد که نشان داد کودکانی که به مدت 14 هفته به طور مداوم در کلاس های شطرنج شرکت می کردند نسبت به سایر کودکانی که در این درس ها شرکت نمی کردند ضریب هوشی بالاتری داشتند. مطالعه مشابه دیگری در سال 2003 در یکی از دانشگاه های استرالیا انجام شد که نتایج این مطالعه را تایید کرد. در این تحقیق نشان داده شد که کسانی که شطرنج بازی می کنند ضریب هوشی بسیار بالاتری دارند.

مطالعه موسیقی

این که هرکس برای تحصیل موسیقی می رود باید یک نوازنده مشهور جهانی شود کاملاً نادرست است. تحقیقات نشان می دهد کسانی که ساز می زنند حافظه بهتری نسبت به دیگران دارند. نواختن یک ساز می تواند ضریب هوشی شما را تا 7 امتیاز افزایش دهد، برای مثال اگر در تست هوش 98 امتیاز کسب کرده اید، می توانید با یادگیری یک ساز ضریب هوشی خود را به 105 ارتقا دهید. بنابراین اگر واقعاً می خواهید ضریب هوشی خود را بالا ببرید، به یادگیری ساز مورد علاقه خود بروید.

  روند ابتلا به کرونا در ایران افزایش یافته است

یک زبان جدید یاد بگیرید

راه دیگر برای افزایش ضریب هوشی یادگیری زبان جدید است. این می تواند به شما که می خواهید ضریب هوشی خود را افزایش دهید کمک بزرگی باشد. هر چه جوانتر یک زبان جدید یاد بگیرید، موثرتر خواهد بود، اما این بدان معنا نیست که نمی توانید در سنین بالاتر زبان جدیدی یاد بگیرید.

مطالعه

مطالعه روش دیگری است که از طریق آن می توانید توانایی استدلال و در نتیجه هوش خود را تقویت کنید.

ورزش

ورزش جدا از بدن تاثیر زیادی روی ذهن شما می گذارد، بنابراین بر هوش شما نیز تاثیر می گذارد و ضریب هوشی شما را افزایش می دهد. ورزش های هوازی می توانند هوش شما را تا 50 درصد افزایش دهند در حالی که ورزش های غیر هوازی تاثیر کمی بر ضریب هوشی شما دارند.

در نهایت باید اشاره کنیم که اگرچه هرکسی با ضریب هوشی متفاوتی متولد می شود، اما این نباید باعث شود که دست از تلاش در زندگی بردارند و همه هوش و توانایی ها را مقصر بدانند.

همیشه باید تلاش کرد و همانطور که گفته شد ممکن است برخی از ضریب هوشی بالاتری داشته باشند اما کسانی که ضریب هوشی معمولی دارند با کمی تلاش بیشتر و البته پشتکار می توانند گاهی اوقات از باهوش ها پیشی بگیرند.

2022-09-28 07:41:03

دیدگاهتان را بنویسید