دولت و غرامت سیل!

421943 600 خبر مرکزی

اسماعیل نجار| اگرچه سیل 12 و 13 دی ماه به اندازه سال 98 نبود، اما خسارات قابل توجهی به زیرساخت های روستایی و شهری به ویژه در بخش کشاورزی چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و کرمان و متأسفانه جان مردم وارد کرد. تعدادی از هموطنان عزیزمان

ارزیابی خسارات سیل در نقاطی که سیل فروکش کرده است آغاز شده است، اما با توجه به اینکه همچنان در برخی مناطق سیل زده مانند کنارک سیستان و بلوچستان، باجرم و لامرد فارس با سیلاب گسترده مواجه هستیم، توان دستگاه های اجرایی در اول مکان یک آب اضطراری برای تخلیه آب از واحدهای مسکونی این مناطق و رفع مشکلات اصلی آنها است و پس از مشخص شدن دغدغه های ما برای نیازهای اولیه مردم، کار رفع خسارت آغاز می شود.

در سیستان و بلوچستان سیل بیش از 2000 واحد مسکونی را زیر آب برده است و همچنان با سیلاب های گسترده در این منطقه مواجه هستیم که مردم را با مشکل مواجه می کند.

به دلیل مجاورت بخشی از شهر به دریا، همچنان سطح آب راکد داریم و این امر تخلیه آب از ساختمان های آپارتمانی را با مشکل مواجه می کند. این مشکلی است که در سال های گذشته نسبت به آن هشدار داده بودیم و حتی در چنین مواقعی برای خرید پمپ تخلیه آب اعتبار قائل شدیم و اکنون می بینیم که تلاش برای رفع این مشکل کافی نیست و باید اعتبار بیشتری در نظر گرفت.

مدیریت بحران به دلیل اخطارهای هواشناسی 10 روز قبل از وقوع سیل در استان های جنوبی، اطلاع رسانی سیل و تشکیل ستاد مدیریت بحران در آن استان ها و تذکرات لازم به دستگاه های اجرایی بخشداری داده شد، بنابراین نمی توان گفت تعجب کرده اند زیرا ما قبلاً سیل را پشت سر گذاشته ایم و سؤال دیگر این است که چقدر برای سیل آماده بودیم.

  از یک رابطه عاشقانه چه انتظاری دارید؟!

البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که در برخی مناطق مانند لامرد در 24 ساعت بیش از 192 میلی متر یا در 20 دقیقه 100 میلی متر بارندگی داشته ایم که می تواند معادل میانگین بارندگی در این مناطق باشد. در چند سال

به هر حال بحث آمادگی استان ها در برابر سیل اخیر موضوعی است که نیاز به بررسی دقیق و کارشناسی دارد، اما بی شک مهم ترین نکته این است که از اشتباهات خود درس بگیریم و در حوادث غیرمترقبه بعدی تکرار نکنیم.

فراموش نکنیم که پیشگیری بهترین راه برای کاهش خسارت در صورت بروز حادثه است. تمام قطعات را روی آن تنظیم کنید تا کمترین آسیب را وارد کند.

دولت مصمم به جبران خسارات ناشی از سیل است و قطعا دولت به زودی کمک های بلاعوض را برای سیل زدگان، جبران خسارت مسکن آسیب دیده، تعویق 2 سال وام به کشاورزان آسیب دیده از سیل، پرداخت تجهیزات ارزان قیمت به کشاورزان، تصویب می کند. تسهیلات کانال ها و عناصر دیگر وجود خواهد داشت.

با توجه به شدت و حجم بارندگی‌های اخیر در برخی از شهرهای استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و کرمان به زیرساخت‌ها و مسکن آسیب وارد شده است که سازمان مدیریت بحران 400 میلیارد ریال اعتبار به دولت پیشنهاد کرده است. هزینه به نسبت مساوی برای مدیریت شرایط اضطراری و رفع نیاز استان های سیل زده طبق قوانین و مقررات و با نظارت سازمان مدیریت بحران بلافاصله در اختیار آن استان ها قرار می گیرد.

علیرغم حجم بالای سیلاب ها و خسارات ناشی از آن، تلاش برای اسکان اضطراری و مایحتاج اولیه سیل زدگانی که به دستور رئیس جمهور منازل آنها دچار سیل شده است، ادامه دارد و وضعیت در بیشتر مناطق در حال تعمیق است. معمولاً با توجه خوب دولت.

  بیماری کرون در حال تبدیل شدن به یک بیماری بومی است!

با وجود اینکه تمامی دستگاه های اجرایی و خدماتی از جمله هلال احمر در تلاش هستند تا هر چه سریعتر از آلام سیل زدگان بکاهند، اما از حضور فعال و مستمر نیروهای مسلح و سپاه در بحران هایی مانند سیل و نقش موثر سیل قدردانی می کنم. نیروهای بسیج در سیل اخیر این نکته را متذکر می شوم که بدون شک کمک بزرگی بودند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید