دلیل صدور حکم اعدام محیط بان کرمانشاهی

فرادید| چندی پیش یک محیط بان کرمانشاهی به نام برومند نجفی به اعدام محکوم شد. او سال گذشته در درگیری با افراد زیادی در منطقه حفاظت شده بیستون یک جوان را به قتل رساند.

شامگاه 14 مرداد 1395 حوالی ساعت 21:30 در منطقه حفاظت شده بیستون نرسیده به پادگان حاجی آباد کرمانشاه بین محیط بانان و چند تن از ساکنان سنگرآباد بیستون که مشکوک به حضور در منطقه حفاظت شده بیستون بودند، برخورد کرد. .

به گزارش فرادید؛ مسافران در حالی به مسیر خود ادامه می دهند که کارکنان یگان حفاظت محیط زیست به سرنشینان یک دستگاه پراید هشدار می دهند که خودرو را متوقف کنند.

در همین حین محیط بان که قصد نگهداری خودرو را دارد به چرخ های خودرو تیراندازی می کند. یکی از گلوله ها به یکی از سرنشینان خودرو به نام یوسف فلاحی دروندی 23 ساله اصابت کرد و بر اثر خونریزی شدید جان باخت.

از آن روز متهم در زندان دیزل آباد به سر می برد.

دلیل صدور حکم اعدام برای تکاور کرمانشاهی
محیط بان چگونه کشته شد؟

ماجرا از آنجا شروع می شود که یکی از کارمندان محلی از حضور تعدادی شکارچی متخلف در منطقه مطلع می شود. به همین دلیل این محیط بان به همراه سه محیط بان و مدیر حراست این اداره کل برای بررسی وضعیت به منطقه رفتند.

در آنجا با یک دستگاه خودروی پراید که 6 شکارچی مشکوک در حال خروج از منطقه بود مواجه می شوند. در این هنگام راننده خودرو دستور توقف کارمندان را نادیده می گیرد و سعی می کند یکی از کارمندان را بگیرد که در نهایت منجر به درگیری بین آنها می شود.

  یک جلو بدوزیم، مهر می شویم!

به گفته وکیل متهم، اسلحه کمری برومند نجفی به جای لاستیک به طور تصادفی به یکی از سرنشینان برخورد کرد که بر اثر خونریزی شدید وی کشته شد.

پس از این اتفاق اولیای دم متوفی با شکایت از متهم، پرونده در نهایت به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای کرمانشاه ارجاع و پس از حدود ۷ ماه کیفرخواست به اتهام قتل عمد تشکیل شد.

دلیل صدور حکم اعدام محیط بان کرمانشاهی
آیا پرونده به نفع محیط بان بسته می شود؟

میر جعفری، وکیل مدافع محیط زیست گفت: پس از برگزاری دو جلسه رسیدگی و ارائه لایحه حمایت و استماع شهادت شهود، قضات صنعت در ادامه نظر خود را در مورد قتل عمد ادامه دادند و برومند نجفی را به قصاص محکوم کردند. به دیوان عالی کشور.»

البته گفته می شود که تعدادی از قوانین موجود نسبتاً ناکافی هستند اما در حمایت قانونی از حافظان محیط زیست مؤثر هستند.

به گفته میرجعفری، قانون حمایت قضایی و بیمه محیط بانان و جنگلبانان در خرداد 1378 در مجلس تصویب و ابلاغ شد که بر اساس آن محیط بانان در سه مورد با رعایت مفاد قانون استفاده از سلاح مجاز به استفاده از سلاح شدند. سلاح توسط افسران مجری قانون.نیروهای مسلح.

این قانون شامل مواردی مانند محافظت در برابر افرادی است که با سلاح سرد یا گرم به آنها حمله می کنند، دفاع در برابر کسانی که بدون سلاح حمله می کنند، اما وضعیت این است که استفاده از سلاح برای دفاع از خود بدون استفاده از سلاح امکان پذیر است. نمیتونه باشه.

همچنین اگر ببیند که یک یا چند نفر مورد حمله قرار گرفته اند و جانشان در خطر است، ممکن است از سلاح استفاده کند. بنابراین به گفته برومند نجفی محیط بانان و همکارانش در محل، این اقدام قانونی بوده و باید جان همکار را نجات می داد.

  ساده ترین راه برای رفع گرفتگی گوش چیست؟

علاوه بر این، به گفته جمشید محبتانی، فرمانده محیط زیست کشور، مهم ترین اظهارات قاضی این است که درگیری در خارج از منطقه حفاظت شده بیستون رخ داده است، در صورتی که در دیوان عالی کشور ثابت کنند که درگیری محیط بانان و شکارچیان غیرمجاز در داخل بوده است. منطقه حفاظت شده ، احتمال تغییر رای به نفع اطرافیان نجفی وجود دارد.

محبت هانی گفت: بر اساس شواهد، مستندات و برنامه ای که داریم به طور قطع می توان گفت که این درگیری قطعا در منطقه حفاظت شده بیستون رخ داده است.

وی گفت: قانون حفاظت قضایی و بیمه محیط زیست در بهمن ماه سال 99 تصویب شد اما در مرداد 1378 این اتفاق افتاد. اما قاضی پرونده در حکم خود به این قانون اشاره کرد و در واقع قانون را تغییر داد، اما چون به گفته قاضی درگیری در خارج از حوزه استحفاظی رخ داده، برای اطرافیان نجفی حکم اجرت المثل صادر شد.» .

دیدگاهتان را بنویسید