دومین افزایش متوالی سهام

شروین شهریاری| بورس در هفته گذشته همچنان شاهد بهبود نسبی و افزایش ارزش معاملات بود که در نهایت منجر به افزایش 2.8 درصدی شاخص و نوسانات ارزش روزانه حدود 40 هزار میلیارد تن شد. تغییر جو بازار به دنبال افت شدید قیمت سهام در نیمه دوم پاییز بود و در برخی صنایع جذابیت اساسی برای خریداران ایجاد کرد.

علاوه بر این، از نظر شماتیک، کانال 1.3.3 میلیونی دوباره از نظر طول کارآمد بود تا به یک پشتیبان اصلی برای جلوگیری از رکود بیشتر بازار تبدیل شود.

روز چهارشنبه اما دوباره نشانه هایی از تسلط عرضه کنندگان به چشم می خورد که نشان می دهد بورس تهران برای بازگشت به رشد پایدار مسیر دشواری را پیش رو دارد. با توجه به ثبات متغیرهای موثر بر ارزش سهام، مانند نرخ ارز و بازده اوراق، و تداوم عدم اطمینان در مورد نتیجه احتمالی مذاکرات هسته ای، خریداران همچنان محتاط و در مورد تقاضا برای سهام تردید دارند.

سیگنال ضعیف برای کوچک شدن از منطقه پولی

در حالی که پیش از این برخی برآوردها از حجم خرید اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی نگرانی هایی را در خصوص افزایش رشد پایه پولی و افزایش نقدینگی ایجاد کرده بود، اما انتشار آمار رسمی مهر و آبان این نگرانی ها را به میزان قابل توجهی برطرف کرده است.

بر این اساس، با رشد حدود 25 درصدی پایه پولی و نقدینگی در ماه (بدون احتساب آثار پوشش آماری)، اگرچه سرعت گسترش متغیرهای پولی همچنان بالاست، اما رشد نه تنها افزایشی نداشته، بلکه در مقایسه با رشد ماهانه. از 12 ماه پیش (حدود 30%) برخی از علائم انقباض ظاهر شد.

  راز هفت هزار سال سکوت؛ چرا مجسمه های هرم دهان ندارند؟

به نظر می رسد سیاست انضباطی بانک مرکزی در خصوص رشد ترازنامه ماهانه بانک ها و کاهش سایر هزینه های این شرکت ها و افزایش توزیع منابع خرید اوراق قرضه دولتی همراه با افزایش درآمدهای ارزی ناشی از آن. به نفت منجر به کنترل پایه پولی تورم و رشد نسبی رویه نقدینگی شد.

با این حال، اصرار بانک مرکزی بر حفظ نرخ سود بین بانکی در سطوح فعلی و عدم تمایل دولت به فروش اوراق قرضه با نرخ 21 درصد (بسیار کمتر از تورم فعلی و مورد انتظار) همچنان تهدیدی برای تسریع رشد سریع متغیرهای پولی است. از سوی دیگر، تورم ماهانه با رکورد افزایش حداقل 6 ماهه (10.7 درصد) نشانه هایی از کندی قیمت ها را نشان می دهد، به ویژه پس از آنکه برخی گروه های نوسان از جمله مواد غذایی کمترین افزایش ماهانه را از اردیبهشت ماه به ثبت رساندند.

تحولات پولی اخیر نشان می دهد که در صورت تداوم وضعیت فعلی در حوزه صادرات نفت و عدم ایجاد شوک منفی در بخش سیاسی، فشار بر متغیرهای زیر از جمله نرخ ارز و تورم در ماه های آینده کاهش خواهد یافت. وضعیتی که حداقل در کوتاه مدت بیانگر شرایط متفاوت رشد سریالی و سریع درآمدهای فروش شرکت های بورسی طی سه سال گذشته است.

در جستجوی کیمیاگری رشد

بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی کشور در شش ماهه نخست سال جاری پس از کاهش شدید نسبت به سال 98 به 3.3 درصد رسید، اما در تصویر کلی، نرخ رشد اقتصادی کشور در دهه گذشته به طور متوسط ​​حدود نیم درصد بوده است. در سال.

  فعالیت های ارزنده ای در زمینه تولید خودروهای تجاری توسط گروه بهمن انجام شده است

توجه به ارقام رشد اقتصادی مهم است زیرا بر اساس داده های تجربی، ارزش دارایی ها در اکثر کشورها (به جز ارزهای جهانی) در نهایت تابعی از رشد اسمی تولید ناخالص داخلی است. به این ترتیب هرگونه افزایش جهش یا تاخیر قیمت دارایی های ثابت (اعم از سهام و مسکن) همراه با تغییر ابعاد اقتصاد در بلندمدت تعدیل می شود.

نگاهی به بازار سهام و مسکن در ایران از این زاویه نشان می دهد که جهش سال گذشته بورس در 5 ماهه نخست انحراف قابل توجهی از روند رشد ابعاد اسمی اقتصاد ایران است.

در بازار مسکن، رشد قیمت ها در 10 سال گذشته عموماً با رشد تولید ناخالص داخلی (به قیمت اسمی) مطابقت دارد. بدیهی است در صورت احیای برجام می توان به رشد اقتصادی بالاتر در کوتاه مدت خوش بین بود.

از این منظر، اگرچه دسترسی مجدد به درآمدهای نفتی ممکن است منجر به تثبیت نرخ ارز در افق سال آینده شود، اما برای ایجاد فرصت هایی برای احیای درآمدهای ملی، بازارهای دارایی مانند بورس تهران نیز ممکن است. بستر خوبی برای رشد واقعی (نه تورم).

سال سختی برای فدرال رزرو

در حالی که تورم سالانه در ایالات متحده به 40 درصد نزدیک به بالاترین رقم 40 سال گذشته نزدیک می شود، بزرگترین اقتصاد جهان وارد سال انتخابات پارلمانی شده است. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که بزرگترین نگرانی رای دهندگان برای اولین بار از دهه 1980 تورم است.

علاوه بر این، برای اولین بار از زمان میانگین نظرسنجی (2016)، افراد بیشتری تصمیم گرفتند در انتخابات آتی به جای حزب حاکم (دموکرات) به حزب مخالف (جمهوری خواه) رای دهند. در این میان، کارشناسان نسبت به عملکرد فدرال رزرو و کاهش سرعت اجرای سیاست های انقباضی انتقاد دارند.

  ساده ترین راه برای خرید بیمه شخص ثالث را از دست ندهید!

از سوی دیگر با مخالفت یکی از سناتورهای دموکرات با لایحه 1.8 تریلیون دلاری دولت بایدن در زمینه سرمایه گذاری های اجتماعی و اقلیمی، قطار توسعه مالی دلار نیز مسدود شد. در همین حال، به گفته اکثر اقتصاددانان، در سال 2022، فدرال رزرو نه تنها برنامه خرید اوراق قرضه و رشد ترازنامه خود را تا پایان سه ماهه اول به حالت تعلیق در می آورد، بلکه نرخ های بهره پایه را تا پایان سه بار به یک درصد افزایش می دهد. امسال.

روی هم رفته، این فدرال رزرو را در یک مقطع حساس در سال آینده قرار می دهد. در این راستا به نظر می رسد فشارهای تورمی منجر به جهت گیری کلی سیاست های این نهاد به سمت انقباض بیشتر شده است. پیام به اقتصاد جهانی این است که دلار تقویت خواهد شد و بر قیمت دارایی های پرریسک از جمله سهام و کالاها فشار خواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید