دو شهروند تهرانی بر اثر بیماری هاری جان باختند

در بررسی جزئیات مرگ دو شهروند تهرانی بر اثر بیماری هاری در شهرهای ملارد و رباط کریم استان تهران، از مسئولان این دو شهرستان پیگیری کردیم. هیچ نگرانی برای شهروندان وجود ندارد.

محمدرضا یزدان یار معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ملارد با تشریح مرگ مردی بر اثر هاری در شهرستان ملارد گفت: هاری یکی از بیماری هایی است که باید به موقع درمان شود و تنها راه درمان است. این است که واکسیناسیون به موقع تزریق شود تا موثر باشد.

وی افزود: این بیماری نه تنها در اثر گزش سگ بلکه انگل های دیگر مانند موش و حتی گاو و گوسفند در همه جا ایجاد می شود. در ملارد سابقه دارد اما کسانی که به موقع به مراکز درمانی مراجعه کردند و در روزهای اول واکسینه شدند مشکلی نداشتند و تحت درمان قرار گرفتند.

یزدان یار با تاکید بر اینکه هیچ مورد مرگ و میر دیگری بر اثر این بیماری در شهرستان ملارد گزارش نشده است، ادامه داد: متأسفانه فرد فوت شده دیر درمان شد، به نحوی که حدود 20 تا 25 روز پس از گزیدگی رخ داد، در خارج از شهرستان ملارد اما وی به دلیل حضور خانواده در داخل ملارد به مراکز درمانی آن شهرستان مراجعه کرد و بلافاصله درمان از آنجا آغاز شد.

وی تاکید کرد: این فرد برای اولین بار واکسینه می شود و به او اعلام می شود که تا 3 روز دیگر باید برگردد که متاسفانه می گذرد و دیگر نمی آید. وی در زمان اعلام شده گفت احتمالا نمی مردند به این ترتیب گاز گرفتگی در خارج از شهر و مرگ در شهرستان ملارد اتفاق افتاد.

  مهاجرت؛ بازی برنده؟!

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی شهرستان ملارد در پاسخ به سوالی مبنی بر تجمع سگ های ولگرد در شهر ملارد نیز گفت: اطلاعیه هایی برای جمع آوری به شهرداری های شهرستان ارسال شده است. مشکل جمع آوری سگ ها و آفات که مهم ترین آنها سگ ها هستند، با رعایت حقوق حیوانات و مسائل مطرح شده از سوی دوستداران حیوانات و محیط زیست منجر به عقیم سازی این حیوانات می شود.

وی افزود: بر این اساس شهرداری ها باید برای عقیم سازی اعتباراتی را تامین کنند که شامل هزینه هایی می شود که در سال های گذشته با قیمت کمتری اتفاق می افتاد اما امروز گران شده تا جایی که شنیدم قیمت آن حدود 800 هزار تن در میلیون است. در این شرایط بخشی از کار سخت می شود و ممکن است روند کند شده باشد، اما قطعا متوقف نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در صفادشت مرکز جمع آوری و پرورش این حیوانات در سایت اخترآباد وجود دارد و هزینه هایی نیز در این زمینه متحمل شده است اما تعداد این حیوانات زیاد است و تلاش می شود اما با توجه به حجم زیاد. تعداد این حیوانات با این دوره زمانی مطابقت ندارد.

وی تاکید کرد: به زودی جلساتی برای بررسی تدابیری برگزار می شود، البته این حیوانات در سبزی های شهرهای دیگر نیز گنجانده شده است، بنابراین باید به صورت منطقه ای و استانی به این موضوع توجه شود. اگر اقداماتی انجام دهیم اما شهرهای مجاور اقدامی نکنند، حیوانات دیگر از نظر اکولوژیکی جایگزین می شوند. بنابراین اگر فقط ما اقدام کنیم و سایر شهرها اقدام نکنند موثر نخواهد بود.

  آیا تاج یک بیماری عصبی است؟!

وی افزود: در مجموع این دغدغه برای مسئولان شهرستان و شهرستان ملارد است و قطعا در روزهای آینده اقداماتی برای کاهش نگرانی ها انجام خواهد شد. بدون شک اولویت سلامت شهروندان و کارکنان شبکه بهداشت و درمان و کارکنان شهرستان و بخشداری در جلسه ای مشترک اقدامات لازم و اقدامات موثر و عملیاتی را اجرا خواهند کرد.
امید احمدی فرماندار رباط کریم با تایید مرگ یک شهروند در این شهرستان بر اثر بیماری هاری گفت: هشدارهای لازم به شبکه های دام و بهداشت داده شده و هفته آینده جلسه ای با همین موضوع تشکیل خواهد شد. که نتایج آن اعلام خواهد شد.»

وی افزود: هنوز فوتی دیگری بر اثر این بیماری در شهرستان رباط کریم گزارش نشده است.

کریم احمدی در خصوص تجمع سگ های ولگرد در شهر رباط گفت: این موضوع یکی از وظایف شهرداری ها است و بارها به آن اشاره شده و جلساتی نیز برگزار شده است؛ اما محدودیت های قانونی وجود دارد که ایجاد کرده ایم شروع کنیم. عمل

وی تاکید کرد: قانون در جمع آوری سگ های ولگرد نقاط ضعفی دارد از طرفی مردم به عنوان حامی حیوانات به سگ ها غذا می دهند و چرخه زندگی آنها را خراب می کنند و هر اقدامی که انجام می دهیم به نام خشونت علیه حیوانات نام گذاری می شود. بنابراین قانون باید تغییر کند.

البته از طرفی در حال ایجاد فضایی برای پرورش و جمع آوری سگ های ولگرد هستیم که امیدواریم ساماندهی شود. بنابراین نیازی به نگرانی شهروندان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید