دو نیمه متفاوت دلار در ماه دسامبر

در آخرین روز آذرماه، دلار برای ادامه روند صعودی این ارز در آخرین ماه پاییز اندکی افزایش یافت. روز سه شنبه اسکناس آمریکا 20 جلد افزایش یافت و در محدوده 30150 جلد قرار گرفت. با این افزایش، بازده دلار در آذرماه به 6.3 درصد رسید.

این بالاترین بازده دلار از اوت 1400 بود، آماری که نشان دهنده افزایش اسکناس های آمریکا در آخرین ماه پاییز است. در آخرین ماه پاییز، دلار با عبور از سقف 1400 دلاری توانست در این ماه نزدیک به مرز 31000 تن پیش رود.

این ارز تنها در مهرماه سال 99 موفق به ثبت قیمت بالاتری شد.بررسی روند دلار در 9 ماهه سال نیز نشان می دهد که اسکناس آمریکا نسبت به سایر بازارها رشد بیشتری داشته است. دلار از ابتدای سال تاکنون بیش از 21 درصد افزایش یافته است، در حالی که برای مثال، شاخص بورس تنها هشت دهم درصد در این دوره تقویت شده است.

دو نیمه متفاوت دلار در ماه دسامبر

دلار در آخرین ماه پاییز از دو نیمه متفاوت جان سالم به در برد. در 15 روز ابتدایی این ماه شرایط بیشتر مورد پسند خریداران قرار گرفت و در این مدت اسکناس آمریکا از محدوده 28 هزار تنی تا مرز 31 هزار تنی خارج شد.

زمانی که دلار به مرز 31 هزار تومان رسید، ناگهان فروشندگان ارز افزایش یافتند و توانستند حتی اسکناس های آمریکایی را زیر سقف 30 هزار تومان برگردانند. این در حالی است که در دو روز پایانی ماه، دلار توانست کمی بیش از 30 هزار تن باشد. این امر تا حدودی انتظارات صعودی بازار را فعال نگه می دارد.

  تصاویر/ ششمین پیک Omicron در تهران

به گفته فعالان بازار ارز، وی بیشترین تاثیر را از مذاکرات هسته ای در آذرماه داشته است. زمانی که معامله گران نسبت به مذاکرات بدبین شدند، خریداران افزایش یافتند و زمانی که خوش بینی افزایش یافت، فروشندگان افزایش یافتند.

روند بازار در آخرین روز دسامبر

با وجود تمایل بازارساز برای عبور نکردن از سقف مقاومتی 30 هزار تومانی، نرخ دلار در روز سه شنبه اما به آرامی به روند صعودی خود ادامه داد و پس از غیبت کوتاهی این کانال را تثبیت کرد.

دلار که روز دوشنبه در بازار آزاد با رقم 30 هزار و 130 تن بسته شده بود، دیروز سه شنبه به محدوده 30 هزار و 150 تن رسید. معامله گران نیز در واکنش به این روند تحلیل های متفاوتی داشتند. برخی به عدم قطعیت در مورد نتیجه مذاکرات برجام اشاره می کنند و برخی دیگر به روند افزایش درهم امارات و متعاقب آن افزایش قیمت دلار اشاره می کنند.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه اذعان کرد که بازگشت به بریکس بهترین گزینه است. او در یک کنفرانس مطبوعاتی دوشنبه به وقت محلی برای مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل متحد، خاطرنشان کرد که بازگشت متقابل به شورای امنیت سازمان ملل بهترین گزینه برای ایالات متحده، 1+5 و جامعه بین‌المللی خواهد بود.

در همین راستا با توجه به نوسانات بازار ارز داخلی تا انتشار اخبار مذاکرات احیای برجام، انتظار می رود در روزهای آینده شاهد تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم سخنان این نشست خبری بر بازار قیمت این ارز باشیم. . طلا روز گذشته در زمان نگارش این مقاله در بازارهای جهانی به 1786 دلار در هر اونس افزایش یافت.

  ایران در گروه A صدرنشین شد!

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید