دوش گرفتن هر روز چه ضرری برای شما دارد؟

برخی از ما عادت داریم یک بار یا حتی بیشتر در روز حمام کنیم.

اما اگر تعجب می‌کنید که چرا باید هر 24 ساعت یکبار بشویید، ممکن است متوجه شوید که بیش از حد دوش می‌گیرید.

1. کمتر مستعد ابتلا به عفونت خواهید بود: ممکن است فکر کنید که دوش گرفتن هر روز برای سلامتی شما مفیدتر است. اما در واقع برعکس است. دوش مکرر می تواند تعادل میکروارگانیسم های روی پوست را به هم بزند و پوست را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر کند.

سیستم ایمنی بدن ما باید توسط باکتری ها و آلاینده ها تحریک شود و دوش گرفتن زیاد می تواند سیستم ایمنی را تضعیف کرده و توانایی آن را برای محافظت از ما در برابر ویروس ها کاهش دهد.

2- پوست شما سپاسگزار خواهد بود: دوش آب گرم طولانی مدت می تواند تسکین دهنده باشد و پوست را به خوبی تمیز کند، اما همچنین می تواند باعث پیری زودرس شود.

پوست ما با لایه بیرونی چربی پوشیده شده است که رطوبت را حفظ می کند تا پوست برای مدت طولانی تری پر و جوان بماند. شستن و مالش پوست می تواند این لایه محافظ را از بین ببرد که باعث تحریک پوست و ایجاد چین و چروک و خشکی می شود.

3- موهای شما سریعتر رشد می کنند: ممکن است متناقض به نظر برسد، اما شستن روزانه موها می تواند آنها را کدرتر و چرب تر کند. شستشوی روزانه مو، لایه بیرونی چربی را که به عنوان یک سپر محافظ در برابر آسیب عمل می کند، از بین می برد.

  آجیل بخورید تا چاق نشوید

در پاسخ، منافذ پوست شروع به تولید بیشتر و بیشتر چربی می کنند که باعث تحریک و خارش پوست سر و در نهایت مسدود شدن منافذ می شود. این می تواند رشد مو را مختل کند و در نتیجه موها ظاهر خوبی نداشته باشند.

4- می توانید وزن کم کنید: دوش گرفتن آرام بلافاصله بعد از خوردن یک پرس خوشمزه ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد، اما این عادت واقعا می تواند باعث افزایش وزن شما شود.

برای اینکه غذا هضم شود، باید خون به درستی به معده برود. دوش گرفتن باعث کاهش دمای بدن می شود که باعث سردرگمی سیستم گوارشی بدن می شود. انجام مکرر این کار می تواند به سیستم گوارش شما آسیب برساند و منجر به افزایش وزن شود.

5. کمتر مستعد واکنش های آلرژیک خواهید بود: حمام کردن زیاد می تواند یکی از دلایل واکنش های آلرژیک ناخوشایند شما باشد. آسیب به پوشش اسیدی پوست، توانایی پوست را برای مقاومت در برابر محرک های خارجی کاهش می دهد. شستن تمام ناخالصی ها از روی پوست باعث کند شدن سیستم ایمنی بدن می شود که می تواند منجر به آلرژی، آسم و حتی دیابت شود.

6- همچنین برای سلامت اندام تناسلی شما بهتر است: اندام تناسلی و همچنین پوست برای حفظ سلامت خود باید تعادل باکتریایی داشته باشند. آبی که با آن شسته می‌شویم می‌تواند حاوی فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی مضر باشد، بدون اینکه به طعم‌های مصنوعی و افزودنی‌های فراوان موجود در صابون‌ها و شامپوها اشاره کنیم.

قرار گرفتن روزانه در معرض این مواد شیمیایی می تواند به باکتری های مفید در دستگاه تناسلی آسیب برساند و باعث خارش، سوزش و عفونت های مختلف شود.

  شبهایی برای سخاوت

منبع: شهرخبر

دیدگاهتان را بنویسید