دیدن هلال شائول امسال سخت است

تیم های نظارتی از یازدهم اردیبهشت ماه برای جشن هلال سائول به مناطقی که هوای ابری و غبارآلود دارند اعزام می شوند.

علی ابراهیمی سراج رصد هلال و از اعضای ستاد استهلال استان تهران گفت: دید ماه قمری در غروب بیست و نهم هر ماه قمری بررسی می شود و برای ماه شوال نیز رصد می کنیم. هلال در کشور».

وی با اشاره به لحظه تطبیقی ​​ماه و خورشید ادامه داد: این لحظه ای است که ماه وارد آسمان عصر می شود و هلال چند ساعت بعد به مرز دید در جهان می رسد.

رصد هلال ماه افزود: لحظه مقایسه ماه و خورشید برای هلال شعاع ۱۴۴۳ در ساعت ۵۸ دقیقه بامداد یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ رخ می دهد.

ابراهیمی با اشاره به زمان رصد هلال گفت: ماه پس از مقایسه ماه و خورشید به زمان نیاز دارد تا از خورشید فاصله بگیرد و در معرض دید باشد. از این رو از عصر فردا یکشنبه 13 اردیبهشت ماه هلال ماه در آسیای میانه با ابزارهای نوری و در غرب آفریقا رویت می شود.

یکی از اعضای ستاد استهلال استان تهران تاکید کرد: عصر روز یازدهم اردیبهشت حدود 19 ساعت از مقایسه می گذرد، اما هلال بسیار باریک است و تنها 0.6 درصد سطح آن صاف است. بنابراین هلال ماه در ایران با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و هلال باریک شوال را به کمک ابزار رصدی رصد خواهیم کرد.

ابراهیمی با اشاره به شرایط هواشناسی برای رویت هلال، خاطرنشان کرد: این روزها شرایط هواشناسی با ابر و گرد و خاک همراه است و شرایط برای رویت هلال باریک شائول بسیار سخت خواهد بود.

  کارنس; آیا شاسی بلند جدید کیا موتورز وارد بازار ایران می شود؟

رصدگر هلال با اشاره به رصدهای هلال، تصریح کرد: شرایط هلال به گونه ای است که نیاز به تلسکوپ های بسیار پیشرفته است و برخی رصدگران نیز از دوربین های دوچشمی بسیار قوی برای بررسی موقعیت هلال استفاده می کنند.

وی گفت: در چنین شرایطی ناظران شرایط جوی را در نظر می گیرند و به دلیل کاهش گرد و غبار در ارتفاعات بالاتر قرار می گیرند تا با دقت بالایی اقدام به ثبت و عکس برداری از هلال کنند. دوستت دارم. .

ابراهیمی با بیان اینکه شرایط جوی نامساعدی در کشور حاکم است، ابراز امیدواری کرد که بتوان هلال ماه را با ابزارهای رصد قدرتمند صید کرد.

به گفته این محقق و رصدگر با سابقه رصد هلال، تیم های رصد تخصصی ۱۲ اردیبهشت از دفتر مقام معظم رهبری برای رصد ماه به نقاط مختلف کشور اعزام می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید