دوره های دکتری; بازگشت به آداب و رسوم قدیمی یا درمان های سنتی؟

419912 362 خبر مرکزی

محمد معصومیان| «در عرض دو سه سال تعداد مشتریانی که صندلی (چارپایه) چوبی می خرند افزایش یافته است. امسال 800 تا 900 تولید کردم و خدا را شکر همه چیز فروخته شد.

پیمان در کارگاه کوچکش پشت دستگاه برش می ایستد و تعریف می کند که «مد» استفاده از صندلی برایش خوب است و فروشندگان و مردم از آن استقبال کرده اند. پل چوبی تهران را به همه جهات نگاه کنید.

آیا سنت پرتاب صندلی و گذراندن وقت با خانواده احیا شده است یا خواص درمانی خوابیدن زیر صندلی مردم را به خرید این چهارپایه های چوبی ترغیب کرده است؟

زمستان بود و خوابیدن زیر صندلی زمانی بود که باب هنوز با لوله‌های گاز، بدون دیگ و بدون گرمایش از کف به شهرها نرسیده بود. از سرمای بیرون، وقتی پا به خانه می گذاری، هنوز نرسیده ای، تن سردت را زیر لحاف می کشی و تا مغز استخوان گرم می شوی.

تا به خود بیایی می بینی که چقدر خون گرم در چشمانت سنگینی می کند و چه خوابی بهتر و آرامتر از خوابیدن زیر سنگینی لحاف رنگی گرم از گرمای منقل و بعداً عنصر برق. حالا مردم فکر می کنند دوباره دلشان هوای آن شب هاست. شب هایی که زیر صندلی می نشستند و چهارپایه روی صندلی مثل میز آشپزخانه پر از شیرینی و چای و پرتقال و نارنگی بود.

علی، فروشنده لوازم چوبی، می گوید مردم برای خرید استقبال می کنند. قیمت هر چهارپایه بسته به سایز آن از 300 تا 550 هزار تن می باشد. او تعریف می کند که یک صندلی در خانه گذاشته و هر شب که از سر کار برمی گردد، خسته می شود:

«الان که ما از لامپ و عناصر استفاده می کنیم، اما دوران کودکی ما [منبع گرما]کالسکه ای بود که هیزمش دارو بود. پارسال چهارپایه بردم خونه ولی استفاده نکردم. “امسال یک لحاف حرفه ای را دور ریختم و باورتان نمی شود، وقتی زیر آن می روم و میوه خنک می خورم، تمام خستگی روز از تنم خارج می شود.”

  30 درصد مسکن مهر در 9 سال گذشته همچنان ناتمام است

علی با بیان اینکه مشتریان بیشتر به خاطر خواص درمانی آن به صندلی مراجعه می کنند، توضیح می دهد: «یکی از مراجعینی داشتم که می گفت پزشک قلب به او گفته است که صندلی بخر چون از سکته قلبی جلوگیری می کند. او توضیح داد که وقتی شب می‌خوابیم، گردش خون کمتر می‌شود، اما گرما باعث افزایش گردش خون می‌شود که از حمله قلبی جلوگیری می‌کند.

او می خندد: «من نمی دانستم صندلی داروی گیاهی وجود دارد.

مرتضی که یک فروشگاه بزرگ زیر پل دارد معتقد است که کوچک کردن صندلی برای زندگی در آپارتمان بهتر است و می خندد.

بسیاری از مشتریان برای خرید صندلی برای درد پا و استخوان مراجعه می کنند. حالا این رادیاتورها و بخاری‌ها فقط اطراف را گرم می‌کنند، اما وقتی یک صندلی را می‌گذاری، همه زیر آن می‌روند و گرم می‌شوند.» او توضیح می‌دهد که در گذشته، هیچ‌کس در استفاده از صندلی کمر یا پا درد نداشته است و مردم این مشکل را دارند. فقط فهمیدم چرا، بنابراین آنها به خرید یک صندلی روی آوردند.

در گوشه فروشگاه یک صندلی تاشو مانند کیسه چوبی تاشو وجود دارد که پایه های آن پیچ های مخصوص داخلش دارد: «900 تن قیمت دارند و مزیتش این است که تا زمستان آینده راحت تا می شود و در گوشه ای قرار می گیرد. به صاحب رستورانی در اوین می گوید که برای رستورانش 10 صندلی خریده و می گوید مردم عاشق غذا خوردن زیر صندلی ها هستند.

نبش خیابان دماوند یک فروشگاه بزرگ چند چهارپایه چوبی در بیرون مغازه گذاشته است. فروشگاهی که بیش از 40 سال است که لوازم چوبی را در گوشه خیابان می فروشد. صاحب فروشگاه دلیل فروش خوب صندلی در فصل زمستان را بیشتر به دلیل خواص درمانی آن می داند: «چند سال است که محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

  چرا مردم در فضای مجازی سوء استفاده می کنند؟

برخی برای خانه های سرد، برخی دیگر برای پریود و برخی دیگر برای کمردرد و پاها خرید می کنند. در قدیم بندری بود که خطرناک بود چون گاز وجود داشت و برای ساختن آن تشریفاتی لازم بود. باید می رفتی حیاط و پر می کردی، اما حالا راحت است.

پیمان در تاریکی کارگاه چوب می کند. وی ساخت هر صندلی را دو روز کار نجاری می داند. او هر صندلی را به قیمت 200 هزار تن به فروشندگان می فروشد و آنها معمولا با قیمت بالاتری به مشتری عرضه می کنند.

پیمان که در خانه صندلی گذاشته است، تعریف می کند که اگر شب زیر آن نرود، حالش بد می شود. او می گوید: «ما صندلی درست کردیم، اما بیشتر مردم از آن به عنوان میز یا نیمکت برای بالکن استفاده می کردند، حالا دو سالی می شود که همه روی صندلی آمده اند. با این حال، هنگامی که زمستان تمام می شود، بسیاری از چهارپایه ها همچنان به عنوان میز یا صندلی در بالکن استفاده می شوند.

وی از فروش صندلی در فصل زمستان در مکان های سردسیری مانند آبعلی و دماوند گفت و در تشریح کار خود گفت: در کنار آن کودک کوچکی روی آن راه می رود و کتاب و سینی روی آن می گذارد.

او همچنین معتقد است که مردم به خرید مبلمان چوبی بازگشته‌اند و آمودیف مانند گذشته محبوب نیست: «سرزندگی درخت دلیل این روند بیشتر است. مردم طبیعت را ویران کرده اند، حالا می روند تا طبیعت را به خانه هایشان ببرند. اکنون مد شده است که چوب را سفید کنید، به دیوار ضربه بزنید، میز و صندلی و بوفه چوبی مد شده است.

  جدال جدید در فوتبال؛ مهدی مهدوی کیا به خیانت متهم شد!

خیلی عجیب است که درختان را می بریم تا خانه ای زیباتر داشته باشیم. البته به اینجا ختم نمی شود حالا پله های چوبی را تزئین کنید یا گاری وسط خانه بگذارید خلاصه همه چوب ها خوب می فروشند. آنچه فروخته می شود، من به عنوان یک نجار و همکارانم تولید می کنم.

با یک زن میانسال جلوی مغازه ای در خیابان قدم می زنم تا بنشینم. از او می‌پرسم چرا دنبال صندلی می‌گردی و با خنده می‌گوید که قلبش کهنه شده است: «راستش زانو درد شدیدی دارم و دکتر می‌گوید رسیدگی به آن بهتر از عمل کردن است. یکی از دوستانم که مثل من بود به من توصیه کرد که یک صندلی بخرم و در خانه بگذارم.

دوستم الان واقعا درد کمتری داره و همسایه دیگه پدر پیرش روماتیسم و ​​درد شدید بعد از استفاده از صندلی داشت. «گفتم بیا بخر، چون من هم لحاف دارم. مدتهاست خدا را دیده ام. تمام این مدت پیش دکتر رفتیم.

او درباره خاطرات قدیمی و دورهمی های زیر کرسی می گوید: جدای از خواص درمانی، بسیار جالب است که ببینیم بچه های ما که زیر کرسی قدم نزده اند، چگونه بزرگ شده اند و شب های زمستانی را گذرانده اند.

در پایان کارش یاد دوران کودکی ام افتادم که یک صندلی بزرگ در اتاق همیشه سرد بود و شب های زمستان شمالی را زیر آن می گذراندیم. یادم می آید پدرم هر شب سبد میوه را با درختان پرتقال خون آلود باغ پر می کرد و روی صندلی بین ما پوست می کرد و تقسیم می کرد. خنکی میوه های آبدار و گرمای صندلی و خنده ها و شوخی های ما زیر صندلی خاطراتی نیست که هیچ وقت فراموش نمی کنم.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید