دولت قصد ندارد به افزایش قیمت آرد صنعتی یارانه بدهد

رئیس اتحادیه های صنعت آرد ایران گفت: برنامه دولت پرداخت یارانه جایگزین برای افزایش قیمت نان سنتی است و هیچ یارانه ای برای افزایش قیمت نان مرغوب و آرد ماکارونی ارائه نشده است.

دولت قصد ندارد به افزایش قیمت آرد صنعتی یارانه بدهد

هفته گذشته دولت بدون اطلاع قبلی اعلام کرد که یارانه آرد بخش تجاری و صنعتی کاهش یافته و از این پس آرد با قیمت آزاد ارائه می شود. واکنش بازار به تصمیم دولت افزایش قیمت ماکارونی و نان لوکس و صنعتی بود. البته شیرینی، کیک و کلوچه هم به همین دلیل گران شده است.
دولت جلوگیری از قاچاق آرد برای کشورهای منطقه را دلیل اصلی کاهش یارانه آرد صنعتی و آزادسازی قیمت آن عنوان کرد. حسین یازردی، رئیس انجمن تولیدکنندگان آرد ایران، تاکید کرد: برنامه یارانه برای بسیاری از بخش‌ها نیاز به تغییر دارد، اما اجرای آن نیازمند برنامه‌ریزی و بازنگری دقیق است.

یارانه اجاره و فساد

رئیس هیات مدیره صنایع آرد کشور گفت: یارانه ها در بسیاری از بخش ها به صورت نامناسب پرداخت شد. این نوع پرداخت یارانه دارای فساد و رانت است. وقتی کالایی با سه یا چهار قیمت ارزش گذاری شود، سوء استفاده و فساد به دنبال دارد. این موضوع مربوط به این دولت نیست. بحث کاهش یارانه ها از سوی دولت سازندگی مطرح شده اما هیچ دولتی آن را اجرا نکرده است. همه شانه هایشان را بالا انداختند زیرا همه فکر می کردند نان موضوع مهم و سختی است و قطع یارانه ها می تواند بحران ایجاد کند، بنابراین دولت ها آن را به تعویق انداختند، اما قیمت خرید تضمینی گندم هر سال در حال افزایش است. برای ثابت ماندن قیمت نان باید میزان یارانه ها را افزایش می دادند.

  پیش فروش 6 محصول سایپا از امروز 28 بهمن

یزدگردی افزود: در سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم 5 هزار تن بود اما نرخ آرد مطابق با سال 1393 اعمال شد. یعنی گندم به قیمت های 665 تن و 900 تن و 2700 تن برای مصارف مختلف به کارخانه های آرد فروخته شد و این فساد باقی ماند. اما دولت جدید تصمیم گرفته است این مشکل را حل کند. باید گفت طرح درست است که در مرحله آخر باید یارانه را به کردها پرداخت کنیم اما دولت در اجرای طرح بسیار ضعیف عمل کرده است.

توافقنامه حذف یارانه شکست خورده است

رئیس اتحادیه صنعت آرد کشور خاطرنشان کرد: وقتی یک پروژه بزرگ ملی اجرا می شود باید قبل از اجرای آن مقدمات فراهم شود.
یارانه آرد رقمی معادل 100 هزار میلیارد تن است و تغییر آن رقم بزرگی در بودجه است، بنابراین ابتدا باید برای حذف آن آماده شویم. یعنی ابتدا باید مردم را از برنامه مطلع کنیم و به آنها توضیح دهیم که این یارانه به دست شما نرسیده و حیف است که مفسده دارد. کارخانه های آرد، کشاورزان، نانوایان، سیستم حمل و نقل و خود دولت ها از این یارانه استفاده کرده اند و چیزی از آن برای مردم در نیامده است، حالا می خواهیم همه اینها به دست مردم برسد و این روند را تغییر دهیم. و توضیح هم دادند اما ما می خواهیم این سیستم را تغییر دهیم و به نفع مردم تغییر دهیم.

او اضافه کرد؛ دولت باید به مردم توضیح می داد که این یارانه لغو نمی شود و فقط محل پرداخت عوض می شود. قبل از اینکه رابطه جنسی را گران‌تر کنند، باید مستقیماً به آن یارانه می‌دادند. نمی شود ماکارونی را از 13 هزار تن به 34 هزار تن در کیلوگرم برسانیم و بعد بگوییم پول را به شما می دهیم. قبل از گران شدن باید یارانه به مردم پرداخت می شد.

  ترمز اجاره ای برداشته شد

یازیاردی گفت: به نظر می رسد دولت قصد ندارد برای پرداخت یارانه جایگزین، قیمت آرد در بخش های تجاری و صنعتی را افزایش دهد. دولت اعلام کرده است در صورت کاهش یارانه آرد نان صنعتی، یارانه به مردم پرداخت خواهد شد. اگر قرار بود یارانه ای برای جایگزینی افزایش قیمت آرد صنعتی پرداخت شود، دولت قبل از اجرا آن را اعلام می کرد. دولت بارها اعلام کرده که از توده مردم کاسته نخواهد شد و هیچ هزینه ای بر مردم تحمیل نخواهد شد. به عنوان مثال اگر ماکارونی گران قیمت گران شود، مردم باید یارانه را پیش پرداخت کنند.

اثرات تحقق قیمت

یزدجردی در خصوص تاثیر لغو یارانه آرد گفت: وقتی قیمت واقعی می شود کمک زیادی به جلوگیری از قاچاق می کند. به همین دلیل است که کاربرد آن قطعا صحیح است. اما به نظر می رسد دولت برای توجیه اقدامات خود، میزان قاچاق را بیش از حد برآورد کرده است. اما باید گفت که این میزان قاچاق صورت نمی گیرد. سازمان های مبارزه با قاچاق می گویند سال گذشته 200000 تن آرد قاچاق شده است. بنابراین 200 هزار تن در مقابل 12 میلیون تن آرد تولیدی زیاد نیست.

وی افزود: برای جلوگیری از قاچاق باید کنترل مرزها تقویت شود. اما نکته مهم این است که وقتی به صنعت ماکارونی یارانه می دهید مثلاً 1200 تن گندم برای این صنف به ازای هر کیلوگرم 2700 تن در نظر گرفته می شود، در واقع به جای صادرات ماکارونی، یارانه را صادر می کنید. این مشکل با تعرفه صادراتی قابل حل است.

  با این ترکیب جادویی سریع وزن کم کنید

آنها با شرکت کنندگان در کلاس مشورت نکردند

یازجردی در آداکه تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات اعمال یکباره یارانه آرد صنعتی این است که قبل از معرفی با هیچ فعال صنفی مشورتی صورت نگرفت. من رئیس هیئت مدیره صنایع آرد ایران هستم اما لازم است خبر اجرای این طرح را از رسانه ها بشنوم. به نظر می رسد در وزارت جهاد غرور یا عقل سلیمی وجود دارد که اصلاً فکر نمی کند دیگران وارد کار شوند و دیگران نظر بدهند و کار را تسهیل کنند. یک گزارش کامل باید قبل از انجام عملیات یارانه در دسترس عموم قرار گیرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان آرد گفت: در نهایت باید بگویم اجرای این طرح قطعاً درست است و قطعاً خوب است، اما وقتی بد عمل کنیم می‌توانیم به شکست ادامه دهیم و وقتی شکست می‌خوریم. هیچ کس جرات نمی کند دوباره این مقوله را تا سال های آینده شروع کند. ما چهل سال است که این اشتباه را انجام می دهیم، چهل سال منتظر بودیم و شش ماه دیگر منتظر بودیم، اما برنامه را اندازه گرفتیم و به آن عمل کردیم. به بلوغ کامل

دیدگاهتان را بنویسید